Rugbiści wracają do gry

0
37
Fot: Krzysztof „Mudin” Lewandowski

Wyjazdowym meczem z Juvenią Kraków, w niedzielę 16 sierpnia, rozpoczną nowy sezon Ekstraligi rugbiści sochaczewskiego Orkana. Spotkanie to będzie można obejrzeć na żywo w kanale Polsat Sport Fight. Pierwszy mecz przed własną publicznością – derby z warszawską Skrą – nasi rycerze zagrają tydzień później, 23 sierpnia.

– Mamy nadzieję, że mecz ze Skrą zbiegnie się z oddaniem do użytku nowego stadionu (MOSiR czeka na decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego – przyp. red) przy Warszawskiej. Rozegranie derbów Mazowsza na tym obiekcie byłoby pięknym rozpoczęciem obchodów 50-lecia istnienia sekcji rugby w Sochaczewie. Ta rocznica przypada wprawdzie w 2021, ale ze względu na jej wagę, będziemy ją obchodzić przez cały rok – mówią Bogdan i Ireneusz Pietrakowie, założyciele rugby w Sochaczewie, wciąż czynni działacze RC Orkan. Ireneusz jest członkiem zarządu klubu, a Bogdan wiceprezesem okręgu, delegowanym przez klub.

50-tka na pamiątkę
– Wszystkie domowe mecze oraz turnieje rozgrywane w Sochaczewie w sezonie 2020/2021, we wszystkich kategoriach wiekowych, będą zaczynały się nie o równej godzinie, ale np. o 12.50. Ta 50-tka ma podkreślać naszą rocznicę. O tym czy zagramy przy Warszawskiej, czy jeszcze w Chodakowie na stadionie Bzury poinformujemy tydzień przed meczem, Jedno jest pewne. Mecz rozpocznie się w niedzielę, 23 sierpnia o godzinie 12.50 i zostanie pokazany w Polsacie Sport Fight. Kto nie będzie mógł wpaść na stadion, może już spokojnie rezerwować czas przed telewizorem – dodaje członek zarządu RC Krzysztof Kłos.

– Orkan będzie w tym sezonie najbardziej medialnym klubem rugby w Polsce. Aż sześć spotkań z udziałem naszej drużyny pokaże Polsat Sport Fight. Cztery na własnym stadionie i dwa na wyjeździe. Wśród nich jest sobotnie starcie z Juvenią w Krakowie – mówi wiceprezes RC Orkan, Robert Małolepszy, odpowiedzialny w klubie za „politykę medialną”.

Mecze z kibicami, karnety do kupienia
– Na dziś wszystkie spotkania RC Orkan chcemy rozgrywać z udziałem publiczności. Oczywiście ze wszystkimi obostrzeniami wynikającymi z przepisów sanitarnych. Będziemy odkażać stadion, mierzyć temperaturę kibicom wchodzącym na obiekt, ograniczymy liczbę biletów o połowę. Ale jeśli będzie to możliwe, jeśli pozwolą na to przepisy i sytuacja epidemiczna, zapraszamy najlepszych w Polsce kibiców na stadion. Nasza drużyna was potrzebuje. Bilety na mecze będą kosztować 12 i 6 zł. Wzorem poprzedniego sezonu będzie można też kupować karnety na cały sezon w cenie 100 zł na jedną osobę i 150 zł na dwie osoby – mówi Anna Dąbrowska, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej RC Orkan, odpowiedzialna w klubie m.in. za organizację sprzedaży wejściówek na mecze.

– Kibice to jeden z naszych najważniejszych sponsorów. Bardzo dziękujemy, że są wciąż z nami. Mają swoją grupę na Facebooku. Są bardzo aktywni, jeżdżą z drużyną na mecze. Wszyscy w Polsce podkreślają, że nasi fani są niesamowici. Wierzymy, że nowa sochaczewska „Maracana” znów zacznie żyć, jak to miało miejsce przez 50 lat historii klubu. Cieszymy się też, że są z nami sponsorzy, wśród nich również sochaczewskie firmy. To dla nas bardzo ważne – mówi wiceprezes RC Orkan, Andrzej Misiak.

PKN Orlen zostaje z Orkanem

– Oczywiście naszym najważniejszym, strategicznym sponsorem jest Miasto Sochaczew. Sponsorem generalnym pozostanie PKN Orlen. Umowa jest już gotowa, czeka tylko na podpisy. Wśród sponsorów głównych są sochaczewskie firmy Fast Service, SochBud, PEC, ZWiK oraz niezawodna drukarnia Asprint z Chrzczan. Naszym sponsorem jest też G-Shock, a więc również firmą działająca w Sochaczewie. Wśród partnerów jest Maciej Bobowicz i jego firma BVG, na którego zawsze możemy liczyć. Pomagają nam Centrum Handlowe Dobrzyńscy, Cukiernia Lukrecja czy jeden z naszych najnowszych partnerów – firma You Can Be Fit – mówi dyrektor biura RC Orkan, Karina Karlicka.

– Są też firmy ogólnopolskie. PKN ORLEN to numer jeden, ale jesteśmy dumni, że chcą być z nami Gardenia, Tamex i Żywiec Zdrój. Patio Color to firma ogólnopolska, ale również działająca na naszym rynku ze swoim marketem. Jest też wielu innych partnerów – MOSiR, ZKM, SCK, Kino Odeon, Pizza Marenda, Hikoki, FMC, SochaczewPolecaTo. Ważne, że żaden z partnerów i sponsorów nie odwrócił się od nas w czasie pandemii. Na wielu mogliśmy liczyć w najtrudniejszych chwilach. Bo w takim klubie jak nasz, przy ponad 150 zawodnikach, przy sześciu grupach szkoleniowych i drużynie w Ekstralidze, potrzeby są ogromne. Ciągle szukamy nowych sponsorów, zachęcamy do współpracy – mówi Zbigniew Dąbrowski, który razem z Robertem Dłutkiem oraz całą grupą Sochaczew Rugby Veterans wspierają klub przy organizacji wszelkich imprez – meczów, turniejów, wydarzeń związanych z życiem rugbowej rodziny.

Mecze, konferencje, akcje…
– Tylko do końca roku czekają nas cztery mecze na własnym stadionie, pięć konferencji prasowych, domowe mecze juniorów, kadetów, młodzików, dzieci i młodzieży. Organizacja wyjazdów – to zawsze jest duża logistyka. Tylko przejazdów autobusowych organizujemy ok. 30 w roku. Każdy mecz seniorów to akcja marketingowa, plakatowanie miasta, branding stadionu. Teraz dojdą jeszcze elementy pneumatyczne. Do tego przygotowanie grilla dla zawodników i kibiców, nagród dla kibiców, sprzedaż biletów, dostarczenie wody. Tylko pranie sprzętu po każdym meczu to wyzwanie. Komplet koszulek rugbistów waży 30-40 kg, w zależności czy było sucho, czy padał deszcz. Dziękujemy pani Renacie Pietrzak za pomoc, bez jej firmy byśmy tego nie uprali. To wszystko robimy społecznie. Jest nas sporo, ale jeśli ktoś chce pomóc, chce się zaangażować, stać się częścią naszej rodziny – zapraszamy – apeluje Jan Szwarc, członek zarządu RC odpowiedzialny w klubie za grupy młodzieżowe.

Czas na młodzież!
Wszystko wskazuje na to, że w rundzie jesiennej władze klubu zrezygnują z zagranicznych wzmocnień. Sztab szkoleniowy da się za to wykazać młodym zawodnikom, grającym jeszcze do niedawna w zespole juniorów.

– O co będziemy walczyć? Ten sezon, a przynajmniej pierwszą jego połowę, poświęcimy na wprowadzenie do gry naszych młodych zawodników. W każdym spotkaniu chcemy walczyć o jak najlepszy wynik. Nie zawsze da się wygrać, ale zawsze musimy schodzić z boiska z podniesioną głową – mówi trener i menedżer RC Orkan, Maciej Brażuk.

We wtorek 11 sierpnia o godz. 14.00 w kramnicach miejskich odbędzie się przedsezonowa konferencja prasowa sochaczewskich rugbistów. Wówczas powinniśmy poznać więcej szczegółów związanych m.in. ze składem drużyny na nowy sezon, w tym zmianami kadrowymi czy planem transmisji meczów Orkana w kanale Polscie Sport Fight.

Obóz dochodzeniowy i Immergas Cup 2020
W ostatnich tygodniach sochaczewska drużyna seniorów prowadziła intensywne przygotowania przed rozpoczęciem sezonu. W dniach 21-24 lipca zawodnicy Orkana odbyli obóz dochodzeniowy, podczas którego ćwiczyli m.in. założenia taktyczne nakreślone przez sztab szkoleniowy. Zajęcia prowadzone gościnnie przez byłego trenera reprezentacji Polski, Tomasza Putrę, sochaczewscy rugbiści zakończyli grą kontrolną.

Kolejnym ważnym sprawdzianem był udział w towarzyskim turnieju otwarcia sezonu Immergas Cup 2020, który odbył się w sobotę 8 sierpnia w Łodzi. Podobnie jak pod koniec czerwca, w sochaczewskim turnieju Piastów, w zawodach wzięły udział trzy drużyny z centralnej Polski. Rozegrano trzy spotkania 2×20 minut. Orkan przegrał z warszawską Skrą 7:0 (7:0) i ekipą MasterPharm Rugby Łódź 17:0 (17:0). Zwycięzcami turnieju zostali gospodarze, którzy pokonali w ostatnim meczu Skrę 27:24.

.