Pomoc miasta dla firm

0
22

Wiele firm bardzo mocno odczuło i nadal odczuwa skutki pandemii. Sytuacja ekonomiczna przedsiębiorców przekłada się też bezpośrednio na stan finansów miasta. Samorząd, mimo ograniczonych narzędzi stara się wspierać lokalne firmy. O różnych formach świadczonej pomocy dla prowadzących działalność gospodarczą mówił w ostatnich wywiadzie zamieszczonym w „Ziemi Sochaczewskiej” burmistrz Piotr Osiecki.

– Podczas ostatniej sesji radni zdecydowali, że zwolnią z grudniowej raty podatku od nieruchomości te firmy, które w wyniku rządowych decyzji musiały całkowicie zawiesić swą działalność. Ponadto 10 listopada wydałem zalecenia dyrektorom podległych jednostek, wynajmujących lokalne na zasadach komercyjnych, by o 99 procent w listopadzie i grudniu obniżyli w nich czynsze (…). Każdemu z nas powinno zależeć na utrzymaniu firm w dobrej kondycji. Lokalny przedsiębiorca daje pracę, tu płaci podatki, a im więcej osób ma zatrudnienie, tym mniej zgłasza się po zasiłki z pomocy społecznej czy dodatki mieszkaniowe. To system naczyń połączonych. W tym roku dochody samorządu wyniosą ok. 200 mln zł, a w tej kwocie aż 46 mln to nasz udział w podatku płaconym przez miejscowe firmy i zatrudnionych w nich sochaczewian. Z każdego tysiąca złotych podatku PIT, odprowadzanego przez pracownika, do kasy miasta wraca prawie 400 zł. Już choćby ta jedna liczba pokazuje, że każde miejsce pracy jest na wagę złota – tłumaczy Piotr Osiecki.

Cały wywiad z burmistrzem Sochaczewa jest dostępny tutaj -> https://sochaczew.pl/home/newsshow2/31538?title=Teraz-potrzeba-nam-prawdziwej-solidarnosci&sochaczew