Rusza wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego

0
32

MOPS uruchomił w swej siedzibie wypożyczalnię sprzętu wspomagającego i rehabilitacyjnego. Powstała ona na bazie urządzeń podarowanych miastu przez Mazowiecki Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża. Urząd Miejski przymierza się także do przeprowadzenia kolejnej akcji szczepienia seniorów przeciw grypie.

PCK to najstarsza polska organizacja humanitarna znana m.in. z udzielania pomocy w czasie klęsk i wojen oraz propagowaniem idei honorowego krwiodawstwa. Ale to tylko część jej zadań, bo PCK to także opieka nad ludźmi starszymi, samotnymi, niepełnosprawnymi. Właśnie z myślą o tych ostatnich Polski Czerwony Krzyż pozyskuje z różnych źródeł pieniądze na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, poprawiającego komfort życia, pozwalającego seniorom wyjść z przysłowiowych czterech ścian.

 

Sprzęt za 21 tysięcy

Sochaczewski ratusz, w porozumieniu z PCK, pozyskał dla naszych mieszkańców sprzęt wspomagający i rehabilitacyjny o wartości około 21 tys. zł. Trafi on do wypożyczalni otwartej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej mieszczącym się przy alei 600-lecia 90.

Wypożyczalnia dysponuje sześcioma rowerami rehabilitacyjnymi trójkołowymi, sześcioma wózkami inwalidzkimi, ośmioma balkonikami ortopedycznymi i taką samą liczbą kul ortopedycznych. Zdecydowaliśmy o przekazaniu tego sprzętu ośrodkowi pomocy społecznej, który najlepiej wie, kto z podopiecznych potrzebuje wózka czy balkonika. Dla wielu rodzin taki zakup byłby finansowym wyzwaniem, a tak potrzebny sprzęt wypożyczą za darmo – mówi wiceburmistrz Marek Fergiński.

 

Tylko dla mieszkańców Sochaczewa

Jak czytamy w regulaminie, wypożyczalnia jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00. Mogą z niej korzystać tylko mieszkańcy miasta, którzy posiadają zaświadczenie lekarskie wskazujące na konieczność korzystania z określonego typu urządzeń. Sprzęt można użytkować maksymalnie rok. Wypożyczalnia nie pobiera żadnych opłat, wymaga jedynie, by zwracane przedmioty wróciły w niepogorszonym stanie. Każdy zainteresowany podpisze z MOPS stosowną umowę zawierającą zobowiązanie do dbania o powierzone przedmioty, pokrycia ewentualnych kosztów napraw, gdyby okazało się, że doszło do ich uszkodzenia.