Rekordowy rok w Muzeum Kolei Wąskotorowej

0
56

Rok 2017 był dla Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie okresem wyjątkowym. Standardową działalność naszej placówki wzbogaciło kilka wydarzeń o przełomowym charakterze. Rekordy frekwencyjne, wizyta Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy, powrót do służby legendarnego parowozu, a także doskonałe wyniki w zakresie liczby przeprowadzonych lekcji muzealnych spowodowały, że minione dwanaście miesięcy będziemy jeszcze długo pamiętać.

Pociąg Retro

Przejazdy w sezonie turystycznym zabytkowym wąskotorowym składem były jak zwykle główną atrakcją naszej placówki. Całodzienne wycieczki z Sochaczewa na skraj Puszczy Kampinoskiej, z przystankiem na piknik w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach, odbywały się od 29 kwietnia do 21 października. Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem całego sezonu był powrót do naszego muzeum trakcji parowej. 14 lipca 2017 r. po sześciu latach nieobecności i naprawie głównej na sochaczewskie wąskie tory powrócił legendarny parowóz Px29-1704. Aktualnie to jedyna na Mazowszu wąskotorowa lokomotywa „pod parą”. Na uroczystość inauguracyjną do naszej placówki przyjechał Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Powrót parowozu przyczynił się do pobicia rocznego rekordu frekwencji w pociągu Retro. W opisywanym okresie przewieźliśmy aż 14 845 pasażerów, czyli najwięcej w historii Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Jednocześnie uruchomiliśmy również rekordowe 98 turystycznych pociągów pasażerskich. Niniejszą ilość udało się uzyskać m.in. dzięki dodatkowym kursom, które wprowadzono do rozkładu we wszystkie niedziele od początku lipca do 21 października.

Imprezy

Ubiegły rok w naszej placówce to wiele istotnych wydarzeń kameralnych i plenerowych. Za najważniejsze uznać należy wizytę Agaty Kornhauser-Dudy, podczas której odbyła się przygotowana przez Urząd Transportu Kolejowego lekcja pokazowa dla najmłodszych, a następnie krótka wycieczka pociągiem Retro na odcinku Sochaczew Wąskotorowy-Sochaczew Miasto.  Był to również czas ważnych rocznic. 1 października sochaczewska kolej wąskotorowa obchodziła jubileusz 95-lecia. Świętowaliśmy go na zakończenie sezonu turystycznego, organizując ostatni ubiegłoroczny przejazd „pod parą” na ognisko do Tułowic, a także paradę czynnych pojazdów szynowych w muzealnym skansenie. Podobny kolejowy pokaz zaaranżowaliśmy również na inaugurację sezonu kursów pociągiem Retro, która odbyła się na przełomie kwietnia i maja. Jedną z ważniejszych kart w naszym kalendarzu zajmuje Noc Muzeów. W 2017 r. już drugi raz włączyliśmy się w organizację tej ogólnopolskiej imprezy. Wydarzenie z roku na rok ma ciekawszą i atrakcyjniejszą formułę. Szczególnie cenione przez naszych gości są nocne przejazdy zabytkowym pociągiem na szlaku Sochaczew Wąskotorowy-Sochaczew Miasto-Sochaczew Wąskotorowy, a także klimatyczne, industrialne pokazy zespołu bębniarskiego L’ombelico del Mondo. Po raz kolejny w muzealnym skansenie odbył się, organizowany przez Klub Motocyklowy Boruta MC Poland Sochaczew, piknik charytatywny Motoserce. W jego trakcie jednym z istotniejszych wydarzeń był darmowy przejazd pociągiem do przystanku Sochaczew Miasto i z powrotem, a także zaaranżowany przez Dragon Fight Club II Sochaczewski Bieg Wąskim Torem. Cieszymy się, że impreza ubogaca placówkę ideami takimi jak pomoc potrzebującym oraz propagowanie aktywności sportowej. Intensywnie w muzeum zapisał się cały okres letni. Szczególne tu miejsce zajęła, organizowana z Radiem Sochaczew oraz tygodnikiem „Echo Powiatu”, trzecia edycja Dnia Dziecka w Stylu Retro. Wspomnieć należy także zrealizowany w czerwcu razem z warszawską Stacją Muzeum ogólnopolski plener malarski Zatrzymać czas…. W jego trakcie dziesięciu wybitnych artystów czerpało inspirację zwiedzając z muzealnymi przewodnikami naszą placówkę, jak również perły architektoniczne Sochaczewa i okolic – ruiny Zamku Książąt Mazowieckich w Sochaczewie oraz Bazylikę św. Jana Chrzciciela w Brochowie. Sezon imprez zakończyliśmy trzecimi Mikołajkami z wąskotorówką. Klimatyczne kursy pociągu ze świętym Mikołajem, upominki dla najmłodszych, ognisko przy nastrojowej muzyce w muzealnym skansenie, pokazy kolejowych bajek oraz darmowe przejażdżki drezyną przyciągnęły do placówki liczną grupę gości. Wśród skromniejszych ubiegłorocznych wydarzeń wyróżnić należy współorganizowany na zakończenie ferii z Radiem Sochaczew konkurs Po wąskim torze w przeszłość ziemi sochaczewskiej, konkurs walentynkowy Stacja miłość, a także muzealną grę terenową zorganizowaną z okazji pierwszego dnia wiosny oraz Dnia Polskiej Niezapominajki.

Konserwacje i remonty

Przez cały rok pracownicy muzeum zajmowali się konserwacją zabytkowego wąskotorowego taboru oraz remontami i bieżącym utrzymaniem infrastruktury kolejowej. Wliczając wykonaną przez Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej naprawę główną parowozu Px29, w niniejszym okresie przeprowadzonych zostało dziesięć renowacji. Oprócz naszego flagowego parowozu do ruchu przywrócona została również lokomotywa spalinowa 2WLs50-1184. Odnowiono także trzy parowozy eksponowane w muzealnym skansenie: Hutnik 2, WKD 66 oraz Tw53-2565. Wśród pozostałych obiektów znalazły się: wagon osobowy typu 1Aw (Bxhpi 1676 – pojazd użytkowany w ruchu muzealnym), wagon platforma Px100-9, dwa wagony transportery typu Roll-bock (Sl 77531 oraz Sl 77543), a także semafor kształtowy zlokalizowany w skansenie placówki. Oprócz tego przez cały rok konserwacji bieżącej poddawany był tor szlakowy oraz budynki w stacji Sochaczew Wąskotorowy. Tu szczególnie wyróżnić należy gruntowną odbudowę przejazdów kolejowych przy okazji remontów ulic Piłsudskiego i Trojanowskiej w Sochaczewie, a także położenie nowego papowego pokrycia na muzealnym warsztacie, halach postojowych dla parowozów, a w części również na głównym budynku stacyjnym.

Wystawy

W 2017 r. w Muzeum Kolei Wąskotorowej prezentowanych było kilka interesujących wystaw czasowych. Za dwie najważniejsze, gdyż merytorycznie związane z wąskim torem, uznać należy Ciuchcie warszawskie oraz Ciuchcie warszawskie w zbiorach sochaczewskich. Obie otwarto 25 listopada w Dzień Kolejarza i ciągle dostępne są dla zwiedzających. Pierwsza z wystaw przybliża historię warszawskich kolei dojazdowych. W ramach  drugiej prezentujemy tabor tych kolei, który po ich likwidacji przekazany został do naszego muzeum. Następną wartościową merytorycznie ekspozycją okazały się Dworce Główne Warszawy, dostępne od 11 marca do 21 października. Szczególną frekwencję w liczbie ponad dwóch tysięcy osób odnotowaliśmy natomiast prezentując na przełomie marca i kwietnia Czekoladową Makietę Kolejową. Jej ciekawym uzupełnieniem była wystawa fotografii artystycznej pt. Kolejowe impresje. Dodatkowo pod koniec roku rozpoczęliśmy prace nad budową nowej ekspozycji stałej o nazwie Dzieje sochaczewskiej kolei wąskotorowej 1922-1984. Jej otwarcie planowane jest na pierwszą połowę 2018 r.

Lekcje muzealne

Edukacja jest ważnym elementem działalności naszej placówki. Posiadamy w tym zakresie bogatą ofertę lekcji muzealnych o tematyce związanej z koleją oraz historią ziemi sochaczewskiej. W tym obszarze ubiegły rok również okazał się być rekordowy. Przeprowadziliśmy w niniejszym okresie aż 97 zajęć, w tym 76 dla lokalnych szkół i przedszkoli dzięki współpracy z Urzędem Miejskim w Sochaczewie oraz kolejnych 21 dla placówek spoza miasta. Dodatkowo przygotowaliśmy atrakcyjne programy edukacyjne dla najmłodszych miłośników kolejnictwa z województw mazowieckiego i łódzkiego w ramach Ferii oraz Wakacji z Wąskotorówką.

Publikacje

W minionym roku z inicjatywy Stacji Muzeum w Warszawie oraz Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie ukazało się sześć publikacji. Na szczególną uwagę w tym zbiorze zasługują dwie z nich w formie książkowego kalendarza na rok 2018 oraz wydawnictwa pokonferencyjnego pt. Rola samorządu w rozwoju komunikacji na przykładzie Sochaczewskiej Kolei Sejmikowej oraz Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej – w 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski oraz 20-lecie Samorządu Województwa Mazowieckiego. Dla społeczności lokalnej książka ta może być szczególnie interesująca, ponieważ wśród trzynastu artykułów, znalazły się aż cztery bezpośrednio związane z sochaczewską koleją wąskotorową, w tym również tekst dotyczący jej dziejów. Kalendarz oprócz swojej użytkowej funkcji, zawiera wiele kolejowych ciekawostek, zdjęć i ilustracji między innymi związanych z działalnością sochaczewskiej wąskotorówki. Pozostałe publikacje to cztery druki ulotne o charakterze promocyjno-informacyjnym. Dodatkową ciekawostką jest książka autorstwa Pawła Ajdackiego i Adama Ciećwierza pt. Warszawskie koleje wąskotorowe, w świetle materiałów prasowych z lat 1891-1939, która jest świetnym uzupełnieniem dwóch naszych wystaw pt. Ciuchcie warszawskie oraz Ciuchcie warszawskie w zbiorach sochaczewskich.

Konferencje naukowe, targi turystyczne i spotkania integracyjne

Jako instytucja kultury braliśmy udział w różnego typu działaniach, odbywających się poza zwyczajowym obszarem terytorialnym działalności naszej placówki. Promowaliśmy działalność muzeum na 25. Międzynarodowych Targach Turystycznych TT Warsaw w Warszawie, a także już po raz drugi na Targach Agroturystyki i Turystyki Wiejskiej Agrotravel w Kielcach. Ponadto wzbogaciliśmy autorskimi wystąpieniami 27. Międzynarodowy Zlot Kolei Wąskotorowych Żnin-Wenecja-Biskupin-Gąsawa oraz warszawską konferencję naukową pt. Rola samorządu w rozwoju komunikacji na przykładzie Sochaczewskiej Kolei Sejmikowej…. Dodatkowo uczestniczyliśmy w zorganizowanej w stolicy konferencji pod nazwą Edukacja jako narzędzie interpretacji dziedzictwa.

Współpraca

Muzeum Kolei Wąskotorowej wspiera wiele różnych lokalnych i ponadlokalnych instytucji oraz organizacji. Dzięki tej działalności mogliśmy uczestniczyć  zarówno w Ogólnopolskim Zlocie Fiata 126 p, jak i Nocy Poezji i Muzyki w Sochaczewie – Wierszotorówka, połączonej z ogólnopolską akcją Narodowego Czytania. W podobny sposób, w związku z Dniem Kolejarza, włączyliśmy się w realizację jednego z odcinków programu dla dzieci i rodziców Ziarno, emitowanego od lat na antenie TVP 1. Od momentu uruchomienia Centrum Edukacyjno-Turystycznego (CET) muzeum nieprzerwanie wspiera działalność organizacji pozarządowych z Sochaczewa i powiatu sochaczewskiego. Dzięki temu muzealne obiekty tętnią życiem przez cały rok. W roku 2017 odbyło się łącznie 76 spotkań w budynku Centrum. Najwięcej, bo aż 28 wydarzeń zaaranżowało Stowarzyszenie „Planszówki w Sochaczewie”. Wśród nich szczególnie dużym powodzeniem cieszyły się wakacyjne wieczorne spotkania dla miłośników gier planszowych. 19 spotkań zorganizowało Porozumienie Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego (POPPS). Dzięki zaaranżowanym szkoleniom oraz poradnictwie prawnym, lokalne stowarzyszenia i fundacje miały okazję otrzymać wszechstronną pomoc w zakresie swojej działalności. Dzięki Fundacji „Wesoła Chata” w muzeum odbyło się 16 spotkań, wśród których na szczególną uwagę zasługiwał oblegany przez najmłodszych Bal na wąskotorówce Ciuch-Ciuch oraz projekt Raczkujący artysta, a także cykl Sochaczew dzierga dla wcześniaków: Pogadamy, podziergamy. Ponadto ośmiokrotnie gościliśmy Stowarzyszenie „Kajakowcy Sochaczewa”, trzykrotnie Stowarzyszenie „Nad Bzurą” i dwukrotnie Grupę „Chusty Sochaczew”.

Frekwencja

Rok 2017 przyniósł nam wiele interesujących wydarzeń, a przede wszystkim rekordy w zakresie pasażerów i kursów pociągu Retro, jak również lekcji muzealnych. W tę dobrą tendencję wpisała się również całkowita liczba zwiedzających naszą placówkę, która w 2017 r. wyniosła aż 29 037 osób (łącznie z pasażerami pociągu Retro). Jest to najlepszy wynik od momentu objęcia stanowiska dyrektora przez Radosława Koniecznego (2014 r.), jak również czwarty w kolejności w całej historii muzeum (rekordowe 33 554 zwiedzających pojawiło w 1998 r.). Z pewnością jednak kluczowych wyzwań jest znacznie więcej przed nami niż za nami, zatem nie pozostaje nic innego jak kontynuować pracę nad poprawą i udoskonalaniem oferty naszej placówki.

A za 2017 r. wszystkim dziękujemy i zapraszamy do nas ponownie!

 

Łukasz Popowski

asystent muzealny

Muzeum Kolei Wąskotorowej

w Sochaczewie

Fot. MKW Sochaczew