Pożar budynku gospodarczego w Famułkach Brochowskich

9 września, o godzinie 15:23, do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Sochaczewie wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczego w Famułkach Brochowskich (gmina Brochów). Do zdarzenia zadysponowane zostały dwa zastępy gaśnicze z sochaczewskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP wraz z dowódcą JRG PSP oraz zastępy z Ochotniczych Straży Pożarnych w Wólce Smolanej, Brochowie, Śladowie, Młodzieszynie oraz Witkowicach.

Po przybyciu na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania ustalono, że doszło do pożaru sterty słomy oraz drewnianej wiaty, w której składowano siano i płody rolne. Oba obiekty w całości były objęte pożarem. W bliskim sąsiedztwie znajdowały się zagrożone budynki mieszkalne i kolejna sterta.

Działania zastępów w pierwszej fazie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu dwóch prądów wody w obronie przyległych budynków oraz jednego w natarciu. Po lokalizacji pożaru przystąpiono do prac rozbiórkowych wiaty. Spaloną konstrukcję wiaty, słomę i siano sukcesywnie wywożono przy użyciu koparko-ładowarki, a następnie przelewano na pobliskim polu. Po likwidacji zagrożenia pogorzelisko sprawdzono przy pomocy kamery termowizyjnej nie stwierdzając miejsc o podwyższonej temperaturze.

Akcję gaśniczą prowadzoną przez 10 strażaków PSP i 23 strażaków OSP zakończono o godzinie 21:45.

Tekst i zdjęcia: mł. bryg. T. Fijołek

.