Pracownik zdecydowany i konkretny

1
119

Niskie bezrobocie i poprawiająca się sytuacja finansowa mieszkańców znalazła swoje przełożenie na zainteresowanie kolejnymi Targami Pracy zorganizowanymi przez Powiatowy Urząd Pracy w Sochaczewie. W czwartek 19 kwietnia w hotelu Chopin  kilkudziesięciu pracodawców z naszego regionu prezentowało swoje oferty.

Na pierwszy rzut oka widać było, że ludziom żyje się teraz lepiej. Jeszcze kilka lat temu przez takie imprezy przewijały się tłumy odwiedzających. W trakcie ostatnich targów zainteresowanie ofertami przedstawiało się zupełnie inaczej.

Podchodzą do nas osoby zainteresowane pracą, które mają bardzo konkretne oczekiwania. Mówią nam o tym, jaka interesuje ich branża, czy w grę wchodzą dojazdy, praca zmianowa, czy mogą pracować w niskiej temperaturze, porze nocnej, na cały czy część etatu – powiedział nam Łukasz Kowalski z sochaczewskiej Agencji Pracy Tymczasowej Fast Serwis Group. – Druga rzecz, która rzuca się w oczy, jest taka, że bardzo poszukiwani są pracownicy z konkretnymi umiejętnościami, głównie technicznymi. Jednym z deficytowych zawodów jest też np. piekarz. Niektórzy z naszych klientów są wręcz zorientowani na pracę tylko i wyłącznie u konkretnego pracodawcy.

Dyrektor PUP Krzysztof Wasilewski przyznaje, że tak jak liczba firm uczestniczących w targach jest porównywalna do lat ubiegłych, to odwiedzających jest znacznie mniej. Wśród tych, którzy przyszli do hotelu Chopin nie było wyłącznie bezrobotnych. Sporą grupę stanowili ci, którzy szukają lepszej lub dodatkowej pracy.

Czasy są takie, że sochaczewian nie interesuje już wyłącznie to, by pracować, ale także to, by praca była dobra. Niewątpliwie mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Obecnie nie pracują tylko ci, którzy tego nie chcą. Bezrobocie jest rekordowo niskie i pozostaje nam się tylko z tego cieszyć – mówi Krzysztof Wasilewski.

W lutym tego roku stopa bezrobocia w województwie mazowieckim wynosiła 5,8 proc., a w naszym powiecie 7 proc. Porównywalnie, w rekordowym pod tym względem roku 2003, wyniosła 18,3 proc. (ap)

1 KOMENTARZ

Comments are closed.