Przebudowę ul. 15 Sierpnia tylko w 17 proc. sfinansowało miasto

0
33

Trwa warta 3,9 mln zł, prowadzona przez firmę Strabag i wykonawcę oświetlenia z Żyrardowa, przebudowa kolejnego odcinka ul. 15 Sierpnia. Za cztery miesiące ulica zyska nową nawierzchnię, chodniki, staną lampy z energooszczędnymi oprawami, powstanie ścieżka rowerowa i zatoczki dla autobusów ZKM.

Pod koniec marca firma Strabag zaczęła roboty od kanalizacji deszczowej, która obecnie jest wykonana na odcinku 40 metrów. Ustawione zostały również dwie studnie o średnicy 1200 mm. Między ulicami Okrzei a Armii Krajowej wprowadzono ruch wahadłowy, którym kieruje automatyczna sygnalizacja świetlna. Jest to rozwiązanie tymczasowe, gdyż niestety pewnych prac nie uda się wykonać przy ruchu kołowym.

Droga zamykana będzie w pierwszym etapie na odcinku od ul. Broniewskiego do ul. Okrzei, przy czym obydwie pozostaną w tym czasie przejezdne w obu kierunkach. Etap II to całkowite zamknięcie ul. 15 Sierpnia, aż do wjazdu na obwodnicę. W tym czasie nie będzie wjazdu w ul. 15 Sierpnia ze wszystkich ulic bocznych. Przejezdne pozostaną ul. Broniewskiego oraz wjazd i wyjazd na obwodnicę, czyli ulice na początku i końcu tej inwestycji.

W każdym z etapów zapewnimy mieszkańcom dojazd do posesji zlokalizowanych przy ul. 15 Sierpnia oraz do ulic Armii Krajowej, Nadbrzeżnej czy Pionierów, które nie łączą się z żadnymi innymi ulicami a jedynie z 15 Sierpnia – zapewnia Łukasz Mielnik z biura prasowego firmy Strabag. – Dojazd do domów może być czasowo ograniczany na kilka godzin w ciągu dnia, gdy będzie tego wymagała technologia robót realizowanych na budowie. W takim przypadku poinformujemy wcześniej mieszkańców, których te utrudnienia będą dotyczyć.

Po ułożeniu deszczówki na odcinku od ul. Okrzei do Armii Krajowej, Strabag zajmie się wymianą wpustów deszczowych oraz robotami drogowymi między Okrzei a ulicą Broniewskiego. Przewidywany termin rozpoczęcia tego etapu to końcówka kwietnia. Dokładny dzień zamknięcia zostanie podany po uzyskaniu wszystkich wymaganych prawem decyzji. Informację o tym Strabag przekaże służbom medycznym, ratunkowym, ZKM, ratuszowi i lokalnym mediom na co najmniej siedem dni przed ustawieniem zakazu wjazdu.

Prace na modernizowanej drodze mają potrwać do 31 sierpnia. W ramach przedsięwzięcia przebudowany zostanie prawie kilometr jezdni, ułożone chodniki dla pieszych, wydzielone dwa pasy rowerowe. Strabag zajmuje się również przebudową prawie 350 metrów kanalizacji deszczowej oraz skrzyżowań z ulicami Okrzei i Łuszczewskich. Dodatkowo za 212 tys. zł przedsiębiorstwo Usługi Elektryczne Adam Adamski z Żyrardowa ustawi przy 15 Sierpnia ponad trzydzieści energooszczędnych lamp. I będzie to ostatni etap remontu jednej z najważniejszych arterii komunikacyjnych miasta.

 
Wiceminister resortu Aktywów Państwowych Maciej Małecki
Zabiegałem o pieniądze na remont ul. 15 Sierpnia bo zależy mi na poprawie warunków życia naszych mieszkańców. Sochaczew jest przykładem, że Prawo i Sprawiedliwość dotrzymuje słowa. Dzięki dobremu gospodarowaniu i skutecznej walce z tymi, którzy przez wiele lat okradali budżet państwa, potrafiliśmy znaleźć pieniądze na wiele inwestycji, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Cieszę się, że rządowe wsparcie szerokim strumieniem płynie do Sochaczewa. Przez wiele lat byliśmy pomijani, dopiero od 2015 r. to się zmieniło. Nowy stadion przy ul. Warszawskiej, park Garbolewskiego, parki przy ul. Traugutta, Chopina czy tereny nad Utratą stają się wizytówkami naszego miasta. Nowa komenda policji, rozbudowa komendy straży pożarnej, kanalizacja na terenie Chemitexu to kolejne ważne dla nas inwestycje. A za chwilę ruszają prace związane z budową hali sportowej przy Osiemdziesiątce, mostu w Chodakowie, prace na stadionie w Chodakowie, remont ul. Boryszewskiej czy rozbudowa bloku operacyjnego w naszym szpitalu. Za tymi inwestycjami też stoją potężne fundusze, jakie rząd przekazuje na ziemię sochaczewską. To też jest efekt bardzo dobrej współpracy z burmistrzem Piotrem Osieckim, starostą Jolantą Gontą, radnymi Prawa i Sprawiedliwości oraz Forum Samorządowego. Sochaczew to moje miasto i chcę żeby był coraz piękniejszym i lepszym miejscem do życia.

Radny wojewódzki Mirosław Adam Orliński
Jako Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego dziękuję miastu za idealną współpracę przy remontach dróg na terenie Sochaczewa. W ostatnich kilku latach wszystkie drogi wojewódzkie zmieniły się nie do poznania, a wartość środków przekazanych z budżetu sejmiku to 36 milionów złotych. Dobre drogi są podstawą funkcjonowania mieszkańców, firm, czynnikiem rozwijającym nasze małe ojczyzny. Aleja 600-lecia, ulice Chopina, Chodakowska, dwa ronda, chodnik przy ul. Wyszogrodzkiej, a w ostatnim czasie ulica 15 Sierpnia, to jedynie kilka z wielu inwestycji finansowanych przez samorząd wojewódzki. Tylko na pełną modernizację 15 Sierpnia nasz samorząd przekazał 9 milionów złotych i widzimy efekty tych prac. Razem Budujemy Sochaczew i Mazowsze. Dziękuję samorządowcom z miasta za doskonałą współpracę przy tym i innych projektach inwestycyjnych.

Burmistrz Piotr Osiecki
Remont tej drogi to przykład modelowej współpracy samorządu miasta, województwa i strony rządowej. W latach 2016-2021 na jej pełną przebudowę wydane zostanie niemal 18,3 mln zł. Połowę tej kwoty, bo 9,2 mln, wyłożył samorząd Mazowsza, 33 procent, czyli 6 mln przekazał rząd, a 17 procent budżet miasta. Warto podkreślić, że przeznaczając trzy miliony środków własnych, zyskaliśmy majątek wart ponad 18 mln. Koniec wakacji to również koniec prac prowadzonych tam od 2017 roku. Cały ten projekt to ponad 4 km nowej jezdni i chodników, kanalizacja deszczowa, na głównych odcinkach ścieżka rowerowa, nowe i ekologiczne oświetlenie oraz 40-tonowy most na Pisi. Za zabieganie o rządowe i marszałkowskie wsparcie chcę podziękować ministrowi Maciejowi Małeckiemu oraz wiceprzewodniczącemu sejmiku Adamowi Orlińskiemu, a za konsekwentne popieranie tej inwestycji w wielu głosowaniach dziękuję radnym z klubów PiS i Sochaczewskiego Forum Samorządowego. Bez ich wsparcia przebudowa drogi nie byłaby możliwa.

 

Przebudowa ulicy 15 Sierpnia i związane z tym koszty

2016-2017
– Miasto płaci za projekty przebudowy trzech ulic zarządzanych przez MZDW, leżących w graniach miasta – Chopina, 15 Sierpnia i Chodakowskiej oraz koncepcję przebudowy ul. Licealnej i miejskiego odcinka 15 Sierpnia (ok. 170.000 zł)

2017
– MZDW buduje nowy most na Pisi (4.538.000 zł)
– MZDW zleca remont odcinka ulicy 15 Sierpnia między szkołą w Kozłowie a skrzyżowaniem z Inżynierską (940.000 zł)

2018
– MZDW przeprowadza remont ulicy 15 sierpnia na odcinku od obwodnicy do skrzyżowania z Inżynierską (3.749.000 zł)

2020
Ratusz przeprowadza przebudowę pierwszego miejskiego odcinka ulicy 15 Sierpnia, między LO Chopina a ul. Broniewskiego, wraz z oświetleniem (5.000.000 zł, w tym 2.541.000 rządowej dotacji z Funduszu Dróg Samorządowych)

2021
Burmistrz zleca przebudowę drugiego miejskiego odcinka ulicy 15 Sierpnia, między ul. Broniewskiego a wjazdem na obwodnicę, wraz z oświetleniem (3.874.000, w tym 3.446.000 rządowej dotacji z Funduszu Dróg Samorządowych i Funduszu Inwestycji Lokalnych).

(seb & daw)