Putin wydał ostrzeżenie nuklearne dla Zachodu w związku z Ukrainą

MOSKWA, 21 lutego (Reuters) – Prezydent Władimir Putin wystosował we wtorek ostrzeżenie nuklearne dla Zachodu w związku z Ukrainą, zawiesił dwustronny traktat o kontroli zbrojeń jądrowych, ogłosił nowe formacje strategiczne w służbie bojowej i ostrzegł Moskwę, że może wznowić testy broni jądrowej.

Przemawiając prawie rok po zarządzeniu inwazji, która wywołała największy konflikt z Zachodem od czasów zimnej wojny, Putin powiedział, że Rosja osiągnie swoje cele wojenne i oskarżył Zachód o próbę zniszczenia Rosji.

Putin ostrzegł Stany Zjednoczone, że wojna podsyca globalny konflikt i powiedział, że Rosja zawiesza swój udział w traktacie New START, ostatnim dużym porozumieniu o kontroli zbrojeń między Moskwą a Waszyngtonem.

Ogranicza liczbę broni nuklearnej, której mogą użyć dwie największe potęgi nuklearne świata, i wygasa w 2026 roku.

„Dzisiaj jestem zmuszony ogłosić, że Rosja rezygnuje z udziału w Traktacie o redukcji zbrojeń strategicznych” – powiedział Putin elitom politycznym i wojskowym swojego kraju.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Rosyjski przywódca powiedział, nie powołując się na źródła, że ​​niektórzy w Waszyngtonie rozważają wznowienie testów jądrowych. Dlatego powiedział, że rosyjskie Ministerstwo Obrony i Agencja Energii Jądrowej powinny być przygotowane na rosyjską próbę jądrową, jeśli zajdzie taka potrzeba.

„Oczywiście nie zrobimy tego pierwsi. Ale jeśli USA przeprowadzą testy, to zrobimy. Nikt nie powinien mieć niebezpiecznych złudzeń, że może to zniszczyć globalną równowagę strategiczną” – powiedział Putin.

„Tydzień temu podpisałem rozkaz wprowadzenia nowych naziemnych systemów strategicznych do służby bojowej. Czy oni też zamierzają wtykać w to nos, czy co?”

Nie było od razu jasne, które systemy naziemne zostały oddane do służby bojowej.

Rosja i Stany Zjednoczone nadal posiadają ogromne arsenały broni jądrowej pozostałe po zimnej wojnie. Są największymi mocarstwami nuklearnymi, posiadającymi 90% światowego arsenału nuklearnego.

READ  Orły vs. Prognoza 49ers, kursy, spread, czas rozpoczęcia: 16-6 typów w oparciu o model gry 2023 NFC Championship

Traktat Nowy START pozwolił obu stronom na zamrożenie 1550 głowic. Obie strony osiągnęły limity średniookresowe do 2018 roku.

„Nie do pobicia”

Przemawiając przez godzinę i 45 minut pod dużym symbolem rosyjskiego dwugłowego orła, Putin obiecał kontynuować roczną wojnę Rosji na Ukrainie.

Próbował usprawiedliwić wojnę, mówiąc, że została narzucona Rosji i że rozumie ból rodzin poległych na wojnie.

Zachód i Ukraina, członek NATO, odrzucają tę narrację i nie mogą usprawiedliwić tego, co nazywają nieudanym zawłaszczaniem ziemi w imperialistycznym stylu od zakończenia zimnej wojny.

„Ukraińcy stali się zakładnikami reżimu kijowskiego i jego zachodnich menedżerów, którzy skutecznie okupowali ten kraj w sensie politycznym, wojskowym i gospodarczym” – powiedział Putin.

„Chcą zamienić konflikt lokalny w fazę konfliktu globalnego. To rozumiemy i będziemy odpowiednio działać, bo w tym przypadku mówimy o istnieniu naszego kraju”.

Powiedział, że nie można pokonać Rosji.

70-letni przywódca Kremla powiedział, że Rosja nigdy nie podda się zachodnim próbom podzielenia jej społeczeństwa, dodając, że większość Rosjan popiera wojnę.

Raport Guya Falconbridge’a; Montaż autorstwa Andrew Osborne’a i Nicka MacPhee

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *