Pomnik trafił w nowe, godne miejsce

0
38

Obchodów 80 rocznicy Bitwy nad Bzurą oraz bohaterskiej obrony miasta przed niemieckim najeźdźcą ciąg dalszy. Przed godziną na bulwarach poświęcono pomnik upamiętniający ofiary II wojny światowej. Stanął on w miejscu przeprawy przez rzekę żołnierzy Wojska Polskiego, którzy w 1939 roku bronili Sochaczewa.

Prowadzący uroczystość dyr. Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą Paweł Rozdżestwieński przypomniał, że pomnik przebył długą drogę. Do 1969 roku stał na cmentarzu wojennym w Trojanowie. Potem, po wybudowaniu nowego pomnika na trojanowskiej nekropolii, staraniem mieszkańców Sochaczewa przeniesiony został na nowe miejsce, przy ul. Traugutta. Wiosną 2019 roku monument rozebrano, odnowiono i przeniesiono w nowe godne miejsce. Monument upamiętnia nie tylko mieszkańców Sochaczewa, ofiary niemieckiego terroru, ale również żołnierzy Wojska Polskiego, którzy w tym miejscu, w dniach 13-15 września przebijali się przez nurt Bzury, by bronić Sochaczewa. Jak zaznaczył, ten pomnik jest wyrazem godnościowego podejścia mieszkańców Sochaczewa do swojej historii, bo nigdy na terenie miasta nie było żadnego pomnika wdzięczności żadnemu okupantowi. Był pomnik poświęcony poległym mieszkańcom ziemi sochaczewskiej. – Jestem wdzięczny wszystkim pokoleniom sochaczewian, że pamiętają o poległych i jednocześnie z tak wielką godnością zachowywali pamięć o przeszłości – zakończył Paweł Rozdżestwieński.

Zebrani na uroczystości odśpiewali polski hymn, pomnik poświęcono, głos zabrali poseł Maciej Małecki i burmistrz Piotr Osiecki. Na koniec delegacje straży pożarnej, wojska oraz parlamentarno-samorządowa złożyły pod pomnikiem kwiaty.

W uroczystości wzięli udział m.in. poseł Maciej Małecki, wiceprzewodniczący sejmiku Adam Orliński, burmistrz miasta, starosta, przewodniczący rad miasta i powiatu, reprezentanci wojska, straży pożarnej, harcerze, mieszkańcy Sochaczewa.

.