Powiatowe Święto Rolników w Giżycach

0
156

Dożynki to ważne święto rolników, to czas dziękczynienia za zebrane plony. Tę tradycję od wielu lat nieprzerwanie kontynuuje Starostwo Powiatowe w Sochaczewie na terenie powiatu sochaczewskiego. Nie inaczej było w tym roku. Rolę gospodarza i współorganizatora powiatowego święta plonów objęła tym razem gmina Iłów, na terenie której w Giżycach – w słoneczną niedzielę, 15 września delegacje wszystkich gmin, rolnicy, samorządowcy i mieszkańcy powiatu uczestniczyli w dożynkach powiatu sochaczewskiego.

Na tegoroczne święto plonów zapraszali wspólnie: Jolanta Gonta, starosta sochaczewski wraz z Janem Pawłem Kraśniewskim, wójtem gminy Iłów oraz proboszcz parafii w Giżycach ks. Rafał Banasiak.

Honory starostów dożynkowych pełnili Bogusława i Dariusz Orlińscy, mieszkańcy Piotrowa. Wieniec dożynkowy wykonała Halina Januszewska ze Stowarzyszenia „Wszyscy Razem” a jego fundatorem był Adam Papierowski, zaś powiatowy chleb dożynkowy wykonała lokalna piekarnia – Tomasza Nowakowskiego z Iłowa.

Uroczystości rozpoczęła msza święta o godz. 12.00 odprawiona w intencji rolników przez biskupa pomocniczego ks. Józefa Zawitkowskiego. Delegacje z gmin i instytucji rolniczych złożyły na ołtarzu wieńce dożynkowe oraz bochny chleba wypieczone z tegorocznego zebranego zboża oraz kosze z darami ołtarza.

Po mszy uczestnicy przeszli w korowodzie na pobliski teren parafialny, gdzie miały miejsce dalsze uroczystości.

Rozpoczęto je tradycyjnie od wystąpień organizatorów, obrzędu dzielenia chlebem i złożenia podziękowań wszystkim delegacjom wieńcowym oraz instytucjom i osobom zaangażowanym w przygotowanie tegorocznych dożynek. Głos zabrali organizatorzy, w tym Jolanta Gonta, starosta sochaczewski i Jan Paweł Kraśniewski, wójt gminy Iłów, którzy skierowali do rolników, ale i wszystkich uczestników kilka słów, podkreślając ogromną rolę polskiego rolnictwa. Dziękowali też rolnikom i ich rodzinom za ogromny trud włożony w zbiór tegorocznych plonów, bo to dzięki ich ciężkiej pracy i szacunku do ziemi w Polsce nie brakuje chleba. – Cieszę się, że rolnicy mają obecnie widoczne wsparcie ze strony rządu, zwłaszcza, że na naszym terenie duże starania, jeśli chodzi o pomoc rolnikom czyni poseł Maciej Małecki, który wsłuchuje się w potrzeby mieszkańców naszego powiatu, w tym rolników – podkreślała Jolanta Gonta, starosta sochaczewski.

W dalszej części programu dożynek przyszedł czas rozstrzygnięcie konkursów organizowanych w ramach projektu „Ziemia Giżycka dawniej i dziś w 780. rocznicę miejscowości”. Należy bowiem przypomnieć, iż w tym roku Giżyce obchodzą doniosłe jubileusze: 580 lat świątyni w Giżycach oraz 780 lat miejscowości Giżyce, od pierwszej pisanej wzmianki.

Nie mogło zabraknąć na scenie występu Sochaczewskiej Orkiestry Dętej, która od wielu lat uświetnia swym koncertem dożynki powiatowe. Po tym występie nastąpiło rozstrzygnięcie przeprowadzonego w trakcie imprezy konkursu na miodowe przysmaki ziemi sochaczewskiej. Komisja nagrodziła najlepsze wypieki i nalewki. Na konkurs łącznie zgłoszono 18 produktów, a wśród nagrodzonych przeważały Koła Gospodyń Wiejskich. Ich smaczne wyroby można było później degustować w namiocie MODR-u.

Po godzinie 16.00 zaczęły się występy iłowskich zespołów – od najmłodszych – na ludową nutę – podopiecznych Gminnego Ośrodka Kultury po Zespół Koła Emerytów i Rencistów „Iłowiacy”. Gromkie brawa zebrał zespół „Teraz My” a także solistki – Angelika Orzeszek i Joanna Rolewska. Zabawę „na dechach” pod sceną rozpoczął zespół Bravo. Mieszkańcy z niecierpliwością wyczekiwali tanecznego i muzycznego widowiska pełnego orientalnej zmysłowości i cygańskiego temperamentu, czyli zespołu Cygańskie Czary, który wykonał m.in. takie utwory jak: „Czarne oczy”, „Szurjaki”, „Graj piękny cyganie”, „Jadą wozy kolorowe”.  A taneczną dożynkową zabawę zakończył zespół Exell.

Na dożynkach nie zabrakło wielu stoisk wystawienniczych, zarówno branżowych, jak i komercyjnych, w tym z rękodziełem instytucji pomocowych jak choćby DPS-u czy MOW-u. Było wesołe miasteczko i jak zawsze darmowa grochówka, a także darmowe malowanie twarzy dla dzieci, wata cukrowa i fotobudka, która wykonała ponad 300 zdjęć.

W powiatowym święcie plonów wzięli przedstawiciele władz województwa, organizacji i instytucji rolniczych. Obecny też był poseł Ziemi Sochaczewskiej Maciej Małecki. Wśród gości nie zabrakło samorządowców z naszego terenu, wójtów, burmistrza Sochaczewa, radnych powiatowych i gminnych. Był wiceprzewodniczący Sejmiku Woj. Mazowieckiego Adam Orliński, Aneta Roskosz, przewodnicząca Rady Powiatowej MIR. Biuro Wojewody delegaturę w Płocku reprezentował Krzysztof Ławniczak, zaś MODR oddział Bielice – Krzysztof Szumski.

Samorząd powiatowy, obok starosty reprezentowali: Tadeusz Głuchowski – wicestarosta, Anna Ulicka i Bożena Samson – członkowie Zarządu Powiatu oraz Jan Łopata, wiceprzewodniczący Rady Powiatu. Byli też dyrektorzy powiatowych instytucji i szkół oraz radni powiatowi. Nie mogło zabraknąć, przedstawicieli policji, straży i wojska.

Partnerami Dożynek Powiatowych w tym roku byli: Rada Powiatowa MIR oraz MODR oddział w Bielicach, zaś Partnerem Strategicznym PGNiG Obrót Detaliczny.

Natomiast sponsorami wydarzenia byli: Sochaczewskie Centrum Kredytowe – Katarzyna Kraszewska i Ewelina Stępniak, Gospodarstwo Sadownicze „Tęczowy Ogród” z Brzozowca, Sklepy ABP Market Adam i Bożena Papierowscy, Bank Spółdzielczy w Iłowie oraz Vistula Bank Spółdzielczy – oddział w Iłowie.

.