Piknikowe Święto Wojska Polskiego

0
92

Za nami III Piknik Wojskowy zorganizowany wspólnie przez jednostkę wojskową z Bielic i Sochaczewskie Centrum Kultury. Setki gości skorzystały z dobrej pogody, by bliżej poznać naszą armię, ciekawe epizody z historii miasta, ale też spróbować tradycyjnej wojskowej grochówki przygotowanej przez kuchnię polową.

Na placu za siedzibą SCK w Boryszewie wojsko zaprezentowało sprzęt bojowy i ratowniczy. Można było skorzystać z laserowej strzelnicy, żołnierze chętnie opowiadali o zastosowaniu i działaniu prezentowanej broni. Poza typowymi karabinami można było zobaczyć m.in. ręczną wyrzutnię rakiet krótkiego zasięgu. Liczni wystawcy przyjechali z przeróżnymi militariami, a ich stoiska uginały się od wojskowego sprzętu z różnych okresów historii, książek, wydawnictw. Swoje stoisko uruchomiła grupa „Stary Sochaczew”. Dużym zainteresowaniem cieszył się wydany przez nią w ubiegłym roku album o historii naszego miasta. Odbyła się także przygotowana przez „Stary Sochaczew” prelekcja na temat Sochaczewa w wojennej fotografii oraz prezentacja filmu „Sochaczew 1939”.

W wojskowym repertuarze na scenie zaprezentowali się soliści Mundurowego Zespołu Wokalno-Instrumentalnego „Patria” – Arkadiusz Mamcarz oraz Jacek Ornafa. „Patria” przyzwyczaiła już słuchaczy do znakomitego poziomu swoich wykonań i nie inaczej było tym razem.

Dopełnieniem były atrakcje dla dzieci – malowanie buziek, malowanki oraz prowadzone przez Magdalenę Franaszek-Niewiadomską konkursy wiedzy o wojsku z nagrodami. Na zakończenie pikniku wojskowa straż pożarna uruchomiła kurtynę wodną. Chętni mogli się też sprawdzić w operowaniu wężem strażackim. Kuchnia polowa serwowała gościom wojskową grochówkę, a kolejka po ten specjał ciągnęła się na 200 metrów.

Piknik wojskowy w dniu Święta Wojska Polskiego okazał się znakomitym pomysłem. Osoby, które chcą uczcić to wydarzenie aktywniej, niż przez wywieszenie flagi, od trzech lat mają w Sochaczewie ku temu doskonałą okazję.

Wśród gości pikniku znaleźli się m.in. przewodniczący rady miasta Sylwester Kaczmarek i radny rady powiatu Daniel Janiak.

(seb)

.