Salon muzyczny – recital z komentarzem

0
114

20 kwietnia o godzinie 18.00 w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli odbędzie się niezwykłe spotkanie z muzyką na żywo. Zaprosimy do wysłuchania chopinowskiego Poloneza-Fantazji As-dur op. 61 w wykonaniu Łukasza Krupińskiego.

Poemat muzyczny Chopina wykracza daleko poza potocznie rozumiany gatunek poloneza. Powstały na kilka lat przed śmiercią utwór zaliczany do ostatniego etapu twórczości kompozytora to dzieło wyjątkowe. Forma Poloneza-Fantazji As-dur op. 61 jest nowatorska, co w czasie prelekcji towarzyszącej recitalowi, wyjaśni muzykolog Jan Lech.

W tym wielotematycznym dziele dochodzi do spotkania bardzo różnych światów. Polonezowy rytm, rozpoczęcie maestoso, wzniosłość, melancholia bliska fantazji oraz związki utworu z techniką improwizacji będą przedmiotem komentarza po wysłuchaniu utworu. Ekspert postara się odpowiedzieć też na pytanie czy dzieło od początku zostało zrozumiane przez współczesnych Chopinowi. Opowie również jaka była historia recepcji dzieła w kolejnych epokach.

WSTĘP WOLNY

Fot. Małgorzata Kazur / NIFC