Przemoczony przez powtarzające się ulewy, kalifornijski grys

Burze, które trwały od co najmniej 11 dni, nie pozostawiły prawie żadnej części Kalifornii nietkniętej – zalewając miasta z północy na południe, pokrywając śniegiem góry w głębi lądu i zamieniając często wysychającą rzekę Los Angeles w szalejący kanał.

Co najmniej 17 osób zginęło w deszczach, które zaczęły się pod koniec grudnia i trwały do ​​Nowego Roku. Spodziewane są dalsze opady.

We wtorek rano urzędnicy państwowi poinformowali, że prawie 100 000 mieszkańców zostało objętych nakazami ewakuacji lub ostrzeżeniami w związku z ostatnią rundą deszczu, a około 220 000 odbiorców usług użyteczności publicznej było pozbawionych prądu. Zamknięto ponad 400 szkół publicznych i społecznych. San Francisco, które było objęte ostrzeżeniem o powodzi, nawiedził grad. W środkowej Kalifornii ratownicy szukali 5-letniego chłopca Który został wyrwany z ramion swojej matki Gdy jechali do szkoły, ich samochód utonął w szybko rosnących wodach powodziowych.

Ekstremalne warunki pogodowe nawiedziły wiele części kraju tej jesieni i zimy — głębokie mrozy, burze śnieżne przypominające huragany, tornada, ekstremalne wahania temperatur. Ale niewiele miejsc było tak dzikich jak zmieniający się klimat Kalifornii w ostatnich tygodniach.

Rząd stara się usunąć tysiące powalonych drzew z dróg i naprawić przepusty, które pękają podczas krótkich przerw w deszczach, i znów jest za murem. Niemal nieprzerwany deszcz pogłębia szkody: rozmoczona ziemia i wezbrane strumienie z trudem wchłaniają więcej wody przy każdej nowej ulewie.

Paul Horvat, kierownik służb ratunkowych w Santa Cruz, powiedział: „To rodzaj maratonu. Staramy się nadążać, ponieważ wiemy, że to będzie trwało jeszcze przez jakiś czas”.

Dodał: „Nigdy w życiu nie widziałem tak ulewnych opadów, jeden po drugim”.

Marsz burz wprowadził Amerykanów do kolejnego nowego terminu w stale rozwijającym się leksykonie pogody: atmosferyczna rzeka, gęsta wilgoć na wysokościach, na których często latają samoloty. W tym roku te pióropusze przybyły z Pacyfiku w szczególnie nieustępliwym tempie.

READ  Aktualizacje tabeli liderów 2. rundy Masters 2023: Tiger Woods, Tee Times

„Średnie sumy opadów były powyżej średniej w ciągu ostatnich kilku tygodni w prawie całej Kalifornii, a sumy wahały się od 400 do 600 procent powyżej średnich wartości” – napisali prognostycy z Weather Forecast Center.

Odkąd atmosferyczne rzeki zaczęły odprowadzać wilgoć pod koniec zeszłego miesiąca, niektóre części Bay Area straciły 11 cali deszczu.

Są chwile wytchnienia — trochę słońca i mieszkańcy, żeby ocenić szkody, wyprowadzić psa lub zatankować generator — a potem kolejna powódź.

„Jesteśmy w środku tego, nie jesteśmy na trajektorii spadkowej” – powiedział Brian Ferguson, rzecznik biura gubernatora służb ratunkowych. Powiedział, że urzędnicy są zaniepokojeni nadchodzącymi burzami z powodu „wysokiego poziomu wody w potokach i na wysypiskach”.

W Los Angeles infrastruktura jest tam Niesławny Niektóre delikatne sceny podczas ulewnych deszczy lub powodzi były surrealistyczne. W poniedziałek lej krasowy uderzył w podmiejską dzielnicę Chatsworth Połknięte Dwa samochody. We wtorek osoby dojeżdżające do pracy mogły pluskać się w tunelu dla pieszych na Union Station. powódź z kilkoma centymetrami wody. Jednak obszar metra nadal naciskał Kolegium Piłki Nożnej Poniedziałek na stadionie SoFi w Inglewood — niektórzy fani byli przemoczeni — iz powrotem w telewizji Pokaz rozdania Złotych Globów We wtorek wieczorem w Beverly Hills.

W Montecito, gdzie mieszkańcom nakazano ewakuację w poniedziałek, powietrze było wypełnione zapachem błota i niskim, odległym dźwiękiem małych głazów rozbijających się o szybko płynące strumienie. Większość firm była zamknięta, a zwykle ruchliwe ulice były w większości puste.

Społeczność Montecito, niedaleko Santa Barbara, na północ od Los Angeles, jest popularnym miejscem wypoczynku celebrytów, w tym księcia Harry’ego i jego żony Meghan, księżnej Sussex; Oprah Winfrey; i Ellen DeGeneres, która Zamieścił wideo na Twitterze W poniedziałek szalejący potok za jej domem „nigdy nie płynie”.

W małym miasteczku Kuala na północnym wybrzeżu 71-letnia Robin Applegarth została zmuszona do opuszczenia domu po przerwie w dostawie prądu prawie tydzień temu. Powiedział, że data renowacji była już trzykrotnie przesuwana, a prognozy przewidują deszcz i wiatr. Więc ona i jej mąż przeprowadzili się do hotelu w Santa Rosa, około 70 mil na południowy wschód.

„To bardzo odporna grupa ludzi mieszkająca wzdłuż wybrzeża północnej Kalifornii” – powiedziała pani Applegarth. Ale dodał: „Nikt z nas nie spodziewał się, że to potrwa tak długo”.

Fala burz spowodowała przypadkowe zderzenia. W zeszłym tygodniu silne wiatry i ulewne deszcze spowodowały chaos w Bay Area. W tym tygodniu najbardziej ucierpiały hrabstwa Santa Cruz, Monterey i Santa Barbara, położone między San Francisco a Los Angeles.

Ale każda społeczność w Kalifornii została w jakiś sposób zakłócona przez burze. W zeszłym tygodniu w Sierra Nevada spadł dodatkowy śnieg. silny wiatr W ten weekend w Sacramento zerwały się linie energetyczne. osuwiska Miasto Los Angeles zostało zamknięte we wtorek. Duże miasta mają systemy transportu publicznego warknął, Drogi były tymczasowo zamknięte wszędzie, od gór po doliny i wybrzeże. W Malibu A Duży głaz zablokował drogę przez kanion. We Fresno zbocze góry zawaliło się na autostradę. Wiele odcinków często uczęszczanej Trasy 101 stały się rzekami.

W stanie wyschniętym przez suszę w ostatnich latach, zimowe deszcze i śnieg mogą służyć ważnemu celowi, zapewniając wodę używaną przez cały rok przez mieszkańców i rolników. Ale kiedy powodzie są szczególnie dotkliwe, mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Burze takie jak ta zrzucają zbyt dużo wody, zbyt szybko, aby stanowe zbiorniki i służby ratownicze mogły sobie z nimi poradzić.

Ziemia jest szczególnie narażona tam, gdzie została spalona przez pożary lub suszę, pozostawiając blizny sprzyjające osuwiskom.

READ  Dalton Schultz, Indianapolis Colts i rynek linebackerów

Burze są kolejnym przykładem tego, jak zmiany klimatu wywróciły życie w najbardziej zaludnionym stanie kraju. Został spustoszony przez pożary i lata przedłużających się okresów suszy, które pozostawiły blizny, które pozostawiają ziemię odkrytą i podatną na osunięcia ziemi.

W atmosferze ogrzanej przez spalanie paliw kopalnych cieplejsze powietrze może pomieścić więcej wilgoci. Oznacza to, że burze w wielu miejscach, w tym w Kalifornii, będą bardziej wilgotne i intensywne z powodu zmian klimatycznych.

W ciągu ostatnich dwóch dni na obszarach przybrzeżnych Kalifornii zarejestrowano ponad metr deszczu. W wielu częściach stanu możliwe są kolejne siedem cali deszczu W ciągu kilku następnych dniNational Weather Service poinformowało, że kolejny „masywny huragan” formujący się u wybrzeży nawiedził w środę północną Kalifornię i północno-zachodni Pacyfik.

Ruch na północ może dać odpocząć reszcie stanu, powiedział we wtorek dyrektor Weather Forecast Center David Novak, dodając, że system burzowy może zagrozić stanowi w tym tygodniu, ale nie jest wystarczająco silny.

„Stopniowo wygląda na to, że nastąpi zmiana paradygmatu, która pozwoli nam wyłączyć czop” – powiedział. Ale nawet słaba rzeka atmosferyczna z umiarkowanymi opadami może powodować problemy w nasyconej glebie Kalifornii.

Prognozy sugerowały we wtorek, że aktywność burzowa w Kalifornii może się zmniejszyć do połowy przyszłego tygodnia.

Eksperci twierdzą, że koszt szkód spowodowanych przez burze to wszystko Może 1 miliard dolarów — Złowieszczy początek Nowego Roku, szczególnie jeden z najgorszych w historii katastrof pogodowych i klimatycznych na dużą skalę w Stanach Zjednoczonych od 2022 r., wynika z danych opublikowanych we wtorek przez National Oceanic and Atmospheric Administration.

Raportowanie przyczyniło się Kellana Browninga, Judsona Jonesa I Jill Cowan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *