„Pieśń Wieczorna” i Pociąg Retro

0
29

Tytuł jednej z piękniejszych pieśni Stanisława Moniuszki z drugiego „Śpiewnika domowego” doskonale oddaje temat i charakter tegorocznej Nocy Muzeów w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Wzorem ubiegłego roku, dzięki współpracy z Muzeum Kolei Wąskotorowej oraz dofinansowaniu wydarzenia przez Urząd Miejski, na recital w Żelazowej Woli dojechać można było Pociągiem Retro oraz autobusem ZKM.

Wybór „Pieśni Wieczornej”, skomponowanej do słów Władysława Syrokomli, nie był przypadkowy. Koncert zorganizowany w Żelazowej Woli inspirowany był Rokiem Moniuszkowskim i Rokiem Marii Szymanowskiej. Recital nawiązywał do muzykowania salonowego, koncertu kameralnego granego o wieczornej porze. W interpretacji pianisty Janusza Olejniczaka oraz sopranistki Ewy Leszczyńskiej usłyszeć można było dzieła takich kompozytorów jak Stanisław Moniuszko, Fryderyk Chopin, Maria Szymanowska, Kazimierz Lubomirski czy Michał Kleofas Ogiński.

Do Chodakowa goście pojechali Pociągiem Retro podstawionym przez Muzeum Kolei Wąskotorowej, a dalej do Żelazowej Woli komunikacją miejską. Oprócz przejazdu zabytkowego składu do Żelazowej Woli, muzeum wąskotorówki zorganizowało dwa dodatkowe kursy ciuchcią po Sochaczewie. Dzięki temu, choć na chwilę przenieść się było można do okresu, gdy rozkładowe pociągi Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej kursowały również po zapadnięciu zmroku. Goście zwiedzali ekspozycje stałe i czasowe, w tym „Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922-1984”, a także makietę „Sochaczewska Kolej Dojazdowa”. Kolejny raz udostępniono wnętrze Salonki Jaruzelskiego. Czekała na nich również gra terenowa i ognisko.

.