QUEST ROWEROWY „DZIEJE NA DWÓCH KÓŁKACH”

0
70

Pięćdziesięciu pięciu rowerzystów wystartowało 29 maja 2015 r. o godz. 10.00 spod kościoła parafialnego w Kurdwanowie. Dla amatorów rajdów rowerowych i jednocześnie pasjonatów historii zorganizowany został po raz pierwszy quest historyczny. Pomysłodawczyni questu – Elżbieta Sławek, wspólnie z Barbarą Kozak z Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Chełmońskiego”, opracowała wierszowany miniprzewodnik z zagadkami pt. „Dzieje na dwóch kółkach. Przed wyprawą wszystkich uczestników powitał uroczyście wójt gminy Nowa Sucha Maciej Mońka oraz ksiądz proboszcz Jacek Warzecha. W rajdzie wzięli udział gimnazjaliści wraz z nauczycielami.

Quest został zorganizowany przez Gminę Nowa Sucha w ramach projektu LGD, mającego za zadanie odkrycie na nowo regionu poprzez wyjątkowe elementy i historie związane  z lokalnym dziedzictwem kulturowym historycznym i przyrodniczym. Metoda, którą zastosowali organizatorzy to questing (z ang. poszukiwanie) – odkrywanie dziedzictwa regionu, polegające na tworzeniu nieoznakowanych szlaków, którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach. Ważne jest to, aby w miejscowościach, w których żyjemy, zwrócić uwagę na z pozoru zwyczajne, codziennie mijane miejsca i móc dostrzec w nich wyjątkowość oraz atrakcyjność. Podczas questu uczestnicy mieli możliwość samodzielnego zapoznania się z trasą, podążając rowerem zgodnie z wierszowanymi wskazówkami zawartymi w otrzymanym przewodniku. Kolejne punkty na trasie odnajdywali poprzez znalezienie odpowiedzi na zagadkę. Na końcu szlaku jest umieszczona skrzyneczka, a w niej pieczątka, której odbicie potwierdza przebycie całej trasy. W USA, gdzie powstała ta koncepcja odkrywania walorów przyrody oraz dziedzictwa historycznego i kulturowego, questy porównywane są do gier terenowych i poszukiwania skarbów. W Polsce najbliższa jest harcerskiej zabawie w podchody. Oprócz funkcji edukacyjnej celem questingu jest także dobra zabawa.

Na zakończenie questu występowała młodzież, która zaprezentowała przy akompaniamencie gitary utwór o wędrówkach rowerowych po odkrytym na nowo Kurdwanowie i okolicach. Uczestnikom rozdano również upominki oraz zapewniono poczęstunek z grilla. Quest to niewątpliwie nowa forma turystyki, do której wszystkich zachęcamy.