Putin, czołowy chiński dyplomata, ślubuje zacieśnienie więzi przed rocznicą wojny na Ukrainie

(CNN) Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że stosunki między jego krajem a Chinami „osiągają nowe kamienie milowe”, gdy najwyższy dyplomata Pekinu Wang Yi zakończył w środę wizytę w Moskwie.

„Stosunki rosyjsko-chińskie rozwijają się tak, jak planowaliśmy w poprzednich latach. Wszystko postępuje i rozwija się” – powiedział dziennikarzom Putin. „Współpraca na arenie międzynarodowej między Federacją Rosyjską a Chińską Republiką Ludową, jak wielokrotnie powtarzaliśmy, jest bardzo ważna dla ustabilizowania sytuacji międzynarodowej”.

Wang dodał, że oba kraje „często stoją w obliczu kryzysu i chaosu, ale w kryzysie zawsze są szanse”.

„Wymaga to od nas chętniejszego identyfikowania zmian i bardziej aktywnego reagowania na zmiany w celu dalszego wzmocnienia naszego wszechstronnego partnerstwa strategicznego” – powiedział Wang.

Powszechnie uważa się, że głośna wizyta Wanga na kilka dni przed rocznicą pełnej inwazji Kremla na Ukrainę jest prekursorem spotkania Putina z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. W grudniu 2022 r. Putin i Xi odbyli wirtualne spotkanie, na którym rosyjski przywódca określił stosunki między oboma krajami jako „najlepsze w historii”, mówiąc, że „wytrzymają one wszystkie próby”, i zaprosił Xi do odwiedzenia Moskwy wiosną 2022 r. 2023. .

We wtorek Wall Street Journal poinformował, że obaj przywódcy spotkają się „w nadchodzących miesiącach”, powołując się na osoby zaznajomione z planem. Ustalenia dotyczące podróży są „na wczesnym etapie”, a termin nie został sfinalizowany, a podróż prawdopodobnie odbędzie się w kwietniu lub na początku maja, donosi WSJ.

Wang przybył do Moskwy kilka dni po tym, jak urzędnicy amerykańscy upublicznili obawy o to, jak ciągłe partnerstwo Chin z Rosją może wpłynąć na wojnę na Ukrainie – i kilka godzin po tym, jak Putin wygłosił przemówienie na temat konfliktu, w którym ogłosił plany. Zatrzymaj wtrącanie się Rosji W swoim ostatnim porozumieniu nuklearnym ze Stanami Zjednoczonymi.

Wang powiedział Ławrowowi, że oczekuje, że Chiny i Rosja osiągną „nowy konsensus” w sprawie poprawy stosunków dwustronnych.
READ  Tom Brady udostępnia zdjęcie Bridget Moynahan pośród ogłoszenia przejścia na emeryturę

Chiński dyplomata podczas swojej wizyty odbył w stolicy Rosji kilka spotkań na wysokim szczeblu, wcześniej rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem w środę i Nikołajem Patruszewem, szefem Rady Bezpieczeństwa Rosji i bliskim sojusznikiem Putina, we wtorek.

Wang powiedział Ławrowowi, że ma nadzieję, że oba kraje osiągną „nowy konsensus” w rozwijaniu stosunków dwustronnych.

„Jestem dziś gotowy do dalszej wymiany poglądów z tobą, mój stary przyjacielu, na temat postępów w naszych wzajemnych stosunkach i myślę, że na pewno osiągniemy nowy konsensus” – powiedział Wang w środę Ławrowowi.

„Bez względu na to, jak zmieni się sytuacja międzynarodowa, Chiny są gotowe utrzymać z Rosją pozytywny trend w budowaniu nowego rodzaju współpracy między głównymi mocarstwami”.

Gratulując Ławrowowi niedawnego awansu na głównego doradcę chińskiego prezydenta Xi Jinpinga ds. polityki zagranicznej, Wang powiedział, że próbuje „wzmocnić i pogłębić przyjaźń chińsko-rosyjską”.

Pod przywództwem Xi i Putina oba kraje podtrzymały swoje strategiczne zobowiązanie – w oczywisty sposób atakując Stany Zjednoczone – aby „zdecydowanie przeciwstawiać się wszelkim jednostronnym lub zastraszającym zachowaniom i niezdecydowanie chronić swoją suwerenność, bezpieczeństwo i interesy rozwojowe”.

We wtorek Wang powiedział Patruszewowi, że stosunki Pekinu z Moskwą są „solidne jak skała”.

„Stosunki chińsko-rosyjskie są dojrzałe i solidne jak skała i wytrzymają próbę zmieniającej się sytuacji międzynarodowej” – powiedział Wang, cytowany przez rosyjską państwową agencję informacyjną Sputnik.

„Jesteśmy gotowi współpracować ze stroną rosyjską, aby zdecydowanie chronić interesy narodowe i godność oraz promować wzajemnie korzystną współpracę we wszystkich obszarach, zgodnie z porozumieniami na wysokim szczeblu” – powiedział Wang.

Patruszew powiedział Wangowi, że Chiny i Rosja muszą trzymać się razem w obliczu rosnącej presji ze strony Zachodu, powołując się na to, co fałszywie określił jako „krwawe wydarzenia rozpętane przez Zachód na Ukrainie”.

Próbując zaprzeczać odpowiedzialności za dziesiątki tysięcy ofiar, Rosja wielokrotnie oskarżała Zachód o podżeganie do wojny na Ukrainie – a Pekin papugował te wiadomości, obwiniając za niesprowokowaną inwazję Moskwy Stany Zjednoczone i ich sojuszników z NATO. Wzmacniacz.

READ  Twardi republikanie okopują się przeciwko kandydaturze McCarthy'ego na przewodniczącego Izby Reprezentantów

„W kontekście kolektywnej kampanii Zachodu na rzecz powstrzymania Rosji i Chin szczególne znaczenie ma dalsze pogłębianie rosyjsko-chińskiej integracji i kontaktów na arenie międzynarodowej” – cytuje Patruszewa Sputnik.

Patruszew powiedział również, że Rosja i Chiny powinny dążyć do stworzenia nowego, „bardziej sprawiedliwego” porządku światowego, według Sputnika.

A Czytanie Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że obaj urzędnicy zgodzili się przeciwstawić „postawom zimnej wojny, konfliktom obozowym i opozycji ideologicznej” – słabo zawoalowanej krytyce Stanów Zjednoczonych – oraz w wyraźnym nawiązaniu do ambicji Pekinu, by dołożyć większych wysiłków na rzecz „poprawy globalnego zarządzania” i zmienić porządek świata na swoją korzyść.

W oświadczeniu nie stwierdzono ponadto, że Wang i Patruszew „wymienili poglądy” w sprawie Ukrainy.

Obawy o rolę Chin

Wizyta Wanga następuje po prezydencie USA Joe Biden składa niespodziewaną wizytę na Ukrainie Waszyngton i jego europejscy sojusznicy spotkali się w poniedziałek w ciągu ostatniego roku, aby wesprzeć walczący kraj zarówno poprzez pomoc wojskową i humanitarną, jak i sankcje gospodarcze wobec Rosji.

Chińscy przywódcy deklarowali neutralność w konflikcie, ale zamiast tego odmówili potępienia rosyjskiej inwazji. Rozszerzanie relacji biznesowych i kontynuacji wspólnych ćwiczeń wojskowych na dużą skalę, Łącznie z tym tygodniem.

Ale podczas starć w europejskich miastach w ostatnich dniach Wang starał się przedstawić Chiny jako zwolennika pokoju i dialogu, mówiąc, że Pekin przedstawi swoje stanowisko na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC) w sobotę. „Rozwiązanie polityczne” kryzysu.

Poglądy te spotkały się ze sceptycyzmem wielu zachodnich przywódców Obawy Pekin rozważa udzielenie Rosji ryzykownej pomocy wojskowej.

We wtorek minister spraw zagranicznych Chin Qin Gang powtórzył przesłanie Pekinu w sprawie Ukrainy na forum bezpieczeństwa w stolicy Chin. Powiedział, że Chiny są „głęboko zaniepokojone”, że konflikt „wymknie się spod kontroli” i będą nadal naciskać na rozmowy pokojowe i oferować „chińską mądrość”, aby doprowadzić do rozwiązania politycznego.

READ  Kapsuła SpaceX dostarcza najnowszą czteroosobową załogę na Międzynarodową Stację Kosmiczną

„Jednocześnie wzywamy zaangażowane kraje do natychmiastowego zaprzestania dolewania oliwy do ognia, obwiniania Chin i podnoszenia retoryki Ukrainy dzisiaj, Tajwanu jutro” – powiedział, odnosząc się do Stanów Zjednoczonych. Jego partnerzy.

Przyczynili się do tego raportu Anna Chernova i Xiaofei Xu z CNN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *