Pierwszy taki festiwal

0
21

Przygotowania do imprezy trwały od września, a wszystko po to, by w czasach pandemii zachować piękną festiwalową tradycję i jak co roku zaprosić do rywalizacji utalentowanych pianistów nie tylko z Polski, ale i różnych zakątków świata. Za nami XXVIII Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu, który odbył się całkowicie online. Nazwiska laureatów poznamy w tym tygodniu.

Zgłoszenia przesłało aż 65 młodych pianistów. Większość to reprezentanci szkół muzycznych m.in. z Warszawy, Białegostoku, Żyrardowa, Torunia, Zamościa, Łodzi, Rzeszowa, Krakowa, Częstochowy, Garwolina i Sochaczewa. Spośród 65 wykonawców aż 21 to reprezentanci zagranicznych szkół z Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Włoch i Stanów Zjednoczonych. W festiwalu uczestniczyło dziesięcioro uczniów PSM w Sochaczewie: Leon Krzemiński-Turek, Idalia Majcher, Zuzanna Leszczyńska, Natalia Donat, Wiktor Stępniak, Urszula Żochowska, Anna Myszkowska, Antoni Orliński, Natasza Paga i Janusz Dzikiński. Wszyscy, jak w latach poprzednich, prezentowali utwory Fryderyka Chopina i Jana Sebastiana Bacha. Ich występy można już obejrzeć na profilach facebookowych miasta Sochaczew oraz Państwowej Szkoły Muzycznej. Do festiwalu uczniów przygotowali nauczyciele: Marta Guzik, Katarzyna Skrzypek, Włodzimierz Sieczkowski, Anna Wróblewska i Agnieszka Nessel-Borsik.

Przecieraliśmy szlaki innym szkołom muzycznym i instytucjom kultury, które teraz czerpią z naszych doświadczeń i zapowiadają organizację własnych festiwali w trybie online. Jak widać, można zorganizować duże wydarzenie muzyczne pozostając w domu. Oczywiście przykro nam, że impreza odbywała się bez publiczności, bo kontakt z artystą, żywym dźwiękiem, to cały sens festiwalowych zmagań. Jednak mimo przeszkód podtrzymaliśmy tradycję i mam nadzieję, że za rok spotkamy się w pełnym gronie w sali koncertowej PSM – mówi dyrektor sochaczewskiej PSM Ludwik Skrzypek.

Pandemia nie pozwoliła na spotkanie młodych pianistów na jednej scenie, więc poproszono ich o nagranie występu i przesłanie mailem, by z prezentacjami mogło się zapoznać międzynarodowe jury w składzie: Jan Kadłubiski – Polska (przewodniczący), Andrzej Dutkiewicz – Polska, Dorian Leljak – Serbia – Chorwacja, Murray McLachlan – Wielka Brytania, Irene Veneziano – Włochy.

Baliśmy się o logistyczną i techniczną stronę przedsięwzięcia oraz czy taka formuła zyska aprobatę młodych pianistów. Okazało się, że to obawy na wyrost, bo liczba 65 zgłoszeń to rekord. Wszystko przebiegło tak, jak powinno. Artyści i członkowie jury nie mieli okazji, by się osobiście spotkać, ale dzięki nowoczesnym narzędziom technicznym, o co zadbała szkoła muzyczna, możliwe było nie tylko zdalne przesłuchanie kilkudziesięciu muzyków, ale też możliwa będzie organizacja wideokonferencji jury ustalającego wyniki – podkreśla z kolei Joanna Niewiadomska-Kocik naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji UM.

Koncert Finałowy laureatów będzie można obejrzeć na kanale YouTube PSM w Sochaczewie.

Organizatorami festiwalu byli: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina i Miasto Sochaczew, które wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Centrum Edukacji Artystycznej) współfinansowały to przedsięwzięcie.

(daw)

.