Prokurator generalny Merrick Garland odbył niezapowiedzianą podróż na Ukrainę

(CNN) Zrobił to prokurator generalny Merrick Garland Niezapowiedziany wyjazd na Ukrainę Piątek, według urzędnika Departamentu Sprawiedliwości, był jego drugą podróżą do kraju od czasu inwazji Rosji rok temu.

Urzędnik powiedział, że podróż była niezapowiedziana ze względów bezpieczeństwa.

Garland została zaproszona do Livy Powiedział ukraiński prokurator generalny i dołączył do prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na konferencji „United for Justice”.

Garland „odbył kilka spotkań i potwierdził naszą determinację, by pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za jej niesprawiedliwą i niesprowokowaną agresję na suwerennych sąsiadów” – dodał urzędnik.

Wycieczka ma miejsce dwa tygodnie po tym, jak prezydent Joe Biden odbył swoją pierwszą podróż na Ukrainę od początku wojny i była jedną z kilku członków gabinetu Bidena. Sekretarz skarbu Janet Yellen również ostatnio odwiedziła Ukrainę i spotkała się z Zełenskim.

Prokurator generalny ostatnio odwiedził Ukrainę w czerwcu, aby szukać pomocy USA w znalezieniu i ściganiu zbrodniarzy wojennych. Podczas tej podróży Garland ogłosił, że mianuje Eli Rosenbauma, czołowego amerykańskiego „łowcę nazistów”, do kierowania zespołem Departamentu Sprawiedliwości mającym na celu znalezienie i ukaranie zbrodniarzy wojennych.

W środę Garland powiedział Senackiej Komisji Sądownictwa, że ​​jego zdaniem rosyjski rząd popełnia zbrodnie przeciwko ludzkości i że Departament Sprawiedliwości wspiera wysiłki Hagi w celu zbadania i ścigania tych zbrodni.

„Stany Zjednoczone wspierają to, co jest obecnie tworzone w Hadze, dzięki finansowaniu z Eurojustu i badają możliwość stworzenia tego sądu. [to charge crimes of aggression,]Garland zeznawał.

„Istnieją obawy, które musimy wziąć pod uwagę, jak radzi sobie z naszymi własnymi członkami służby i innymi sytuacjami” – kontynuował. „Musimy mieć pewność, że istnieją odpowiednie środki bezpieczeństwa. Ale popieramy też różne sposoby prowadzenia dochodzeń w sprawie zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości i potencjalnych zbrodni przeciwko agresji”.

Od początku inwazji Departament Sprawiedliwości podjął kilka kroków w celu pociągnięcia rosyjskiego rządu i jego zwolenników do odpowiedzialności.

READ  Ci, którzy przegrali jackpot Mega Millions w wysokości 1,35 miliarda dolarów, mogli wygrać kolejne miliony

Grupa zadaniowa Departamentu Sprawiedliwości KleptoCapture – składająca się z prokuratorów federalnych, śledczych i śledczych – przez ostatni rok pracowała nad złożoną siecią bogactwa otaczającą rosyjskich oligarchów i osoby z Kremla. Od początku wojny Departament Sprawiedliwości przejął łodzie, nieruchomości i inne aktywa o wartości ponad 500 milionów dolarów od tych, którzy wspierają rosyjski rząd i uniknęli amerykańskich sankcji.

Departament wniósł ponad 30 aktów oskarżenia przeciwko rzekomym zwolennikom Kremla i rosyjskiej armii, z których część bezpośrednio dotyczyła osób popierających wojnę na Ukrainie.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe raporty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *