Remont al. 600-lecia. Zaraz potem ul. Chopina

0
75

Jeszcze w tym roku samorząd Mazowsza przebuduje newralgiczne odcinki drogi wojewódzkiej nr 705 na terenie Sochaczewa. Remont al. 600-lecia już się rozpoczął, trwa wymiana starych i popękanych chodników. Najprawdopodobniej na początku listopada ruszy też kompleksowa przebudowa najbardziej zniszczonego odcinka ulicy Chopina, od ronda Jana Pawła II do torów kolejki wąskotorowej w Kistkach.

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich rozpoczął remont alei 600-lecia na odcinku 1415 metrów – od skrzyżowania z ulicą Trojanowską do ulicy Warszawskiej. Wykonawcą inwestycji jest firma Drogomex z Pruszkowa, a jej koszt to 1,75 mln zł.

600-lecia w kilka tygodni

Prace budowalne rozpoczęły się naprzeciw osiedla Victoria od wymiany chodników i krawężników. W kolejnym etapie zakres robót budowalnych będzie obejmował wymianę nakładki, czyli frezowanie kilku centymetrów asfaltu i wylanie nowej warstwy bitumicznej. Dzięki uproszczonej technologii prace potrwają tylko kilka tygodni. Termin zakończenie robót wyznaczono na 30 listopada, niewykluczone jednak, że remont uda się zakończyć wcześniej.

Aleja 600-lecia jest jedną z głównych arterii komunikacyjnych w naszym mieście, dlatego konieczne jest, aby na czas remontu pozostała przejezdna. Prace związane z wymianą nawierzchni jezdni będą przeprowadzane etapami. Zamykany będzie jeden pas jezdni, na odcinku od 300 do 500 metrów, a na remontowanym odcinku wprowadzony zostanie ruch wahadłowy.

10,8 mln za remont Chopina

Gdy zakończy się remont al. 600-lecia ekipy budowalne powinny wejść na najbardziej zniszczony odcinek ul. Chopina, od ronda Jana Pawła II do torów kolejki wąskotorowej. Przypomnijmy, że MZDW planowało pierwotnie przebudowę ul. Chopina w lato. Samorząd województwa oszacował wartość robót na 9,6 mln. Do lipcowego przetargu przystąpiła tylko jedna firma i zażądała aż 18,9 mln zł. Na taką kwotę, dwa razy wyższą niż zakładana, MZDW nie mógł się zgodzić.

Konieczne było zatem ogłoszenie kolejnego przetargu. Tym razem wpłynęły cztery oferty. Najkorzystniejszą złożyło konsorcjum firm Granar sp. z o.o. i Invest AG sp. z o.o., które zaproponowało 10,8 mln zł. Kwota ta nadal przewyższa kosztorys, o ponad milion złotych, lecz wiemy już, że zarząd województwa mazowieckiego zgodził się na dołożenie brakującej sumy. Formalności, polegające na przesunięciu środków w budżecie Mazowsza, zostaną dopełnione podczas najbliższej sesji sejmiku, którą zaplanowano na 16 października.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace na ulicy Chopina powinny rozpocząć się już w pierwszej połowie listopada. Projekt przewiduje kompleksowe prace, obejmujące nie tylko budowę nowej nawierzchni, obustronnych chodników i ścieżki rowerowej, ale również całej infrastruktury podziemnej, łącznie z kanalizacją. Podobnie jak remont alei 600-lecia, inwestycja będzie odbywać się etapami. Droga będzie przejezdna, z czasowym wyłączeniem jednego pasa ruchu.

Partnerem tego zadania jest sochaczewski ratusz, który w 2017 roku zapłacił 110 tys. zł za dokumentację projektową drogi i zlecił opracowanie dokumentacji pod budowę oświetlenia (56,7 tys.). Dodatkowo w tegorocznym budżecie ma jeszcze odłożone na postawienie lamp ulicznych w Chopina 490 tysięcy złotych. Dodajmy, że przygotowując się do zapowiadanego remontu, ZWiK wymienił w ubiegłym roku w Chopina sieć wodociągową.

600-lecia od Staszica do torów wąskotorówki

To jednak nie koniec modernizacji drogi wojewódzkiej nr 705. Urząd marszałkowski planuje remont pozostałego odcinka alei 600-lecia, czyli od ul. Trojanowskiej do torów kolejki wąskotorowej (bez mostu). Sochaczewski ratusz przygotował dokumentację projektową dla tej inwestycji (koszt 110, tys. zł). Będzie ona przebudowana w takim samym standardzie jak np. ul. Staszica, Trojanowska i Licealna. Zgodnie z wytycznymi UM, biuro projektowe z Tomaszowa Mazowieckiego rozrysowało jak ma wyglądać odwodnienie pasa drogowego, przebieg ciągów rowerowych, chodników, rozmieszczenie zatok autobusowych i miejsc postojowych. Kiedy MZDW zabierze się za ten odcinek? Optymistyczna data to 2019 rok.