PLON SIEJMY I NIEŚMY

0
35

15 września 2019 roku w Giżycach odbyły się Powiatowe Dożynki.

Święto wszystkich rolników. Mocno podkreślano 780 lat istnienia Giżyc i 580 lat kościoła zbudowanego w stylu gotyckim, pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła. Uroczystość dożynkową rozpoczęła msza św. którą wspólnie z ks. biskupem Józefem Zawitkowskim odprawił dziekanem z dekanantu parafii św. Wawrzyńca ks. prałatem Piotrem Żądło. W uroczystej procesji do wnętrza kościoła w Giżycach przybył korowód dożynkowy. Wieńce nieśli przedstawiciele poszczególnych gmin powiatu. Dożynki to Święto Plonów, święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych.Współgospodarzami dożynek była starosta Jolanta Gonta i wójt gminy Iłów Jan Kraśniewski.

Niezwykle wzniosła była ta msza święta, podczas której doniosłe kazanie wygłosił ksiądz biskup Zawitkowski w asyście mundurowych myśliwego i strażaka. Podziękował, wyróżniając wszystkich autorów niezwykle przepięknych wieńcy dożynkowych, obdarował każdego różańcem świętym i obrazkiem. Po mszy św. korowód dożynkowy udał się na plac za kościołem, gdzie odbyła się bardziej świecka część imprezy. Były przemówienia okolicznościowe, wspólne dzielenie się chlebem dożynkowym, co bardzo pozwoliło ludziom zbliżyć się bardziej do siebie. Wokół placu pojawiły się liczne stoiska różnych organizacji, placówek, kółek rolniczych, stragany, w tym i nasze stoisko, z wyrobami rękodzielniczymi mieszkańców Domu Pomocy Społecznej. W naszym namiocie pojawiły się panie z PCPR, gdzie promowana była akcja Rodziny zastępcze. Stoisko nasze cieszyło się dużym zainteresowaniem zwiedzających, jak i kupujących. Odwiedziło nas wielu znamienitych gości.

Była i też część artystyczna tych dożynek: występy Sochaczewskiej Orkiestry Dętej, występy grup seniorów, występy dziecięcych i młodzieżowych zespołów z Iłowa, występy wokalistek pochodzących z Giżyc, a także zespoły muzyczne z okolicznych gmin.

Święto plonów to doskonały czas na dziękowanie Bogu za dar życia i obfite plony.

Marcin Hugo-Bader

Wioletta Ziernik

.