Podhalańska niedziela z Trebuniami Tutkami

0
33

Klasycy gatunku, od lat i pokoleń wierni góralskiej tradycji oraz muzyce, ale potrafiący też zupełnie ją redefiniować. Znani z eksperymentów i odważnego łączenia gatunków. Na zakończenie II Sochaczewskiego Festiwalu Folkowego wystąpią Trebunie Tutki.

Wszystko zaczęło się w roku 1990 roku, kiedy Władysław Trebunia  Tutka postanowił założyć własną kapelę. Już przedtem w rodzinie żywe były tradycje muzyczne, nic wiec dziwnego, że grupa została szybko dostrzeżona i zainteresował się nią   Włodzimierz Kleszcz, dziennikarz i popularyzator muzyki reggae. Za jego namową rodzinna kapela zdecydowała się na ciekawy eksperyment – nagranie płyty z jamajskimi muzykami z The Twinkle Brothers. Był to przełom w historii grupy, która mimo wielu eksperymentów, nigdy nie zapomniała o swoich podhalańskich korzeniach. Wspólna, wydana w 1992 r płyta „Higher Heights”, była jednym z najciekawszych wydarzeń muzycznych polskiej sceny etno-folkowej lat 90. Odniosła też spektakularny sukces na zachodzie. Okrzyknięto ją m. in. „Płytą Miesiąca” w Wielkiej Brytanii, „Wydarzeniem Roku Targów Muzycznych WOMEX” w Berlinie, została wreszcie trzecią „Płytą Dziesięciolecia” World Charts Europe. Od tego czasu kariera grupy Trebunie Tutki nie zwalnia. Na koncie maja też występy w filmach takich jak „Girl Guide” czy „Historia filozofii po góralsku”.

Kolejne lata to kolejne wyzwania muzyczne. Trebunie Tutki, przez blisko trzy delady, współpracowały  z wieloma artystami, m.in.: wspomnianymi Twinkle Brothers, Adrianem Sherwoodem, kirgiskim Ordo Sakhna, Andy Cronshaw’em, formacjami Włodzimierza Kiniorskiego, Krzysztofem Ścierańskim, Michałem Kulentym, Krzysztofem Herdzinem, Pawłem Kukizem, Katarzyną Gaertner, Voo Voo, Warszawskim Chórem Międzyuczelnianym i gruzińskim kwintetem Urmuli, z którym nagrali ostatnią płytę – „Duch Gór/The Spirit of the Mountains”.

Sochaczewianie będą mieli możliwość usłyszeć stare i nowe utwory „Trebuni” już w najbliższą niedzielę o godz. 19:00. Zapraszamy tradycyjnie na pl. Kościuszki. Wstęp jest oczywiście wolny.