Plany, plany, plany ….

0
37

30 listopada Wojewoda Mazowiecki zatwierdził wstępną listę rankingową „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019” na rok 2016. Sochaczew jest na tej liście i ma ogromne szanse na pozyskanie środków na kompleksową naprawę prawie 900 metrów dróg. Wartość zadania to 6 mln zł.

Jeśli ratusz otrzyma wsparcie, to w 2016 roku wymieniona zostanie nawierzchnia asfaltowa na najważniejszym w mieście moście i dalej, aż do skrzyżowania z Gawłowską, wydzielona będzie ścieżka rowerowa, wyremontowane chodniki od Gawłowskiej aż do kościoła św. Wawrzyńca. Kierowcy zyskają prawoskręt poprawiający przepustowość Płockiej.

– To na razie wstępna lista, ale można być niemal pewnym, że dostaniemy 3 mln dofinansowania. Sochaczew zajął wśród 97 zatwierdzonych do realizacji projektów bardzo wysokie 9 miejsce. Komisja przyznała nam prawie 29 punktów, podczas gdy ostatni na liście rankingowej mniej niż 10. Do końca grudnia wojewoda ogłosi ostateczną listę rankingową i wtedy będziemy mieć stuprocentową pewność, że mamy pieniądze na tak ważny projekt – mówi burmistrz Piotr Osiecki.

 

Wnioski o dotacje samorządy składały do końca października. Sochaczewski dotyczył kompleksowego remontu części ulicy Płockiej, w tym konstrukcji przeprawy. Zakłada on, że w przyszłym roku wymieniona zostanie nawierzchnia asfaltowa na moście i dalej, aż do skrzyżowania z Gawłowską, wydzielona będzie ścieżka rowerowa, wyremontowane chodniki – dodatkowo oświetlone i wyposażone w wysepki na środku jezdni. Kierowcy zyskają prawoskręt w ul. Gawłowską poprawiający przepustowość Płockiej. Dziś kierowcy jadący przez most dojeżdżają do sygnalizacji świetlnej i zastanawiają się, czy stanąć w jednym rzędzie pojazdów, czy w dwóch. By ten problem rozwiązać, tuż przed skrzyżowaniem wydzielony zostanie pas dla skręcających w prawo i drugi dla jadących prosto. Drugi element to wydzielenie ścieżki rowerowej biegnącej od przejścia dla pieszych przy kościele św. Wawrzyńca, przez most, aż do sklepu „U Józefa” (od strony zamku). Zakończy się na wysokości placu Kościuszki i tu rowerzysta będzie miał do wyboru, czy dojść przez plac do ścieżki w ul. Staszica, czy przez park do ścieżki w ul. Traugutta. Na całej długości chodniki i ścieżka zostaną oświetlone. Stylizowane lampy staną na odcinku od kościoła św. Wawrzyńca do sklepu PSS po drugiej stronie rzeki. W ten sposób droga, będąca jednym z najczęstszych wjazdów do miasta, stanie się jego prawdziwą wizytówką.

 

Remontujemy mosty…

Ważnym elementem całego projektu pozostaje remont mostu służącego kierowcom i pieszym od 1967 roku. Ostatni remont spodu konstrukcji wykonywano w latach 2001-2004. W 2013 roku ratusz zlecił przygotowanie szczegółowego przeglądu technicznego. Raport wykazał, że stan konstrukcji jest zadowalający, nie zagraża ona bezpieczeństwu pieszych czy kierowców.

– Eksperci zalecili nam wykonywanie pewnych prac etapami aż do 2018 roku, jednak gdy miasto otrzyma trzymilionowe wsparcie, cały zakres robót wykonamy za jednym razem – mówi z kolei wiceburmistrz Dariusz Dobrowolski.

Pierwotnie zakładano, że naprawy mostu ruszą w 2015 roku, jednak gdy powiat wystartował z przebudową ul. Staszica plany zweryfikowano. Jednoczesne prace na przeprawie i jednej z głównych ulic, sparaliżowałyby ruch w centrum Sochaczewa.

 

…z pomocą starosty

Dodajmy, że po ul. Staszica, to kolejny wspólny projekt drogowy miasta i starostwa.

– Współpraca z powiatem zaowocowała nie tylko pieniędzmi na realizację tego zadania, bo warto przypomnieć, że uchwałą rady starostwo przeznaczyło na Płocką 300 tys. zł. Dodatkowo komisja wojewody premiowała punktami projekty takie jak nasz, finansowane przez kilka samorządów. Umowa partnerska pozwoliła nam skoczyć na wysoką 9 pozycję – wyjaśnia Piotr Osiecki.

W kolejce czekają następne projekty drogowe. W tej kadencji starosta i burmistrz chcą zająć się ul. Trojanowską na odcinku od Al. 600-lecia aż do granic miasta.

Urząd Miasta Sochaczew