Podejrzany mówi o Bogu, broni i tajemnicach wojennych podczas próby szczelności

WASHINGTON (AP) — Znalezienie podejrzanego jest stosunkowo łatwe.

W świecie mediów społecznościowych, które tworzą identyfikowalne cyfrowe odciski palców, urzędnicy federalni i dziennikarze biegli w zagłębianiu się w dane nie potrzebowali dużo czasu, aby zdobyć nazwisko Jacka Teixeiry.

21-letni Teixeira, który służył w Gwardii Narodowej Massachusetts, został aresztowany w czwartek w związku z wyciekiem tajnych dokumentów. Wstrząsnął stolicami od Waszyngtonu przez Kijów po Seul. Rewelacje o szpiegowaniu sojuszników i przeciwników USA oraz ujawnienie krytycznych informacji wywiadu wojskowego o wojnie na Ukrainie.

Prokurator generalny Merrick Garland powiedział, że Teixeira zostanie oskarżony o nieuprawnione usunięcie informacji dotyczących bezpieczeństwa narodowego.

Wskazówki znajdowały się w wiadomościach publikowanych na czacie na Discordzie, portalu społecznościowym, na którym Teixeira przez lata publikował posty o broni, grach i swoich ulubionych memach – a niektórzy, którzy z nim rozmawiali, pilnie strzegli amerykańskich tajemnic.

Witryna śledcza Bellingate i The New York Times Pierwszy publicznie zidentyfikowany Teixeira, kilka minut przed tym, jak urzędnicy federalni potwierdzili, że jest osobą zainteresowaną śledztwem. Powiedzieli, że monitorują profile na innych nieznanych stronach powiązanych z Teixeirą.

Podejrzany rzekomo miał dostęp do ściśle tajnych informacji w ramach swoich obowiązków.

Sprawa podkreśla wyzwania, przed którymi stoją Stany Zjednoczone i inne rządy, jeśli chodzi o zachowanie tajemnicy w dobie wszechobecnych danych i stale rosnącej armii doświadczonych użytkowników, którzy zastanawiają się, jak je wykorzystać.

Na pytanie, w jaki sposób tak młody członek służby mógł mieć dostęp do tak wrażliwych dokumentów, rzecznik Pentagonu bryg. Generał Patrick Ryder powiedział, że w naturze wojska leży zaufanie do młodych członków służby z wysokimi, a czasem dużymi poziomami odpowiedzialności, w tym wysokimi poświadczeniami bezpieczeństwa.

Pokolenie żołnierzy kończących szkołę średnią poszło walczyć w Iraku, Afganistanie i innych strefach wojennych.

„Już w młodym wieku powierzamy naszym członkom dużą odpowiedzialność. Pomyśl o młodym sierżancie plutonu oraz o zaufaniu i odpowiedzialności, jakie pokładamy w tych osobach, by poprowadziły wojska do bitwy” – powiedział Ryder.

READ  Wiele pojazdów elektrycznych traci dużą ulgę podatkową z powodu nowych przepisów

W poprzednich artykułach Associated Press, wyciek został zidentyfikowany jako „OG” przez członka grupy czatu online, w której Teixeira i inni publikowali przez lata. Członek grupy czatu odmówił podania swojego nazwiska AP, powołując się na obawy o swoje bezpieczeństwo osobiste.

Grupa czatu o nazwie „Thug Shaker Central” przyciągnęła około dwudziestu entuzjastów, którzy rozmawiali o swoich ulubionych rodzajach broni oraz dzielili się memami i dowcipami, niektóre z nich były rasistowskie. W panelu nie zabrakło także dyskusji o wojnach, w tym o rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

W tej dyskusji „OG” publikował to, co, jak powiedział, było utajnione przez miesiące – najpierw wpisując to z własnymi notatkami, a następnie kilka miesięcy temu przerzucił się na publikowanie zdjęć złożonych papierów, ponieważ czuł, że brakuje jego pisma. Traktowany poważnie, powiedział ten człowiek.

Inny uczestnik grupy udostępnił niektóre pliki w innej grupie czatu kilka tygodni temu – skąd wydaje się, że rozprzestrzeniły się w Internecie.

Osoba, która rozmawiała z AP, powiedziała, że ​​nie kontaktowała się z Teixeirą w czwartek, ale była w kontakcie na początku tygodnia. Teixeira powiedział mu, że szuka go FBI.

Według postów na Facebooku ze 102. Skrzydła Wywiadowczego z bazy Otis Air National Guard Base w Massachusetts, Teixeira jest lotnikiem pierwszej klasy przydzielonym do Skrzydła Wywiadu Sił Powietrznych.

Specjalnością Teixeiry w Air National Guard jest „specjalista ds. systemów transportu cybernetycznego”, zasadniczo specjalista IT odpowiedzialny za wojskowe sieci komunikacyjne, w tym okablowanie i koncentratory. Teixeira miałby wyższy poziom poświadczenia bezpieczeństwa w tej roli, ponieważ byłby odpowiedzialny za dostęp do sieci i zapewnienie bezpieczeństwa, powiedział AP urzędnik ds. Bezpieczeństwa.

Gwardia Narodowa wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że ​​jest świadoma dochodzenia i „traktuje tę sprawę bardzo poważnie”.

„Bezpieczeństwo narodowe jest naszym priorytetem numer jeden, a wszelkie próby jego podważenia godzą w nasze wartości i podważają zaufanie wśród naszych członków, opinii publicznej, sojuszników i partnerów” – napisano w oświadczeniu.

READ  Rosyjskie pociski uderzyły w Kijów w Nowy Rok, zabijając co najmniej jedną osobę

W czwartek lokalna policja zablokowała ulicę przed domem wymienionym jako należący do jego rodziny.

Mężczyzna, który rozmawiał z AP, mówi, że „OG” – który, jak przyznał, był Jupiterem Teixeirą – był uważnym chrześcijaninem, który często rozmawiał o Bogu i modlił się z członkami grupy na czacie.

Kiedy się zaciągnął, Teixeira sprzeciwił się wielu priorytetom rządu USA i potępił wojsko, które „było kierowane przez elitarnych polityków”, powiedział mężczyzna, dodając, że nie wie, dlaczego Teixeira w ogóle się zapisał. .

„Bardzo żałował, że dołączył” – powiedziała osoba. „Powiedział nawet, że skopie mi tyłek, jeśli zechcę się przyłączyć”.

Ale osoba ta upierała się, że nie wierzy, by Teixeira ujawnił dokumenty, aby podważyć rząd USA lub z powodów ideologicznych.

Kiedy New York Times po raz pierwszy opublikował artykuł o dokumentach w zeszłym tygodniu, osoba ta powiedziała, że ​​członkowie grupy prowadzili rozmowę wideo, kiedy rozmawiał z nimi „OG”.

„Zasadniczo powiedział:„ Przepraszam, chłopaki, modliłem się każdego dnia, aby to się nie wydarzyło ”- powiedziała osoba. „Modliłem się, modliłem się, Bóg wie, co będzie dalej”

___

Powiązana pisarka prasowa, Tara Copp, przyczyniła się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *