Rosja zgadza się na odwrót na północ od Pakmuta; Szef najemników nazywa to „korzeniem”

  • Rosja twierdzi, że niektóre wojska na północ od Baghmutu wróciły, by się przegrupować
  • „Odwrócenie uwagi, a nie reintegracja” – mówi szef najemników
  • Rosja mówi, że 1000 ludzi, 40 czołgów bierze udział w ukraińskiej ofensywie
  • Kijów mówi, że wojska posuwają się naprzód, ale podaje niewiele szczegółów

KIJÓW, 12 maja (Reuters) – Moskwa przyznała w piątek, że jej siły wycofały się na północ od miasta Baghmut, będącego polem bitwy po nowej ofensywie ze strony Ukrainy.

Porażka Rosji wynika z podobnych doniesień o ukraińskich postępach na południe od miasta i oznacza skoordynowane dążenie Kijowa do okrążenia sił rosyjskich w Pakmucie, kluczowym celu Moskwy od miesięcy podczas najkrwawszych walk tej wojny.

Obie strony donoszą teraz o największych ukraińskich zyskach od sześciu miesięcy, chociaż Ukraina przedstawiła niewiele szczegółów i ograniczyła zalecenia.

Rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony Igor Konashenkov powiedział, że Ukraina rozpoczęła ofensywę na północ od Bagmut z udziałem 1000 żołnierzy i do 40 czołgów, co, jeśli zostanie potwierdzone, będzie największą ukraińską ofensywą od listopada.

Konashenkov powiedział, że Rosjanie odparli 26 ataków, ale wojska w jednym rejonie przegrupowały się na bardziej dogodnych pozycjach w pobliżu zbiornika Berkivka na północny zachód od Bagmut.

Jewgienij Prigożyn, szef sił Wagnera, które prowadziły kampanię w mieście, powiedział w komunikacie audio: „To, co opisał Konashenkov, to niestety tak zwane„ ucieczkę ”, a nie reintegrację”.

W osobnym przesłaniu wideo Prigożyn powiedział, że Ukraińcy zajęli wzniesienia z widokiem na Pakmut i otworzyli główną autostradę prowadzącą do miasta od zachodu.

„Utrata zbiornika Berkivka – utrata tego terytorium, które porzucili – to dziś 5 kilometrów kwadratowych” – powiedział Prigożyn.

„Wróg całkowicie uwolnił drogę Chasiv Yar-Pakhmut, którą zablokowaliśmy. Wróg może teraz korzystać z tej drogi, a po drugie, taktycznie zajęli lokalizację Pakhmut” – powiedział Prigożyn. regularnej armii rosyjskiej w zeszłym tygodniu za to, że nie dostarczyła swoich ludzi w Pakmut.

READ  Putin wydał ostrzeżenie nuklearne dla Zachodu w związku z Ukrainą

Reuters nie mógł samodzielnie zweryfikować sytuacji w okolicy.

Ukraina na ogół nie komentuje swoich działań w trakcie ich trwania, a dowództwo wojskowe poinformowało jedynie, że jej wojska przesunęły się o około 2 km w pobliżu Pakmut.

Prigożyn powiedział, że ukraińska jednostka pokonała rosyjską brygadę na południowy zachód od miasta dwa dni wcześniej i odzyskała skrawek ziemi, dodając, że tamtejsze siły rosyjskie uciekły.

Prigożyn, który walczył o wyparcie sił ukraińskich z zachodnich obrzeży Baghmutu, powiedział, że północna i południowa flanka broniona przez regularne wojska rosyjskie upadła. Rosyjskie Ministerstwo Obrony temu zaprzecza.

punkt zwrotny

15-miesięczna wojna na Ukrainie znajduje się w punkcie zwrotnym, a sześć miesięcy po tym, jak Kijów przestawił swoje wojska do defensywy, Rosja rozpoczęła kampanię zimową, najkrwawszą wojnę lądową w Europie od czasów II wojny światowej, ale przyniosła niewielkie korzyści.

Od początku roku Kijów otrzymał setki nowych zachodnich czołgów i pojazdów opancerzonych, rozmieszczając je w ramach przygotowań do długo oczekiwanej kontrofensywy mającej na celu odzyskanie okupowanego terytorium.

Ukraińscy urzędnicy odrzucili pogląd, że ich ofensywa już się rozpoczęła: prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w wywiadzie w tym tygodniu, że Kijów potrzebuje więcej czasu na przybycie sprzętu. Prigożyn powiedział, że to był oszust, a wydarzenia w Bagmucie stanowiły początek kampanii Kijowa.

Moskwa przygotowywała się do oczekiwanej ofensywy od zeszłej jesieni i setki kilometrów do przodu zbudowała fortyfikacje przeciwpancerne.

Rozpoczęła się ewakuacja ludności cywilnej mieszkającej w pobliżu strefy konfliktu w częściowo okupowanym obwodzie zaporoskim na Ukrainie.

„Wyszliśmy i obserwowaliśmy (atak rakietowy). Szczególnie w nocy można zobaczyć błyski, kiedy wystrzeliwują” – powiedziała 22-letnia Ludmiła, obecnie przebywająca w tymczasowym schronieniu w kontrolowanym przez Rosję ukraińskim porcie Kamianka-Dniprovska Berdiańsk.

„Były blisko nas bomby i kiedy wylądowały, całe niebo było czerwone” – powiedział.

W komentarzach opublikowanych w piątek dowódca rosyjskiej Floty Czarnomorskiej powiedział, że jej obrona została również zacieśniona w związku z lawiną ukraińskich ataków dronów na jej bazę macierzystą, krymski port Sewastopol.

READ  Brona Taylor: Oficer, który otworzył ogień podczas nalotu, został zatrudniony przez biuro szeryfa pobliskiego hrabstwa.

Zełenski, który mobilizuje swój kraj do planowanej ofensywy, powiedział w poście w mediach społecznościowych, że „nasza droga naprzód nie jest łatwa”, ale Ukraina jest „znacznie silniejsza niż w zeszłym roku lub jakimkolwiek innym roku tej wojny o niepodległość. wolność”.

W piątek rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii Rishi Sunakiem, dziękując mu za obietnicę pocisków manewrujących dalekiego zasięgu. Wielka Brytania ogłosiła rakiety w czwartek, łamiąc jedno z ostatnich dużych zachodnich embarg na broń, które wcześniej uważano za stwarzające największe ryzyko sprowokowania Rosji.

Raport Reutera autorstwa Kevina Liffeya

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *