Przedstawiciel Jorge Santos został oskarżony w dochodzeniu federalnym przez Departament Sprawiedliwości

(CNN) Zarejestrowano postępowanie karne przeciwko prawnikom rządu centralnego Przedstawiciel Nowego Jorku George SantosWedług trzech źródeł zaznajomionych z tą sprawą, republikański prawodawca, którego zdumiewające kłamstwa i fabrykacje wprawiły w osłupienie nawet zatwardziałych polityków.

Oczekuje się, że Santos pojawi się już w środę w sądzie federalnym we wschodnim dystrykcie Nowego Jorku, gdzie zarzuty zostały złożone pod pieczęcią.

Dokładny charakter zarzutów nie był od razu znany, ale prokuratorzy FBI i Departamentu Sprawiedliwości ds. Etyki Publicznej w Nowym Jorku i Waszyngtonie badają zarzuty fałszywych oświadczeń w dokumentach finansowych kampanii Santosa i inne roszczenia.

Prawnik Kongresu odmówił komentarza. Rzecznicy Brooklyn US Attorney’s Office, Departamentu Sprawiedliwości i FBI odmówili komentarza.

Rzeczniczka Santosa, Nyssa Woomer, nie odpowiedziała na pytania dziennikarzy we wtorek po południu i nagle opuściła biuro kongresmena z torbą, gdy została zapytana o federalne zarzuty przeciwko niemu. Zanim opuściła biuro, CNN zobaczyło, jak trzech pracowników Santosa nagle wychodzi ze swoimi torbami. Nie rozmawiają, gdy są proszone o informację zwrotną.

Nowy kongresman, wybrany w zeszłym roku do reprezentowania dystryktu obejmującego części Long Island i Queens, jest przedmiotem dochodzenia prowadzonego przez wiele jurysdykcji oraz Komisję Etyki Izby Reprezentantów.

Czołowi Demokraci, do których dołączyli niektórzy nowojorscy republikanie, wezwali do rezygnacji Santosa w związku z zarzutami, począwszy od postępowania karnego na szlaku kampanii, a skończywszy na drobnej nieuczciwości osobistej trwającej ponad dekadę.

Przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy powiedział, że przyjrzy się zarzutom przed podjęciem decyzji, czy jego zdaniem Santos powinien zostać usunięty z Kongresu.

„Patrzę na zarzuty” – powiedział we wtorek republikanin z Kalifornii w CNN.

Podczas swojej krótkiej kadencji Santos został oskarżony o naruszenie przepisów dotyczących finansowania kampanii, naruszenie federalnych przepisów dotyczących lichwy, kradzież pieniędzy umierającego psa weterana wojny w Iraku, planowanie oszustwa związanego z kartami kredytowymi i kłamstwo na temat tego, gdzie chodził do szkoły. serwowane

READ  Izrael mówi, że ponad 30 rakiet wystrzelono z południowego Libanu | Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Santos przyznał się do składania fałszywych twierdzeń na temat swojego wykształcenia i statusu finansowego, ale nadal zaprzecza poważniejszym zarzutom.

Podczas swojej udanej kampanii w zeszłym roku Santos działał zgodnie z republikańskim podręcznikiem śródokresowym, atakując swojego demokratycznego przeciwnika za przestępczość i inflację. Wiadomość odbiła się echem na przedmieściach Nowego Jorku, gdzie kandydaci GOP odwrócili cztery mandaty i zdobyli niewielką większość.

Ale gdy przeszłość Santosa została poddana bliższej analizie, okazało się, że duże połacie jego oficjalnej biografii były niczym, a on coraz bardziej zmieniał osobowość prawicowego trolla.

Wyraził poparcie dla byłego prezydenta Donalda Trumpa i powiedział kiedyś, że Demokraci „próbują zakazać papieru toaletowego”.

Santos odczuwa presję ze strony własnej partii

Republikanie z Nowego Jorku starali się zdystansować od Santosa, twierdząc, że nic nie wiedzą o jego podejrzanej przeszłości, a niektórzy wielokrotnie namawiali go do odejścia z urzędu.

„Ponawiam moje wezwanie do rezygnacji Jorge Santosa” – powiedział w oświadczeniu przedstawiciel Nowego Jorku, Mike Lawler. Lawler w zeszłym roku przerzucił miejsce zajmowane przez Demokratów na północ od Nowego Jorku i oczekuje się, że w 2024 roku stanie przed trudnym wyzwaniem.

Republikanie z bardziej konserwatywnych okręgów byli mniej szczerzy.

Reprezentantka Nowego Jorku Nicole Malliotakis powiedziała CNN: „Nie jestem zaskoczona. Rozumiem, dokąd to zmierza”, ale nie poprosiła Santosa o rezygnację.

„Chciałbym zobaczyć kogoś nowego, ponieważ mogę ci powiedzieć, że zajmiemy to miejsce, więc im szybciej Santos wyjdzie, tym szybciej będziemy mogli znaleźć tam kogoś, kto nie jest kłamcą” – powiedział republikanin ze Staten Island. .

Przedstawiciele GOP Ryan Zinke z Montany i Blake Moore z Utah wskazali na dochodzenie Komisji Etyki Izby Reprezentantów w sprawie Santosa.

„Niech dochodzenie etyczne się odbędzie, a jeśli coś przyniesie, powinien zostać zwolniony” – powiedział Moore.

READ  Wiadomości z wojny rosyjsko-ukraińskiej: Napięcia rosną po moskiewskim ataku drona

Zinke powiedział CNN: „Jeśli istnieje zarzut, a zarzut jest prawdziwy, (komisja etyczna) powinna się nim zająć”.

„Jestem zaskoczony, że (Santos) zaszedł tak daleko”, powiedział Zinke, który zrezygnował ze stanowiska kierowania Departamentem Spraw Wewnętrznych podczas administracji Trumpa w wyniku wielu kontroli. (Raport generalnego inspektora wykazał później, że nadużył swojej pozycji).

Reprezentant Arkansas, French Hill, który jest blisko przywództwa Izby GOP, powiedział, że chce zobaczyć zarzuty, ale „uważam, że jeśli członek Kongresu zostanie oskarżony o przestępstwo federalne, powinien zrezygnować”.

Tymczasem Demokraci próbują otrząsnąć się ze wstydu, że nie ujawnili Santosa i innych sąsiednich miejsc w 2024 r. raczej wcześniej niż później, co zapowiada się na kosztowny wyścig o ich odzyskanie.

„Teraz, gdy Santos został postawiony w stan oskarżenia, obowiązkiem marszałka Kevina McCarthy’ego jest usunięcie skazy Santosa z tej uświęconej instytucji poprzez natychmiastowe usunięcie go z Kongresu” – powiedział przedstawiciel Nowego Jorku Daniel Goldman, prokurator federalny i adwokat w sprawie pierwszego oskarżenia Trumpa. , powiedział w oświadczeniu. „Nie możemy dłużej czekać”.

Pęknięcia w fasadzie Santosa po raz pierwszy trafiły na pierwsze strony gazet w całym kraju pod koniec grudnia 2022 r., kiedy New York Times opublikował obszerne śledztwo, które zakwestionowało dużą część osobistej historii, którą sprzedał wyborcom podczas kampanii. Jednak to, co nastąpiło później, było często dziwniejsze niż fikcja. Niekończąca się seria nowych rewelacji, od kradzieży psa hodowcy bydła mlecznego Amiszów po jej własne wcześniejsze twierdzenia o grze w siatkówkę na wysokim poziomie w college’u.

Gdy historie się piętrzyły, byli przyjaciele i współpracownicy Santosa wystąpili i zaczęli dzielić się historiami, twierdząc, że oszukał ich lub wprowadził w błąd co do swojej sytuacji finansowej i zawodowej. Były współlokator kongresmana powiedział CNN na początku tego roku, że Santos wykazywał oznaki „urojeń dumy” podczas ich wspólnego pobytu.

READ  Podczas gdy zamieć trwa na południu, części północnego wschodu odczuły brutalny chłód wiatru, jakiego nie odczuwały od dziesięcioleci

„Prawda wreszcie wyszła na jaw” – powiedział Gregory Morey-Parker, który również oskarżył Santosa o kradzież jej szalika. Zarzut, jak wiele innych, odrzuca Santos.

Może pozostać w Kongresie

Zarzuty z prawnego punktu widzenia nie wpływają na status Santosa jako członka Kongresu. Z wyjątkiem zakazów zdrady zawartych w 14. poprawce, żaden z wymogów Konstytucji dotyczących urzędu w Kongresie nie zabrania osobom oskarżonym o przestępstwo lub skazanym po złożeniu przysięgi przez członka.

Zgodnie z formalnymi zasadami Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, zgodnie z raportem Congressional Research Service, „członek objęty impeachmentem może nadal uczestniczyć w obradach i obradach Kongresu”.

Jednakże, jeśli członek jest oskarżony o przestępstwo zagrożone karą dwóch lub więcej lat więzienia, odradza się mu udział w głosowaniu w głosowaniu lub głosowaniu w komisji zgodnie z regulaminem Izby.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe szczegóły.

Tierney Sneed z CNN przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *