Prawie 2,5 mln dla sochaczewskich rodzin

0
27

Trwa nabór wniosków a także sukcesywna realizacja wypłat z programu „Rodzina 500+”. Do końca lipca pieniądze trafiły do ponad 4,5 tysiąca sochaczewskich rodzin. To łącznie 2,4 mln. zł, które przeznaczyć mogą na przykład na wakacyjny wypoczynek.

Do 31 lipca do ratusza włącznie wpłynęło 2764 wniosków elektronicznych o przyznanie świadczenia wychowawczego i 1736 wnioski elektroniczne o przyznanie świadczenia „Dobry Start”. Od 1 sierpnia, oprócz formularzy online, w Urzędzie Miejskim można składać również tradycyjne, papierowe wnioski o przyznanie świadczeń w ramach „Dobrego Startu” oraz „Rodziny 500+”.

Z szacunków Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia wynika, że pierwszym z nich – gwarantującym 300 zł tzw. wyprawki szkolnej, objętych zostanie 3700 dzieci. Z kolei comiesięczne wypłaty 500 zł dotyczyć będą 6,5 tys. sochaczewian poniżej 18 roku życia. Przypominamy, że po zmianie zasad programu „Rodzina 500+”, od 1 lipca świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko (a nie drugie i kolejne) do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Mieszkańcy chętnie korzystają z możliwości dopełnienie formalności online. Zrobić to można nie wychodząc z domu za pomocą portali: Emp@tia czy bankowości elektronicznej. Dodatkowo od 1 sierpnia formalności dopełnić można osobiście w Wydziale Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Urzędu Miejskiego. Wnioski przyjmowane są w pokoju 426 na III piętrze UM. Można je również przesłać pocztą. Wypełnienie druków jest bardzo proste. Trzeba podać tylko podstawowe dane takie jak numer PESEL dziecka, adres zamieszkania, numer konta (jeżeli go nie podamy, wypłaty są realizowane w kasie UM). W razie jakichkolwiek wątpliwości, na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej znaleźć można formularz z podpowiedziami. W tym celu należy kliknąć na stronie głównej w baner oznaczony logo 500+, a następnie wybrać zakładkę „Aktualności”.

Warto pamiętać, że aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego na nowych zasadach tj. z wyrównaniem od 1 lipca, rodzic musi złożyć stosowny wniosek najpóźniej do 30 września. Jeśli złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie wypłacone bez wyrównania za minione miesiące.

Dodatkowym bonusem dla gospodarstw domowych, objętych programem „Rodzina 500+” i będących najemcami lokali komunalnych, jest możliwość wykupu zajmowanego mieszkania z 99-procentową bonifikatą. Uchwałę w tej sprawie radni podjęli już w 2017 roku szacując, że na własność przejdzie około 20-30 lokali. Teraz, gdy krąg rodzin objętych 500+ znacznie się rozszerzył, w Sochaczewie może być to ok. 50 rodzin uprawnionych do zniżki. Najemcy ponoszą koszty spisania aktu notarialnego i wyceny lokalu, co przy przeciętnym, 40-metrowym mieszkaniu i obniżce na poziomie 99 procent oznacza wydatek 2,5-3,5 tysiąca złotych. Kwota jest symboliczna w sytuacji, gdy rodzina staje się właścicielem majątku wartego 120-140 tys. zł.