Ruszył remont dachu na kościele w Rębowie

0
29

Kościół w Rębowie to jeden z najstarszych, drewnianych kościołów w tej części Mazowsza. Jego początki sięgają schyłku XVI i początku XVII w. Przetrwał on w swej pierwotnej formie przez przeszło czterysta lat i jest nie tylko miejscem kultu dla mieszkańców parafii Rębowo, ale też ciekawostką architektoniczną, przyciągającą każdego roku liczne grono turystów i wędrowców. To także o unikalnej wartości pamiątka po zakonie Bożogrobców, budowniczych tej świątyni i jej stróżów aż do 1819 r. Na przestrzeni lat przechodził on wiele remontów. Aktualnie przyszedł czas na naprawę pokrycia dachu, które po przeszło 40. latach domaga się wymiany. Mniej więcej tyle lat temu był on pokryty blachą cynkową, powlekaną po wierzchu miedzią.

O konieczności podjęcia remontu zaczęły mówić pojawiające się zacieki w kilku punktach kościoła. Przedostająca się do środka woda to dla drewnianej konstrukcji śmiertelne zagrożenie. Przyspiesza ona nasiąkanie drzewa, jego gnicie i rozpad. Takich sygnałów nie można było bagatelizować, stąd decyzja o podjęciu remontu stała się konieczną w obliczu zagrożenia samego budynku. Po dokonaniu odpowiednich ekspertyz i konsultacji z konserwatorem zabytków w Płocku został przygotowany plan pracy remontowych zakładający wymianę blachy na gont modrzewiowy, co oznaczało powrót do pierwotnego stanu tego kościoła. Pierwszy, realizowany obecnie etap prac związany z wymianą pokrycia dachu, wzmocnienia konstrukcji oraz zabezpieczenia odgromowego, zakładał koszty na poziomie 290 tys. zł. Początkowo dofinansowanie uzyskane z Urzędu Marszałkowskiego przewidywało kwotę 70 tys. zł, jednak takie środki nie pozwoliłyby na wykonanie przewidywanych prac. Dopiero dzięki ponownemu rozpatrzeniu tego wniosku przez Zarząd   Samorządu Województwa Mazowieckiego została przyznana pierwotnie wnioskowana kwota 200 tys., która pozwoliła na myślenie o rozpoczęciu remontu. Od połowy sierpnia pomyślne wypadki zaczęły dziać się niezwykle szybko, a wyraźnie czuło się pomoc Opatrzności, ponieważ gdyby przewidywani wykonawcy prac na dachu nie mieli wolnego terminu, a przy tym gotowego do wykorzystania gontu, nic by z tego nie wyszło.

Od 9 września prace przy kościele ruszyły. W szybkim tempie powstało rusztowanie od północnej strony kościoła, a następnie blacha w tej części świątyni została zerwana. W ciągu kilku dni zaczęła pojawiać się na kościele nowa, świeża warstwa pokrycia dachowego w postaci ciemnobrązowego gontu. Z każdym dniem poszerzał się i stopniowo rozrastał gontowy pas obejmując kolejne połacie dachu posuwając się od strony głównego wejścia w kierunku prezbiterium. Czterech znakomitych fachowców z okolic Nowego Targu, którym szefuje Edward Chowaniec, bardzo sprawnie i solidnie wykonuje swoją pracę. Jak sami zapowiadają, całość prac łącznie z wykończeniem różnych elementów powinna potrwać do maksymalnie połowy października. Wówczas powinniśmy zobaczyć efekt końcowy.

Remont dachu to bardzo poważne zadanie, którego realizacja jednoczy i angażuje bardzo wielu ludzi w parafii. Z pewnością widok nowego dachu kościoła budzi w sercach parafian radość i dumę, ponieważ nie tylko zostanie w ten sposób zabezpieczona najstarsza w naszej gminie świątynia, ale też zyska nowy, elegancki wygląd. Radość i chęć pomocy w podejmowanych pracach wyrażają oni uczestnicząc w układaniu zdejmowanej blachy, w porządkowaniu terenu przy kościele, a także organizowaniu posiłków dla wykonawców robót. Przekazują także datki na rzecz remontu, nierzadko sumy sięgające nawet 500 zł., ponieważ na barki parafii spada ciężar wniesienia wkładu własnego w kwocie około 90 tys. zł. Jest to bardzo duża suma jak na tak niewielką parafię, jednak trzeba się zmierzyć i z tym wyzwaniem. Ratowanie tego obiektu to także ratowanie cennego dobra kultury ogólnonarodowej. Należą się zatem podziękowania władzom Samorządu Województwa Mazowieckiego z marszałkiem Adamem Struzikiem na czele za wsparcie tego dzieła i wszystkim tym, którzy także wspomagają na różne sposoby podejmowane prace. Tych, którzy zechcieliby dołączyć do grona dobroczyńców świątyni w Rębowie, odsyłam na stronę parafii (parafiarebowo.pl). Tam w danych kontaktowych znajduje się numer konta, na który można przekazać wsparcie na rzecz remontu. Każdy dobry gest się liczy, bo to Bogu na chwałę, a ludziom na pożytek, by kościół ten mógł im służyć kolejne dziesiątki i setki lat.

ks. Rafał Bednarczyk

.