Półkolonie 2016 – „WAKACJE Z HUMOREM”

0
39

472

W dniach 27 czerwca – 8 lipca 2016 r. roku dzieci z gminy Nowa Sucha wzięły udział w półkoloniach letnich zorganizowanych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowej Suchej na terenie Zespołu Szkół w Kozłowie Szlacheckim. Hasło tegorocznych półkolonii brzmiało: „Wakacje z humorem”. Grupa liczyła aż 45 uczestników w wieku 5-12 lat. Nie brakowało również atrakcji przygotowanych przez organizatorów i nie było czasu na nudę.

Na apelu rozpoczynającym półkolonie swoją obecnością zaszczycił nas Maciej Mońka – Wójt Gminy Nowa Sucha, który życzył udanego i przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku przy pięknej słonecznej pogodzie.

Utworzono trzy grupy, dzieci same wybierały sobie wychowawców. Każda grupa nadała sobie nazwę i utworzyła piosenkę tematyczną. Grupa I – „Supermocni”, Grupa II – „Eryki spod bryki”, Grupa III – „Załoga kapitana D.”.

Dzieci zostały zapoznane z regulaminem półkolonii i ochrony przeciwpożarowej.

W drugim dniu odwiedzili nas funkcjonariusze policji z Posterunku Policji w Nowej Suchej, którzy zapoznali uczestników z zasadami bezpiecznego poruszania się po drogach. Każdy miał okazję zobaczyć z bliska radiowóz policyjny, którym mógł się przejechać jak również inne akcesoria tj. pałka policyjna, kajdanki i lizak policyjny. Przyjechał do nas także Teatrzyk Duet z Krakowa, wystawiony został spektakl pt.„ Przygody Misia Podróżnika”.

Trzeciego dnia wybraliśmy się koleją na wycieczkę do Niepokalanowa. Dzieci zwiedziły Sanktuarium w Niepokalanowie, obejrzały Misterium Męki Pańskiej oraz Panoramę Tysiąclecia. Dla przyszłych strażaków główną atrakcją było zwiedzanie strażnicy OSP Niepokalanów oraz Muzeum Pożarnictwa ze wspaniałymi, zabytkowymi eksponatami.

W czwartym dniu odbyła się wycieczka krajoznawcza do Maurzyc. Zwiedziliśmy skansen dawnych zabudowań mieszkalnych i gospodarczych oraz zabytkowy kościół. Następnie pojechaliśmy do Muzeum Ludowego w Sromowie. Mogliśmy podziwiać tam dorobek utalentowanej rodziny Państwa Brzozowskich. W radość i zdumienie wprawiły nas zbiory rzeźbionych figurek, sposób, w jaki są wprowadzane w ruch, pojazdy konne, stroje ludowe oraz wycinanka łowicka.

W ostatnim dniu pierwszego tygodnia odbyła się wycieczka do Warszawy, gdzie dzieci mogły zwiedzić gmach Sejmu RP, wejść na Salę Posiedzeń, obejrzeć Salę Kolumnową jak również inne pomieszczenia z zabytkowymi eksponatami. W drodze powrotnej ku radości dzieci zjedliśmy posiłek w McDonald’s.

Szósty dzień półkolonii odbył się pod hasłem: „jak ryba w wodzie” w czasie, którego odwiedziliśmy nowoczesny kompleks z wykorzystaniem źródeł termalnych „Termy Mszczonów”, gdzie szaleństwom kąpielowym nie było końca.

Siódmego dnia pojechaliśmy do kina Mazowsze w Sochaczewie na film pt. „Gdzie jest Dora”. Po powrocie dzieci uczestniczyły w zajęciach decoupage, pod okiem instruktora mogły samodzielnie wykonać biedronkę z papieru.

Kolejnego dnia odbyła się niezwykła lekcja przyrody, gdzie głównymi bohaterami stały się węże hodowlane, które przyjechały z Krakowa. Dzieci mogły dotknąć każdego gada, dowiedzieć się jak żyją, jakie mają potrzeby i że nie są takie straszne jak się o nich mówi. Uczestniczyły również w radosnej twórczości „Cudaki”, wykonując różności z nadmuchiwanych baloników. Na koniec dnia odbył się pokaz tańca ZUMBA, dzieci w tanecznym kroku zaprezentowały się przed rodzicami.

Dziewiątego dnia półkolonii odbył się wyjazd do Parku Linowego w Julinku, gdzie dzieci w zależności od wzrostu i wieku przechodziły trasy z różnymi stopniami trudności, wszystko z systemem asekuracji alpinistycznej.

Ostatniego, dziesiątego dnia zafundowaliśmy dzieciom zabawę na dmuchanych zamkach, na których można było poszaleć. Odbyły się również różnorodne zabawy grupowe, malowanie buziek dzieci. Pod czujnym okiem opiekunów uczestnicy rozgrywali mecze mając do dyspozycji boisko do piłki nożnej. Maluchy natomiast hasały na placu zabaw. Podczas uroczystego apelu pożegnalnego jeden z uczestników zagrał utwór muzyczny na trąbce. Zostały wręczone pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.

Półkolonie zakończyły się smacznym akcentem, a mianowicie pysznym tortem z bitą śmietaną. Dla rodziców był pokaz zdjęć upamiętniających zdobyte umiejętności ich pociech oraz zapoznane miejsca kultury narodowej.

Prezentacja