Przedszkole XXI wieku

0
99

Miejskie Przedszkole nr 6 zajmuje niewiele ponad połowę budynku powstałego w latach 50. ubiegłego wieku. Uczęszcza do niego 175 dzieci w wieku od 3 do 6 lat, które uczą się poznawać świat w siedmiu grupach. Od innych przedszkoli chodakowską „szóstkę” odróżnia szczególne miejsce zwane salą zmysłów.

Pomysł jej utworzenia narodził się w głowach nauczycielek przedszkola, którym zamarzyło się miejsce, gdzie każde dziecko będzie mogło uczyć się, tworzyć i działać w atmosferze wolnej od krytycyzmu, porównań i nacisku do osiągania sukcesu. Takie środowisko sprzyja rozwojowi inteligencji. Opracowany został plan działania zatwierdzony przez Kuratorium Oświaty w Warszawie. Jego autorkami były Ewa Brylska, Bożena Jakubowska i Lidia Obrębska. Rada Rodziców pomysł zatwierdziła, wsparła finansowo i można było zacząć działać. Za zgromadzone pieniądze kupiono pierwsze zabawki, gry i pomoce dydaktyczne, basen z piłeczkami, ciastolinę, piasek kinetyczny. Rodzice na bieżąco wspierali rozwój sali zmysłów, dodając od siebie różnorodne pomoce.

Przełomowym wydarzeniem dla rozwoju sali był udział w konkursie „Wedel. Od serca”, do którego przedszkole przystąpiło za namową Aleksandry Rączki, mamy Ani z „Promyków”. Zaproponowała napisanie innowacyjnego projektu, dzięki któremu możliwe było pozyskanie pomocy dydaktycznych. A wszystkim marzyła się tablica multimedialna do nauczania dzieci mądrego korzystania z technologii komputerowych. Ale trudno jest uczyć bez nowoczesnych narzędzi. Tata Ani i Lidia Obrębska napisali projekt i okazało się, że zdobył główną nagrodę w wysokości 5000 zł. Pieniądze przeznaczono na zakup sprzętu: tablicy multimedialnej z oprogramowaniem oraz doposażenie sali zmysłów.

Współpraca z radą rodziców okazała się jeszcze skuteczniejsza, gdy trzeba było otrzymany sprzęt zamontować i skonfigurować, uprzednio doprowadzając Internet do sali zmysłów. Dzięki bezinteresownej pomocy i pracy kilkorga społeczników okazało się, że to siedemdziesięcioletnie przedszkole wkroczyło w XXI wiek. Ostatnio dzieci otrzymały kolejny prezent od dobrych ludzi – nowy komputer z bezprzewodową klawiaturą niezbędny do obsługi sprzętu.

Dziękujemy wszystkim osobom i firmom zaangażowanym w ten projekt za twórczą inspirację do działania, pomoc w zakupie wyposażenia sali, opiekę techniczną. Nasze podziękowania kierujemy przede wszystkim do firm Wedel (sponsor projektu „Od serca”) i Aminex (fundator komputera do obsługi tablicy multimedialnej), Aleksandry i Arkadiusza Rączków, Jarosława Stuczyńskiego, Lidii Obrębskiej, nauczycieli z naszego przedszkola, rady rodziców, a także byłej i obecnej dyrektorki przedszkola.

Społeczność Miejskiego Przedszkola nr 6