Przez Sochaczew na dwóch kółkach

0
21

Blisko 10 kilometrów miejskich ścieżek rowerowych ma nie tylko walor rekreacyjny, ale znacznie ułatwia przemieszczanie się po mieście. W Sochaczewie miłośników dwóch kółek nie brakuje, tym bardziej cieszy informacja, że sieć ta cały czas będzie się rozwijać.

Pierwsze dwie ścieżki – na ul. Olimpijskiej i Traugutta powstały w roku 2006. Niezbyt długie (pierwsza liczyła niecałe 1200 metrów, druga 700) oraz nieskomunikowane ze sobą nie dawały możliwości skutecznego przemieszczania się po Sochaczewie. Na kolejne przyszło nam trochę poczekać, ale gdy już zabrano się za ich projektowanie, nastąpił prawdziwy wysyp. W roku 2014 powstała ścieżka w chodakowskim pasażu Duplickiego, a rok później w ulicy Staszica. Potem poszło już szybko – ulica Warszawska, most mjr. Kozubowskiego, Płocka, Chodakowska, Trojanowska, Licealna, Towarowa, Sienkiewicza, Księcia Janusza. Kiedy tylko istniała taka możliwość, remonty ulic łączono z wytyczeniem kolejnego odcinka ścieżki rowerowej.

Warto docenić, że część z nich powstawała przy drogach powiatowych i wojewódzkich leżących w granicach miasta. W ubiegłym roku ścieżka pojawiła się w wojewódzkiej ulicy Chopina. Rok 2020 to dwie kolejne trasy dla fanów jednośladów – w powiatowych ulicach Trojanowskiej oraz Głowackiego.

Ponieważ od mieszkańców otrzymujemy wiele sygnałów świadczących o tym, że rower coraz częściej jest ich preferowanym środkiem komunikacji, postanowiliśmy przygotować specjalną mapkę ścieżek rowerowych. Posłuży ona zarówno tym, którzy korzystają z jednośladów, jak i osobom rozważającym przesiadkę na dwa kółka. Warto zauważyć, że mimo, iż w naszym mieście nie wszystkie ulice mają wyznaczone ścieżki, posługując się mapą, można wytyczyć sobie bezpieczną i wygodną trasę przejazdu.

Agnieszka Poryszewska