W rytmach ludowych opowieści

0
52

O tym, jak barwną mamy kulturę, przypomina nam wciąż rodzimy folklor, o którym tak często w sitcomowej rzeczywistości zapominamy. Dopiero koncerty wypełnione melodią, wytupanymi rytmami i przepełnione kolorowym rękodziełem artystycznym, sprawiają że przypominamy sobie o tradycji oraz o tym, co nam w sercach tak „pięknie gra”.

Każdego roku, tuż przed długo oczekiwaną Wielkanocą te ludowe tradycje powracają do polskich miast i miasteczek w formie jarmarków, na których obok ręcznie wykonanych ozdób i przedmiotów użytkowych prezentują się także zespoły ludowe, przynosząc radość, pieśń i łącząc rodziny.

Na tydzień przed Wielkanocą i w Sochaczewie odbyły się kiermasze i koncerty, a w tym jeden wyjątkowy, bowiem jego goście przyjechali prosto z Solca położonego w gminie Gostynin. Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „SOLEC”, bo o nim oczywiście mowa, wystąpił na deskach Sochaczewskiego Centrum Kultury 8 kwietnia. Zaprezentował on wszystkie odcienie polskiego folkloru: skoczne, żwawe stanowiące pochwałę młodości, jak i sentymentalne, jako ukłon w stronę przemijania kończącego cykl czterech pór roku.

Choreografem zespołu jest pani Jolanta Gutowska, z którą sochaczewskie dzieci mają przyjemność pracować na zajęciach „Folklorka”. Zespól Solec natomiast, dzięki swojej pełnej pasji i ciężkiej pracy, został zauważony oraz doceniony przez ludzi kultury i sztuki, o czym świadczą liczne nagrody, a także koncerty w całym kraju i za granicą. Młodzi artyści tańczyli w Bułgarii, Serbii, Chorwacji, jednak szczególnym wydarzeniem było dla nich zaprezentowanie się na placu św. Piotra we Włoszech dla papieża Benedykta XVI.
Teraz ze swoimi suitami krakowskimi, spiskimi, lubelskimi, rzeszowskimi dosłownie wypędzili zimę, odkurzyli przeszłość i przynieśli trochę wiosennego słońca do naszego miasta, za co serdecznie naszym utalentowanym gościom dziękujemy.

Sochaczewskie Centrum Kultury

.