RADOSNA JESIEŃ z wyróżnieniem

0
16

Pod koniec 2018 roku Teatr Radosnej Jesieni wraz z dziećmi i młodzieżą zorganizował akcję świąteczną „Warszawiacy i Górale”. Podczas akcji aktorzy zaprezentowali widzom spektakl przygotowany pod okiem instruktorek TOK: Kasi Rospędowskiej i Joanny Cieśniewskiej, a także zaprosili widzów do wspólnego śpiewania kolęd i rodzinnego dekorowania pierników. Projekt spotkał się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, szkół, a także podopiecznych różnych instytucji pomocowych i edukacyjnych. Dzięki twórcom uczestnicy mogli poczuć prawdziwego ducha Świąt Bożego Narodzenia.

Nie udałoby się zorganizować tak bogatej w atrakcje imprezy, gdyby nie wsparcie środków z programu „Działaj Lokalnie 2018”. Program „Działaj Lokalnie” powstał w 2000 roku i jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW). Od początku realizuje go Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce (ARFP).

Głównym celem Programu jest wspieranie i aktywizowanie lokalnych społeczności na terenach wiejskich i w małych miastach poprzez projekty obywatelskie, które służą pobudzaniu aspiracji rozwojowych i poprawie jakości życia oraz przyczyniają się do budowy kapitału społecznego.

Organizatorzy programu zachęcają swoich grantobiorców to dzielenia się pomysłami za pomocą konkursu „Opowiedz…„.  Konkurs polega na tworzeniu ciekawych filmów dotyczących zrealizowanych projektów. Grantobiorcy w formie filmu czy reportażu multimedialnego opisują działania, które realizowali w ramach „Działaj Lokalnie”. Szukanie ciekawych sposobów opowiadania o projekcie nie jest zadaniem łatwym. Nie wystarczy sam opis zorganizowanych wydarzeń. Trzeba przedstawić je w sposób atrakcyjny i ciekawy, niekiedy wykorzystujący nowoczesne możliwości techniczne i wizualne. Ważna jest nie tylko treść projektu, liczy się również forma w jakiej grantobiorca opowiada o podejmowanych działaniach. Nagradzane filmy są często niezwykle ciekawymi i oryginalnymi formami artystycznymi, które opisują niezwykłe wydarzenia.

Jest nam niezmiernie miło, że reportaż z naszej akcji świątecznej również został doceniony przez jurorów konkursu i otrzymał wyróżnienie w kategorii „Człowiek”. Autorem, realizatorem i montażystą naszego reportażu jest Janusz Frychel i to jemu należą się największe gratulacje, podziękowania i to wyróżnienie.

Jest to dla nas dowód, że nie tylko reportaż, ale również cały projekt spotkał się z uznaniem nie tylko teresińskiej publiczności, ale ludzi z całej Polski.

Rozdanie nagród w konkursie „Opowiedz…”, a także podsumowanie programu „Działaj Lokalnie 2018” odbyło się podczas Gali Społecznika Roku 2018 w Hotelu Marriott. Konkurs o tytuł „Społecznika Roku” tygodnika Newsweek Polska jest kontynuacją idei zainicjowanej w 1997 roku przez Fundację „POMOC SPOŁECZNA SOS”.
Zapoczątkował ją Jacek Kuroń, w odpowiedzi na prośbę Wisławy Szymborskiej.

Wszystkie nagrodzone filmy będzie można zobaczyć na stronie www.dzialajlokalnie.pl.
Cieszymy się, że nasz ośrodek kultury mógł wziąć udział w tak niecodziennym projekcie. Jest to dla nas bardzo ważne i nobilitujące doświadczenie. Mamy nadzieję, że zostawi po sobie ślad na długo w sercach jego uczestników, jak i odbiorców.