Progi hukowe w Żukowie

0
73

Powiatowy Zarząd Dróg w Sochaczewie na skrzyżowaniu dwóch dróg powiatowych – Kamion-Witkowice-Sochaczew (ul. Harcerska) oraz Młodzieszyn-Helenka-Żuków-Sochaczew (ul. Brukowa) w miejscowości Żuków na terenie gminy Sochaczew wprowadził zmiany w istniejącej organizacji ruchu. Pojawiło się dodatkowe oznakowanie tzw. progi hukowe, które mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na tym skrzyżowaniu.

Dodatkowe oznakowanie na drodze powiatowej to odpowiedź na kolejne wypadki drogowe, do których dość często dochodzi na skrzyżowaniu w Żukowie. Choć miejsce to jest właściwie oznakowane, policja odnotowuje liczne zdarzenia drogowe, niestety w tym śmiertelne. Nieuwaga użytkowników dróg, ale też często brawura kierowców powodują, że to miejsce ma opinię niebezpiecznego skrzyżowania.

Powiatowy Zarząd Dróg w Sochaczewie zaproponował rozwiązanie, które mamy nadzieję, będzie skuteczne w ograniczeniu liczby wypadków na tym odcinku. Po raz pierwszy w naszym powiecie pojawiły się tak zwane progi hukowe, działające podobnie jak „spowalniacze”.

Progi hukowe – specjalnie malowane, grubowarstwowe, szorstkie, czerwone progi – mają za zadanie zwrócić uwagę kierowców na oznakowanie pionowe

Jak informuje PZD, zmiany te polegają na wprowadzeniu dodatkowego oznakowania poziomego grubowarstwowego farbą czerwoną w postaci linii poprzecznych (trzy progi w trzech cyklach) w odstępach rosnąco –  15 m od przejścia pierwszy zestaw hukowy, odstęp pomiędzy pierwszym a drugim 10 m, pomiędzy drugim a trzecim 20 m (odstępy podane w kierunku oddalającym się od przejścia/środka skrzyżowania) na pasach ruchu dojazdu do skrzyżowania tzw. progów hukowych. Progi pojawiły się na wszystkich drogach dojazdowych skrzyżowania. Pojawiło się również ograniczenia prędkości do 30 km/h.

Jak mówi Małgorzata Dębowska, dyrektor PZD, jest to dodatkowe oznakowanie niestosowane dotychczas na naszych drogach, mające za zadanie poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie