PSS nie zwalnia tempa

0
50

Bez niespodzianek przebiegło tegoroczne walne zebranie „Społem” PSS w Sochaczewie. Józef Chocian przedstawił dobrą sytuację spółdzielni a członkowie po raz 29 powierzyli mu funkcję prezesa zarządu. Spółdzielnia w tym roku przygotowuje się do jubileuszu 90-lecia istnienia oraz kolejnej dużej inwestycji.

Mimo silnej konkurencji na rynku „Społem” nadal nieźle sobie radzi. Działalność handlową prowadzi w 15 sklepach na terenie miasta, we własnej piekarni w Chodakowie, w Cafe&Bar na placu Kościuszki i na targowicy.

Handel i inwestycje
Sytuacja finansowa spółdzielni jest na tyle dobra, że w 2018 r. mogła sobie pozwolić na sfinansowanie inwestycji w wysokości 1,6 mln zł. Główną wartość stanowi kamienica wybudowana przy ul. Staszica, ale także inne przedsięwzięcia mające na celu poprawę jakości handlu i pracy.

Co do kamienicy, to przypomnijmy, że powstała ona w miejscu parterowego budynku ze sklepem agd. Inwestycja okazała się trudna, potrzebne były specjalne fundamenty i idealna zgodność z projektem, gdyż nowy budynek musiał się zmieścić między dwiema stojącymi od lat kamienicami. Przedsięwzięcie się udało i dzisiaj nowy obiekt świetnie wpisuje się w architekturę tego odcinka ulicy Staszica. Na parterze powstał nowoczesny sklep patronacki z artykułami gospodarstwa domowego. I co istotne, wygląd okolic placu Kościuszki znacznie się poprawił.

Zachęcony tą inwestycją, prezes Chocian planuje kolejną. Wystąpił z wnioskiem do urzędu miasta o odsprzedanie maleńkiej działki na placu Kościuszki, w miejscu, gdzie obecnie stoi kiosk. Działka o powierzchni 79 mkw. przylega bezpośrednio do gruntu, na którym usytuowany jest tzw. okrąglak. Właścicielem tej działki i budynku jest PSS.

Plan na kilka lat
Zwróciłem się do urzędu z wnioskiem o odsprzedanie tego małego fragmentu placu na polepszenie warunków działki sąsiedniej, czyli tej, na której stoi nasz okrąglak. To pierwszy krok do planowanej w tym miejscu większej inwestycji – mówi Józef Chocian.

Temat, podobnie jak wszystkie uchwały dotyczące zbycia gruntów, stanął na sesji rady miejskiej, która wyraziła zgodę na sprzedaż. Wspomniany fragment placu czeka teraz na wycenę.

Co do nowej inwestycji, są to na razie wstępne plany. Mamy zamiar w przyszłości wyburzyć krytykowany przez mieszkańców okrąglak, a na jego miejscu postawić kamienicę zbliżoną wyglądem do tej już stojącej na placu. Dzięki jednolitej zabudowie, przedłużonej budynkiem muzeum, powstałaby pierzeja zamykająca rynek od strony północnej – opowiada prezes.

Co się w nim znajdzie, jeszcze nie wiadomo, ale zapewne będzie to obiekt o charakterze usługowym, w dodatku w bardzo dobrej lokalizacji. Prezes Chocian twierdzi, że najprawdopodobniej na parterze zostanie ulokowana część gastronomiczna, na wyższych kondygnacjach biura na wynajem.

O ten fragment placu Kościuszki zabiega spółdzielnia „Społem”

Dostojny jubileusz
Sochaczewska PSS obchodzi w tym roku 90-lecie istnienia. Z tej okazji spółdzielnia zaplanowała na czerwiec uroczyste spotkanie kontrahentów i pracowników spółdzielni.

Jak przypomina Józef Chocian, za początek „Społem” w Sochaczewie uważa się małą spółdzielnię spożywców powstałą w 1929 r. przy zakładach chemicznych Boryszew. Ta inicjatywa szybko zyskała zwolenników i jeszcze w tym samym roku Spółdzielnia Spożywców „Społem” pojawiła się w centrum miasta, a później w Chodakowie, przy ówczesnej Fabryce Sztucznego Jedwabiu. We wszystkich przypadkach były to małe sklepy powołane przez miejscowych pracowników, którzy zapewne wzorowali się na swoich kolegach z Warszawy, Radomia czy Płocka. To tam, 150 lat temu, powstały pierwsze spółdzielcze stowarzyszenia. Dlatego za datę narodzin spółdzielczości spożywców na ziemiach polskich przyjmuje się rok 1869.

Żadna organizacja handlowa w kraju nie ma tak bogatej przeszłości i tradycji służenia ludziom w różnych okresach historii Polski, poczynając od zaborów, okresu wojen i powojennej odbudowy, w gospodarce niedoborów, stanu wojennego i w okresie przemian ustrojowych – przekonuje Józef Chocian, dodając, że jednym z najważniejszych działaczy spółdzielczych minionego wieku był Stanisław Wojciechowski, późniejszy prezydent Polski.

Okrągłe rocznice istnienia PSS w Sochaczewie są zawsze uroczyście obchodzone  W tym roku, oprócz 90-lecia „Społem”, będzie jeszcze jeden powód do świętowania. 50-letni staż pracy w PSS obchodzi Józef Chocian, spółdzielca z krwi i kości, działający także w  ogólnopolskich strukturach „Społem”, od 29 lat prezes sochaczewskiej spółdzielni.

Jolanta Sosnowska
jolanta.sosnowska@sochaczew.pl