Protesty w Sztokholmie, w tym spalenie Koranu, spotkały się z ostrym potępieniem ze strony Turcji

SZTOKHOLM, 21 stycznia (Reuters) – Sobotnie demonstracje w Sztokholmie przeciwko staraniom Turcji i Szwecji o przystąpienie do NATO, w tym palenie kopii Koranu, doprowadziły do ​​gwałtownej eskalacji napięć z Turcją w czasie, gdy kraj nordycki potrzebuje wsparcia Ankary. do sojuszu wojskowego.

„Zdecydowanie potępiamy nikczemny atak na naszą świętą księgę… Całkowicie niedopuszczalne jest pozwolenie na ten antyislamski akt wymierzony w muzułmanów i obrażający nasze święte wartości pod pozorem wolności słowa” – oświadczyło tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. powiedział.

Oświadczenie pojawiło się po tym, jak antyimigrancki polityk ze skrajnej prawicy spalił kopię Koranu w pobliżu ambasady tureckiej. Tureckie ministerstwo wezwało Szwecję do podjęcia niezbędnych działań przeciwko sprawcom i wezwało wszystkie kraje do podjęcia konkretnych działań przeciwko islamofobii.

W mieście odbył się osobny protest poparcia dla Kurdów i przeciwko kandydaturze Szwecji do NATO. Grupa protureckich demonstrantów zorganizowała także wiec przed ambasadą. Wszystkie trzy incydenty zostały zatwierdzone przez policję.

Szwedzki minister spraw zagranicznych Tobias Billström powiedział, że islamofobiczne prowokacje były „przerażające”.

„W Szwecji istnieje wolność słowa, ale to nie znaczy, że szwedzki rząd lub ja popieramy wyrażane poglądy” – napisał Björstrom na Twitterze.

Palenie Koranu zorganizował Rasmus Baluten, lider skrajnie prawicowej duńskiej partii politycznej Hard Line. Baludan, obywatel Szwecji, zorganizował w przeszłości kilka protestów, podczas których spalił Koran.

Nie można było natychmiast skontaktować się z Balutanem przez e-mail w celu uzyskania komentarza. Zezwolenie, które otrzymał od policji, wskazywało, że jego kampania była skierowana przeciwko islamowi i była próbą wywarcia wpływu na wolność słowa w Szwecji przez prezydenta Turcji Tayyipa Erdogana.

Wiele krajów arabskich, w tym Arabia Saudyjska, Jordania i Kuwejt, potępiło spalenie Koranu. „Arabia Saudyjska wzywa do szerzenia wartości dialogu, tolerancji i współistnienia oraz odrzuca nienawiść i ekstremizm” – napisano w oświadczeniu saudyjskiego MSZ.

READ  Bankman-Fried, kierownictwo FTX otrzymało miliardy ukrytych pożyczek, mówi były dyrektor generalny Alameda

Szwecja i Finlandia złożyły wniosek o członkostwo w NATO w zeszłym roku po inwazji Rosji na Ukrainę, ale wszystkie 30 państw członkowskich musi zatwierdzić ich kandydaturę. Turcja powiedziała, że ​​musi najpierw zająć jasne stanowisko w szczególności przeciwko szwedzkim terrorystom, głównie kurdyjskim bojówkom i grupie, którą obwinia za próbę zamachu stanu w 2016 roku.

Mówcy stali przed dużym czerwonym sztandarem z napisem „Wszyscy jesteśmy PKK”, odnoszącym się do Partii Pracujących Kurdystanu, która jest zakazana w Turcji, Szwecji i Stanach Zjednoczonych, podczas demonstracji protestującej przeciwko kandydaturze Szwecji do NATO i okazaniu poparcia dla Kurdowie. w innych krajach i zwrócił się do kilkuset pro-kurdyjskich i lewicowych zwolenników.

„Będziemy kontynuować nasz sprzeciw wobec wniosku Szwecji do NATO” – powiedział Reuterowi Thomas Petersen, rzecznik koalicji antynatowskiej i jeden z organizatorów demonstracji.

Policja poinformowała, że ​​we wszystkich trzech demonstracjach sytuacja była pokojowa.

Wizyta ministra obrony odwołana

Wcześniej w sobotę Turcja poinformowała, że ​​odwołała planowaną wizytę szwedzkiego ministra obrony w Ankarze z powodu braku środków mających na celu powstrzymanie protestów.

W tej sytuacji wizyta szwedzkiego ministra obrony Paula Johnsona w Turcji 27 stycznia straciła sens. Dlatego odwołaliśmy tę podróż” – powiedział minister obrony Hulusi Agar.

Johnson powiedział osobno, że spotkał się z Agarem w piątek podczas spotkania zachodnich sojuszników w Niemczech i postanowił przełożyć planowane spotkanie.

Agar powiedział, że rozmawiał z Erdoganem o braku środków Szwecji w celu ograniczenia protestów przeciwko Turcji i poinformował Johnsona o reakcji Ankary na marginesie spotkania Komitetu Łącznikowego ds. Bezpieczeństwa Ukrainy.

„Brak działań lub reakcji na te (protesty) jest nie do przyjęcia. Należało podjąć działania w celu zrobienia niezbędnych rzeczy” – powiedział Agar, zgodnie z oświadczeniem tureckiego ministerstwa obrony.

MSZ Turcji już w piątek wezwał ambasadora Szwecji w związku z planowanymi protestami.

Finlandia i Szwecja podpisały w 2022 roku trójstronne porozumienie z Turcją, którego celem jest przezwyciężenie sprzeciwu Ankary wobec członkostwa w NATO. Szwecja twierdzi, że wypełniła swoją część memorandum, ale Turcja domaga się więcej, w tym ekstradycji 130 osób, które uważa za terrorystów.

READ  LeBron James i Giannis Antetokounmpo zostali wybrani kapitanami All-Star

(Ta historia została poprawiona, aby usunąć błędne odniesienie do Maroka w dziewiątej kolumnie)

Reportaż Omera Berberoglu w Stambule oraz Niklasa Pollarda i Simona Johnsona w Sztokholmie Dodatkowe reportaże Moaza Abd-Alazisa w Kairze Montaż autorstwa Eji Erkoyouna i Niklasa Pollarda Montaż autorstwa Toby’ego Chopry i Francisa Kerry’ego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *