PROJEKT „Edukacja przeciwpowodziowa dzieci i młodzieży w 2019 roku”

W projekcie „Edukacja przeciwpowodziowa dzieci i młodzieży  w 2019 roku” wzięło udział 40 uczniów kl. II i III Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym.

Projekt realizowany był na zlecenie Wojewody Mazowieckiego, a dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Realizacja projektu obejmowała blok tematyczny składający się z 5 lekcji:

1) Czym jest powódź?;

2) Bądź gotowy do powodzi;

3) Uwaga powódź;

4) Po powrocie do domu;

5) Umiemy żyć z powodzią.

Zajęcia miały na celu zapoznanie dzieci z rodzajami powodzi, ich przyczynami i skutkami. Uczyły odpowiednio zabezpieczać mienie np. układając worki z piaskiem. Dzieci uczyły się też wzywać odpowiednie służby. Dowiedziały się, jak przygotować się do ewakuacji  i co należy ewakuować w pierwszej kolejności. Poznały zasady bezpieczeństwa nad wodą i bezpiecznego korzystania z kąpielisk. Nauczyły się przygotowywać i obsługiwać sprzęt pływający, tj. ponton, zakładanie kapoków, rzucanie koła ratunkowego i rzutki.

Były to bardzo ciekawe i pożyteczne zajęcia prowadzone przez strażaka st. asp. Bartłomieja Trzaskomę.

Uczestniczące w projekcie dzieci otrzymały upominkowy zestaw bezpieczeństwa (dyplom, Rodzinny Plan Powodziowy, kartę bezpieczeństwa I.C.E., 3 odblaski i 2 opaski odblaskowe).

Andrzej Grabarek