Powiatowy Lekarz Weterynarii apeluje

0
40

Na Mazowszu wykryto przypadek wścieklizny. Została potwierdzona u lisa, w miejscowości Izabela, na terenie gminy Wiązowna, w powiecie otwockim. W związku z tym wyznaczono ognisko tej choroby, a wojewoda wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny na terenie powiatu otwockiego, mińskiego i miasta stołecznego Warszawy (dzielnice Wawer i Wesoła).

Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje nakaz m.in. trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu. Na takim terenie obowiązuje zakaz organizowania targów i wystaw z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę oraz zakaz organizowania polowań.

Wścieklizna jest chorobą zakaźną zwierząt. Wirus jest odporny na zamarzanie, natomiast wrażliwy na ogrzewanie oraz na działanie większości środków dezynfekujących. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj na skutek pogryzienia przez chore zwierzę. Zakażenie jest możliwe poprzez kontakt ze śliną chorego lub zakażonego zwierzęcia. Prawie zawsze jest to choroba śmiertelna.

W związku z tym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sochaczewie przypomina o ustawowym obowiązku szczepienia wszystkich psów przeciwko wściekliźnie począwszy od 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jak przypomina Anna Świętochowska–Binienda, kto uchyla się od tego obowiązku podlega karze grzywny do 500 zł za każdego niezaszczepionego psa.