Powiatowy Dzień Strażaka w Sochaczewie

0
51

W minioną sobotę, 1 czerwca w Sochaczewie na placu Kościuszki miały miejsce uroczystości związane z powiatowymi obchodami Dnia Strażaka. O godz. 13.00 w kościele św. Wawrzyńca odprawiono mszę świętą z udziałem strażaków oraz zaproszonych gości, następnie na placu przed kościołem miał miejsce uroczysty apel, wręczenie awansów i odznaczeń a także koncert Orkiestry OSP z Gąbina.

Po mszy poczty sztandarowe z orkiestrą i uczestnikami mszy udały się na pl. T. Kościuszki w Sochaczewie, gdzie złożeniem meldunku nadbrygadier Bogdanowi Łasicy – zastępcy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, rozpoczął się uroczysty apel.

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie starszy brygadier Piotr Piątkowski po powitaniu gości, zwrócił się do strażaków odczytując list Prezydenta Andrzeja Dudy napisany z okazji Dnia Świętego Floriana, w którym podkreślał trud i niebezpieczeństwo pracy strażaka, ciężką i odpowiedzialną służbę, którą podejmują każdego dnia ratując nasze życie i mienie. Prezydent pisał także o szlachetnej misji strażaka „…Strażak jest symbolem poświęcenia i odwagi. Kimś, na kogo możemy zawsze liczyć i na kim nigdy się nie zawiedziemy. Nie tylko w obliczu pożarów, klęsk żywiołowych, katastrof, ale również wielu innych zagrożeń to właśnie strażacy są zwykle pierwsi w szeregu ofiarnych ratowników, niosąc bliźnim pomoc nieraz z narażeniem swego zdrowia, a nawet życia. To służba wymagająca szczególnych cech charakteru, a jednocześnie wysokich kompetencji, profesjonalizmu i sprawności…”

Ponadto, komendant Piątkowski w swoim wystąpieniu podkreślał bardzo dobrą współpracę z samorządami, zarówno w codziennych sprawach, jak i działaniach podejmowanych na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Wspomniał tu m.in. o zakupie sprzętu czy pojazdów strażackich. Mówił także o planowanej przebudowie strażnicy przy ulicy Staszica, dziękując przy tym posłowi Maciejowi Małeckiemu za ogromne wsparcie przy realizacji tego zadania.

Samorząd powiatowy podczas strażackich uroczystości reprezentowała Jolanta Gonta, starosta sochaczewski, Tadeusz Głuchowski, wicestarosta oraz Andrzej Kierzkowski, przewodniczący Rady Powiatu i Bogumił Czubacki, członek Zarządu Powiatu. Przybyli też samorządowcy z miasta i gmin. Nie zabrakło także posła na sejm RP Macieja Małeckiego, który m.in. ze starostą Jolantą Gonta wręczali z dowództwem straży awanse na wyższe stopnie służbowe i odznaczenia resortowe oraz związkowe zasłużonym strażakom.

Okolicznościowymi grawertonami i medalami uhonorowane zostały także osoby zasłużone dla straży w tym kapelani – ks. Zbigniew i Piotr Żądło, parlamentarzyści i samorządowcy – m.in. poseł na Sejm RP M. Małecki oraz starosta Jolanta Gonta, Tadeusz Głuchowski – wicestarosta i Andrzej Kierzkowski – przewodniczący Rady Powiatu.

Uroczystość była również doskonałą okazją do wręczenia tytułu „Strażak Roku Powiatu Sochaczewskiego”, zorganizowanego wspólnie przez Starostwo Powiatowe, Komendę Powiatową PSP oraz Oddział Powiatowy ZOSP RP. Tytuł „Strażaka Roku 2019 Powiatu Sochaczewskiego” otrzymał w tym roku druh Jerzy Kozikowski z Ochotniczej Straży Pożarnej w Niepokalanowie, który przebywając na Mazurach, będąc poza służbą, wykazał się profesjonalizmem, udzielając pomocy osobom poszkodowanym w wypadku samochodowym.

Strażackie święto uświetnił występ orkiestry dętej OSP Gąbin.  Zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszyły się udostępnione dla zwiedzających pojazdy pożarnicze – zarówno nowoczesne, jak i te zabytkowe.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

.