Projekt KOMIKS BLIŹNIACZY

0
27

W niedzielę, 9 września 2018 r. na scenie letniej przy ul. 15 Sierpnia 83 odbyła się inauguracja sezonu artystycznego Sochaczewskiego Centrum Kultury. Przed wystawieniem musicalu „Niepodległa – I iskra tylko” nastąpiło m.in. zwieńczenie Projektu KOMIKS BLIŹNIACZY.

Nowy pomysł Łukasza Kucińskiego  – Bofzina został zrealizowany w Pracowni Komiksu i Innych Form Graficznych Sochaczewskiego Centrum Kultury. Pomysłodawca założył wspólne tworzenie historyjki komiksowej bez wcześniejszego przygotowania. Wykreował zatem pewien rodzaj komiksowego strumienia świadomości, czy raczej komiksowej improwizacji, lub też komiksowego Freestyle`u. W roku artystycznym 2017-2018 z lekcji na lekcję powstawały dwa równoległe komiksy: ucznia lub uczennicy oraz nauczyciela. Oba tworzone równocześnie, gdy akcję popychały żagle wyobraźni. Bofzin w projekcie stworzył dwa tandemy: pierwszy z Piotrem Kaźmierczakiem (11-letnim uczniem 5 klasy szkoły podstawowej) oraz drugi z Weroniką Zawadzką (9-letnią uczennicą 3 klasy szkoły podstawowej).

Zatem w serii „Projekt KOMIKS BLIŹNIACZY” ukazały się dwa tomy: 1. „Mały podróżnik w wielkim świecie”, 2. „Historia z morałem”.

Łukasz Kuciński tak mówi o całym przedsięwzięciu: „Tworzyliśmy razem te historie, jednak ostatecznie dałem wolną rękę uczniom i pozwoliłem im drobiazgowo narysować własną wersję historyjki. Dlatego tak wiele tu „smaczków” i zabawnych różnic. Ich porównywanie pozwala zaobserwować z jak różnym potencjałem do pracy zasiadają twórcy. Starałem się zadbać o to, by każdy z albumów zachowywał własną integralność i unikalność języka, jakim się posługiwał. Wszystko po to, by nie niszczyć indywidualnego stylu jego twórcy. Całość zaś oprawiłem jednolitą szatą graficzną z logotypami serii”.

To co przebija z albumów to radość tworzenia i zabawy komiksem. Ten sam rodzaj „choroby” jaką Bofzin poczuł ponad dwie dekady temu, gdy sam zaczął tworzyć pierwsze opowieści rysunkowe. Czyżby teraz poprzez Projekt KOMIKS BLIŹNIACZY miała nastąpić międzypokoleniowa komiksowa zmiana warty? Nie wiadomo. Tymczasem cieszmy się faktem, że młodzi sochaczewianie tworzą własne historie i rysują komiksy.

Dzięki wsparciu Artura Komorowskiego, dyrektora SCK, albumy zostały wydane również w edycji limitowanej. Ta druga prócz odmiennego ułożenia kadrów jest również ręcznie sygnowana przez Bofzina. Stanowi zatem nie lada gratkę dla kolekcjonerów.

tekst: Łukasz Kuciński – Bofzin

Fot. Iza Strzelecka, Dominika Zawadzka, Łukasz Kuciński