Premier Aryeh spotkał się z Teri w domu wodza Shas po dyskwalifikacji Sądu Najwyższego

Shaws: Sąd podważa wolę 400 000 wyborców

Kilka minut po tym, jak Sąd Najwyższy zdyskwalifikował swojego lidera ze stanowiska ministerialnego, partia Shaz wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że ​​sąd podjął „polityczną” decyzję, która podważyła wolę 400 000 wyborców Shaz.

„Dzisiaj sąd skutecznie orzekł, że wybory są bez znaczenia. Wyrok sądu jest polityczny i naznaczony rażącą niesprawiedliwością” – czytamy w oświadczeniu.

Aryeh Teri, przestępca finansowy zajmujący się restrukturyzacją, został niedawno skazany za przestępstwa podatkowe w styczniu ubiegłego roku i opuścił Kneset w ramach ugody, w której obiecał wycofać się z życia politycznego. Zamiast tego w listopadzie ponownie wszedł do Knesetu, zajmując 11 mandatów szacha, aw grudniu koalicja przyspieszyła legislację, aby ułatwić mu drogę na stanowiska w ministerstwie spraw wewnętrznych i zdrowia.

„Cały ruch Shas jest zbulwersowany arbitralnym i bezprecedensowym orzeczeniem Sądu Najwyższego, sprzecznym z prawem i sprawiedliwością, i uważa to za poważne naruszenie prawa do głosowania i bycia wybranym, które jest siłą napędową demokracji” – czytamy dalej w oświadczeniu Shas. Partia obiecuje również rozważenie środków etapowych.

Na początku tego miesiąca minister sprawiedliwości Yariv Levin zaproponował ustawę znoszącą test uczciwości, na podstawie którego sąd wstrzymał nominacje Deriego, dodając, że orzeczenie wywrze presję na koalicję, aby przyspieszyła lub przywróciła ministerialny status Deri.

Decyzja pojawia się również w kontekście szerszej kampanii reformy sądownictwa wspieranej przez Shas, kulminacji dziesięcioleci lamentów partii Mizrahi Haredi nad sądem, który nie odzwierciedla jej stylu życia.

„Dzisiaj szerokie segmenty izraelskiego społeczeństwa czują się marginalizowane przez sąd” – czytamy w oświadczeniu Shaza.

READ  Ceny ropy: ropa Brent, WTI rosną po ogłoszeniu przez producentów OPEC cięć produkcji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *