Ruszył cykl spotkań z burmistrzem

0
35

Wczoraj w siedzibie Sochaczewskiego Centrum Kultury w Boryszewie rozpoczął się doroczny cykl ośmiu spotkań mieszkańców z burmistrzem Piotrem Osieckim. Rozmawiano o planach budowy nowego mostu na Bzurze oraz Centralnego Portu Komunikacyjnego i jego wpływie na nasze miasto, remontach głównych dróg, budowie sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 2. Ponadto mieszkańcy pytali m.in. o:

Kiedy zakończy się remont ulicy 15 Sierpnia prowadzony przez MZDW, i kiedy miasto zabierze się za swój odcinek tej drogi?

Remont wojewódzkiego odcinka głównej arterii komunikacyjnej w Boryszewie ma się zakończyć zgodnie z planem, czyli do 30 listopada, takie przynajmniej zapewnienia płyną z MZDW. Jeśli chodzi o miejski odcinek, to ratusz zdobył dotację na jego przebudowę i już wiosną rozpoczną się prace obejmujące fragment między LO Chopina a ul. Broniewskiego. Na drugi i ostatni odcinek tej drogi, od Broniewskiego do obwodnicy, ratusz złożył wniosek o dotację z Funduszu Dróg Samorządowych i czeka na ogłoszenie listy rankingowej.

Które jeszcze drogi w Boryszewie mają być remontowane?

Powiat chce przebudować dwie swoje drogi, leżące w granicach miasta, ulicę Inżynierską (od skrzyżowania aż do granic miasta) oraz Boryszewską na odcinku tory kolejowe – ulica 15 Sierpnia. Obydwie mają zyskać nową nawierzchnię i ścieżki rowerowe. Trwają prace nad dokumentacją.

Czy miasto prowadzi jakiś projekt wymiany starych pieców?

Prowadzi projekt unijny obejmujący ponad 50 rodzin planujących wymianę pieców, montaż paneli fotowoltaicznych, termomodernizację domów. Program finansuje marszałek Mazowsza, a obecnie trwa podpisywanie umów z rodzinami nim objętymi. W ratuszu działa też punkt informacyjny rządowego programu „Czyste powietrze”, w którym nabór wniosków trwa cały czas, a pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska pomagają wypełniać wnioski składane nie pocztą, lecz online.

Czy mieszkańcy miejskiej kamienicy przy ul. 15 Sierpnia 106 mogą liczyć na wymianę źródła ogrzewania ich domu, bo korzystają z ciepła dostarczanego przez zakładową kotłownię a jego ceny gwałtownie rosną.

Stan techniczny budynku jest zły i w najbliższym czasie zapadnie decyzja o jego dalszym losie, tzn. czy iść w stronę generalnego remontu, czy byłoby to działanie nieopłacalne i lepiej kamienicę rozebrać. Bez względu na decyzję mieszkańcy mogą spać spokojnie. Na czas remontu otrzymają lokale zastępcze, a gdyby zdecydowano o rozbiórce – inne mieszkania, o nie gorszym standardzie niż obecnie zajmowane.

Dlaczego miasto musiało zamknąć schronisko Azorek?

Azorek jest likwidowany z powodu protestów dwóch osób, które od lat tego się domagały. Niestety nie udało się przekonać władz gminy do utrzymania schroniska w dotychczasowej lokalizacji, na nic zdały się skargi składane do sądu administracyjnego. Gmina Sochaczew uchwaliła plan zagospodarowania zawierający zapis, że Azorek ma być zlikwidowany. Obecnie jest w fazie wygaszania, tzn. nie przyjmuje nowych psów a jedynie skupia się na adopcji podopiecznych. To była dobrze funkcjonująca jednostka, jedyna w powiecie, teraz psy wyłapywane na terenie miasta trafiają do schroniska w Płocku, z którym ratusz podpisał stosową umowę.

Czy ratusz planuje od stycznia podnieść opłaty za wodę i ścieki oraz za śmieci?

W połowie 2018 roku stawki opłat za wodę i ścieki zostały ustalone na trzy lata, a to oznacza, że nie zmienią się co najmniej do połowy czerwca 2021 roku. Jeśli chodzi o śmieci, to umowa z firmą Partner obowiązuje do końca kwietnia 2020 roku i wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na nowy okres. Ile będzie ofert i na jaka kwotę, tego nie sposób przewidzieć, ale wszystko na to wskazuje, że stawki mogą wzrosnąć. W sąsiednich gminach, gdzie w tym roku rozstrzygano przetargi, firmy śmieciowe życzyły sobie 28 zł od osoby za odpady segregowane (taka stawka obowiązuje od lipca w gminie Sochaczew), do nawet 38 zł w Teresinie (przetarg unieważniono). Na tle innych polskich samorządów nasza stawka na poziomie 19 zł od osoby jest więcej niż konkurencyjna.

 

Kolejne spotkania odbędą się:

– 15.11 (piątek) – Sochaczewskie Centrum Kultury (Chodaków), ul. Chopina 101

– 18.11 (poniedziałek) – Środowiskowy Dom Samopomocy, ul. Zamkowa 4a

– 20.11 (środa) – Dzienny Dom Pomocy Społecznej, al. 600-lecia 90

– 22.11 (piątek) – Kramnice miejskie, ul. 1 Maja 21

– 25.11 (poniedziałek) – Przedszkole Miejskie nr 7, ul. Żwirki i Wigury 15

– 27.11 (środa) – Karwowo-sala parafialna, ul. Lazurowa 44

– 29.11 (piątek) – Salon fryzjerski „U Reni”, ul. Szajnowicza 7