Pozew Dominion o zniesławienie przeciwko Fox został wybrany do arbitrażu

WILMINGTON, Delaware, 18 kwietnia (Reuters) – Bitwa na sali sądowej w sprawie pozwu o zniesławienie o wartości 1,6 miliarda dolarów, wniesionego przez Dominion Voting Systems przeciwko Fox Corp (FOXA.O) i Fox News, trwała we wtorek. Proces stawia na celowniku jedną z wiodących na świecie nieruchomości medialnych.

W jednej z największych spraw o zniesławienie w USA od dziesięcioleci ława przysięgłych zdecyduje, czy Fox jest odpowiedzialny za nadawanie fałszywych twierdzeń, że maszyny do liczenia głosów Dominion z siedzibą w Denver zostały użyte do faworyzowania Demokraty Joe Bidena w wyborach w 2020 roku. prezydenta Donalda Trumpa.

Po jednodniowym opóźnieniu zarządzonym przez sędziego Sądu Najwyższego Delaware, Erica Davisa w Wilmington, Delaware, prawnicy obu stron wybrali 12 kluczowych przysięgłych, którzy rozstrzygną sprawę, a prawnicy tych stron złożą oświadczenia wstępne. Kontynuowano wybór zastępców jurorów.

Sędzia błagał obie strony o szybkie działanie w terminie sześciu tygodni.

„Będziemy się tego trzymać. Nie dam ci więcej czasu” – powiedział sędzia.

Dziennikarze i członkowie społeczeństwa zaczęli ustawiać się w kolejce przed sądem na kilka godzin przed otwarciem sądu. Protestujący przed budynkiem trzymał tabliczkę z napisem „Fox Convict”.

Przesłuchanie ma składać się z zeznań dyrektor generalnej Fox Suzanne Scott i 92-letniego potentata medialnego Ruperta Murdocha, który jest prezesem Fox Corp., a także prezenterów na antenie, w tym Tuckera Carlsona, Seana Hannity’ego i Jeanine Brough.

Sędzia nie podał powodu 24-godzinnego opóźnienia procesu, ale dwa źródła powiedziały Reuterowi, że Fox i Dominion prowadzą rozmowy ugodowe w ostatniej chwili. Fox i Dominion wciąż mogli załatwić sprawę.

Dominion pozwał Fox Corp. i Fox News w 2021 roku, twierdząc, że jego działalność została zrujnowana przez fałszywe twierdzenia o fałszowaniu głosów, wyemitowane przez wpływową amerykańską telewizję kablową znaną z listy konserwatywnych komentatorów.

READ  SDSU dotarło do Final Four dzięki dzikiemu wykończeniu przeciwko Creightonowi

Podstawowym pytaniem dla jurorów jest to, czy Fox świadomie rozpowszechniał fałszywe informacje lub ignorował prawdę, standard „rzeczywistej szkody”, który Dominion musi wykazać, aby wygrać sprawę o zniesławienie. Dominion twierdzi, opierając się na wielu wewnętrznych komunikatach, że pracownicy Foxa, od pracowników redakcji aż po Murdocha, wiedzieli, że doniesienia są fałszywe, ale nadal je emitowali z obawy przed utratą widzów na rzecz rywali medialnych po prawej stronie.

Proces jest postrzegany jako test, czy relacje Foxa przekraczają granicę między etycznym dziennikarstwem a pogonią za rankingami, jak twierdzi Dominion, a Fox zaprzecza. Fox przedstawiał się jako obrońca wolności prasy w przedprocesowym impasie.

Drugi proces o zniesławienie

Dodając do ryzyka prawnego dla Fox, inna amerykańska firma technologiczna do głosowania, Smartmatic, złożyła własny pozew o zniesławienie w sądzie stanu Nowy Jork, domagając się odszkodowania w wysokości 2,7 miliarda dolarów.

Przed procesami sądowymi mającymi na celu pociągnięcie dyrektorów do odpowiedzialności za jakikolwiek wyrok lub ugodę, akcjonariusze Fox Corp poszukują dokumentacji firmy, która wykazywałaby, czy dyrektorzy i kierownictwo odpowiednio monitorowali relacje Fox News dotyczące zarzutów oszustwa wyborczego Trumpa, poinformowały Reuters źródła.

1,6 miliarda dolarów odszkodowania Fox Dominion jest nierealne i oparte na błędnym modelowaniu ekonomicznym. Raport eksperta zlecony przez Dominion przypisuje utracone kontrakty relacjom Foxa, chociaż znaczna część raportu pozostaje zapieczętowana.

Fox Corp miał w zeszłym roku roczne przychody w wysokości prawie 14 miliardów dolarów.

Dominion powiedział, że zniesławiające wypowiedzi na ten temat były emitowane w programach Fox, w tym w „Sunday Morning Futures”, „Lou Dobbs Tonight” i „Justice with Judge Jeanine”.

Dominion przytoczył również dowody na to, że niektórzy gospodarze i producenci uważali, że goście, którzy rozpowszechniają fałszywe doniesienia, w tym byli prawnicy Trumpa, Rudy Giuliani i Sidney Powell, nie mogą poprzeć swoich zarzutów.

READ  Oto jak oglądać, jak SpaceX uruchamia swój pierwszy lot testowy statku kosmicznego dzisiaj (17 kwietnia).

Fox argumentował, że twierdzenia o fałszerstwach wyborczych są z natury warte opublikowania i chronione przez pierwszą poprawkę do konstytucji Stanów Zjednoczonych, gwarantującą wolność prasy. Davis odrzucił ten argument w orzeczeniu z zeszłego miesiąca.

Reportaż Helen Koster w Wilmington i Jacka Quinna w Nowym Jorku; Montaż autorstwa Willa Dunhama

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *