Program zimy w mieście

0
50

W tym roku zimowe ferie na Mazowszu potrwają od 15 do 28 stycznia. Jak zawsze w wolnym od szkoły czasie dzieci będą mogły skorzystać z szerokiej oferty przygotowanej przez miejskie jednostki. Zapraszamy na lodowisko i basen, na warsztaty artystyczne w centrum kultury i sportowe w hali przy Kusocińskiego. Ciekawie przedstawia się także oferta muzeum, które proponuje m.in. wycieczki krajoznawcze i wyjazd do Krakowa, a biblioteka wraz ze swymi filiami cykl zajęć detektywistycznych, sportowych, plastycznych i teatralnych.

 

Artystyczne warsztaty w SCK

Sochaczewskie Centrum Kultury zaprasza od 15 do 19 stycznia do udziału w Zimowych Warsztatach Artystycznych. Będą one miały charakter twórczo-edukacyjny. Oferta zajęć jest bogata, więc każdy na pewno wybierze coś interesującego dla siebie. Zadbają o to instruktorzy prowadzący zajęcia z zakresu tańca, teatru, muzyki i malarstwa. Warsztaty artystyczne to doskonała okazja dla dzieci nie tylko na zdobycie i utrwalenie wiedzy, ale też na sprawdzenie własnych umiejętności pod okiem profesjonalistów. SCK oferuje zajęcia plastyczne, szachowe, teatralne, muzyczne i taneczne. Dzieci będą też miały możliwość nauki sztuki origami i rękodzieła artystycznego. Ciekawie zapowiadają się warsztaty sztuki cyrkowej, które poprowadzą artyści ze Szkoły Sztuki Cyrkowej w Julinku. Szczególną atrakcją może okazać się prezentacja ich programów artystycznych. Natomiast ostatni dzień warsztatów poświęcony będzie muzyce, która zabrzmi we wszystkich budynkach SCK. W tym celu zaproszona została Młodzieżowa Orkiestra Dęta prowadzona przez panią Justynę Piątkowską-Duraj. Młodzi muzycy przygotowali na ten dzień wyjątkowy koncert.

Zajęcia będą przebiegały we wszystkich czterech placówkach SCK w tym samym czasie, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 14.00. W siedzibach przy ul.  15 sierpnia 83, Żeromskiego 8 i Chopina 101 przewidywane jest utworzenie czterech grup (po 12 uczestników) natomiast w dawnym Klubie Nauczyciela przy ul. R. Kaczorowskiego w zajęciach będzie mogło uczestniczyć 20 osób. Koszt uczestnictwa w warsztatach wynosi 70 zł. Zgłoszenia chętnych przyjmowane są we wszystkich budynkach SCK – od 2 stycznia.  Deklaracje do wypełnienia dostępne są na stronie www.sck.sochaczew.pl.

 

Warsztaty i cyrkowy festyn

Ciekawą ofertę przygotował dla najmłodszych Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. To trwające od 15 do 19 stycznia oraz od 22 do 26 stycznia codzienne, dwugodzinne warsztaty balonowe, plastyczne i sportowe. W ich ramach w hali sportowej przy ul. Kusocińskiego można będzie nauczyć się wykonywania zwierzaków z balonów, pograć w tenisa stołowego, badmintona, warcaby, scrabble, wziąć udział w zawodach sportowych. Warsztaty potrwają od 9.30 do 11.30.  Natomiast na finał ferii MOSiR organizuje festyn dla dzieci pod hasłem „W ŚWIECIE CYRKU”. Rozpocznie się on w hali sportowej przy ul. Kusocińskiego w sobotę 27 stycznia o 16.00. Najmłodsi odkryją tajniki cyrku, będą chodzić po linie, przechodzić przez „płonące koła”, żonglować i „tresować” dzikie zwierzęta, poudają atletów, klaunów i akrobatów. Wstęp tradycyjnie wolny. MOSiR zaprasza dzieci w przebraniach cyrkowców.

 

Kursy pływania

2 stycznia ruszyły zapisy na feryjne kursy nauki pływania. Miejsca można rezerwować osobiście w kasie basenu Orka lub pod numerem telefonu 862-77-59 wew. 127. Pod okiem instruktorów przeprowadzone zostaną trzy kursy nauki pływania trwające do wyboru pięć (15-19 i 22-26 stycznia) lub dziesięć godzin (15-26 stycznia), a także jeden dziesięciogodzinny kurs doskonalenia pływania (15-26 stycznia). Za krótszy kurs zapłacimy 75, a za dłuższy 150 zł.

 

Wykłady, wycieczki, rajd

Pierwszy element muzealnej oferty to cykl prelekcji „Mundur bohatera” (dla uczestników w wieku od 5 lat). Mundury opowiedzą nam o historii słynnych bitew stoczonych na polach II wojny światowej. Prelekcje o umundurowaniu historycznym oparte będą na sylwetkach postaci żołnierzy II wojny światowej, prezentowanych na wystawie „Pole Bitwy 1939-45”. Prezentacje połączone będą z ciekawą gawędą historyczną. Każde spotkanie odbywać się będzie na terenie muzeum w godzinach 12.00-13.00. Wstęp: bilet ulgowy 4 zł i normalny 8 zł. Spotkania mają się odbywać wedle harmonogramu: 15 stycznia: Bzura 1939 – pierwsza, wielka bitwa II wojny światowej; 16 stycznia: Armia Krajowa i Powstanie Warszawskie w Puszczy Kampinoskiej; 22 stycznia: Tobruk-Szczury Pustyni; 23 stycznia – Monte Cassino i Falaise – walki na krańcach Europy i 24 stycznia – Berlin – ostatnie walki.

Druga część oferty to wykłady historyczno-archeologiczne dla uczestników w wieku od 10 lat. Wstęp: bilet ulgowy 4 zł i normalny 8 zł. 17 stycznia muzeum zaprasza na wykład pt. „Relikty I wojny światowej na terenie ziemi sochaczewskiej” natomiast 25 stycznia na wykład pt. „Papiernia biskupów gnieźnieńskich w Kęszycach”.

Trzeci blok to wycieczki krajoznawcze dla uczestników w wieku od 12 lat. Pierwsza odbędzie się w czwartek 18 stycznia. To wycieczka i wykład terenowy pt. „Grodzisko wczesnośredniowieczne – w Drwałach”, gmina Wyszogród. Wyjazd o 10.00, powrót o 14.00. Koszt uczestnictwa – 15 zł. Zgłoszenia do 8 stycznia należy przesyłać na adres: samborski@muzeumsochaczew.pl. Druga wycieczka zaplanowana została na piątek 26 stycznia. To wycieczka na trasie Kraków – Wawel – Kaplica Królów, rynek Starego Miasta. Wyjazd o godz. 5.00, powrót o 22.00. Koszt uczestnictwa – 100 zł plus bilety wstępu. Zgłoszenia do 10 stycznia należy przesyłać na adres: jakub.wojewoda1@wp.pl

Ostatnim elementem muzealnej oferty na ferie jest VI Rajd Szlakami Wielkiej Wojny nad Bzurą i Rawką. Odbędzie się on w sobotę 20 stycznia. Trasa rajdu (piesza) to ok. 15 km. Przebiegnie przez miejscowości Sochaczew – Piotrkówek – Gilówka Górna – Iłów. To propozycja dla dzieci od 10 roku życia. Koszt uczestnictwa – 10 zł. Zgłoszenia do 15 stycznia należy przesyłać na adres: jakub.wojewoda1@wp.pl.

 

Szczegółowe informacje na temat ferii w muzeum można uzyskać pod numerem telefonu: (046) 862-33-09.

 

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza dzieci przez całe ferie – od 15 do 26 stycznia. Zajęcia będą prowadzone we wszystkich oddziałach. Oto ich szczegółowy wykaz.

 

Oddział dla Dzieci Nr 1, ul. 1 Maja 21

 

Zajęcia dla dzieci w wieku 7 – 12 lat w godz. 12.00 – 13.00

Zajęcia dla dzieci w wieku 4 – 6 lat w godz. 13.30 – 14.30

 

15 stycznia – „Zostań wirtuozem sztuki 3 D” – zajęcia plastyczne

16 stycznia – „Fantastyczne zwierzęta jak je znaleźć” – zajęcia literacko-plastyczne

17 stycznia – „Krecik i śniegowy bałwanek” – bałwanki z patyczków laryngologicznych

18 stycznia – „Wilk i Zając – mistrz sportu” – zawody sportowe PATIO

19 stycznia – „Tupcio  Chrupcio wizyta u dziadków” – fabryka upominków dla babci i dziadka

22 stycznia – „Śnieżny poranek Muminka” – śnieżne kule z małych słoiczków

23 stycznia –  „To największe jest szaleństwo nie znać słowa bezpieczeństwo” – Teatr Maska

24 stycznia –  „O zziębniętym Elemelku, pustym brzuszku i rondelku” – pomagamy ptakom w zimie (spacer po mieście)

25 stycznia –  „Zuzia idzie na bal” – maski karnawałowe

26 stycznia – Bal karnawałowy – zabawy, tańce, pokaz mody (przebrania, maski) PATIO

27 stycznia – „Ogrody światła” – wycieczka do Warszawy

 

Ponadto dzieci będą mogły bezpłatnie skorzystać z: X-boxa, Internetu, gier planszowych, a także pobawić się na miejscu w „Kąciku Malucha”.

 

Biblioteka przy ul. Chopina 160 (zajęcia w godzinach 11.00 – 13.00)

15 stycznia – „Poniedziałki są niesamowite!” – ostrzegamy tylko, że przygody dziesięciu skarpetek (4 prawych i 6 lewych) grozi zachwytem (zajęcia edukacyjno-plastyczne).

16 stycznia – „Być jak Lasse i Maja!” – spotkanie z bohaterami „Tajemnic…” (zajęcia detektywistyczne).

17 stycznia – „Feryjne Mistrzostwa FIFA 2018” – poznajemy zasady i drużyny przed Mistrzostwami Świata w Rosji (zajęcia sportowo-edukacyjne).

18 stycznia – „Dzień Kubusia Puchatka” – zawody i zabawy z Kubusiem Puchatkiem, konkursy oraz quizy z Panią Sową” – wspólne czytanie książki połączone z zajęciami sportowo-edukacyjnymi.

19 stycznia – „W królestwie Pani Zimy” – głośne czytanie tematycznych bajek i wierszy połączone z zabawami plastyczno-ruchowymi.

22 stycznia – „Nie lada gratka dla Babci i Dziadka” – podarunki dla babć i dziadków – zajęcia plastyczno – techniczne.

23 stycznia – „Mózgowe sztormy ponad wszelkie normy” – quizy, krzyżówki, zabawy edukacyjne, gry planszowe, scrabble.

24 stycznia – „Cyberprzemoc i bezpieczne korzystanie z komputera” – zajęcia edukacyjne.

25 stycznia – „Czas na zabawę w arcypalce” – własne palce i farba to wszystko, czego potrzebujemy, by tworzyć! (prosimy dzieci o zabranie fartuszków do malowania).

26 stycznia – „Do zobaczenia ferie za rok!” – uroczyste zakończenie ferii. Muzyczne zabawy dla wszystkich – karaoke i fotobudka.

27 stycznia – „Ogrody światła” – wycieczka do Warszawy

 

Na miejscu dzieci będą mogły skorzystać z gier stolikowych i planszowych, posłuchać głośnego czytania wierszy, bajek, opowiadań, fragmentów książek oraz skorzystać z bezpłatnego dostępu do komputera.

 

 

 

Biblioteka przy ul. 15 Sierpnia 83 (zajęcia o godz. 12.00 dla dzieci w wieku 6–12 lat)

 

15 stycznia – „Śnieżynki z papieru” – zajęcia plastyczne

16 stycznia – „Głośne czytanie utworów literackich o zimie”

17 stycznia – gry i zabawy planszowe

18 stycznia – „Mój ulubiony bohater literacki”  – forma pracy dowolna.

19 stycznia – laurki dla babci i dziadka

22 stycznia – quizy dla dzieci

23 stycznia – „Zimowe krajobrazy” – zajęcia plastyczne

24 stycznia – poznajemy znaczenie słów

25 stycznia – zwyczaje i obrzędy Eskimosów na podstawie książki „Anaruk chłopiec z Grenlandii”

26 stycznia – „Powiedz nie używkom” – zajęcia plastyczne

 

Dodatkowa propozycja MBP to wyjazd 27 stycznia do Wilanowa, gdzie otwarto Królewski Ogród Światła (wyjątkowa świetlna instalacja).