Sanniki. I dla ucha, i dla oczu

0
25

Pierwsza wrześniowa niedziela w Sannikach obfitowała w nowe wydarzenia. Poza tradycyjnym, cyklicznym koncertem chopinowskim, otwarte zostały aż trzy wystawy – malarstwa w sali wystaw czasowych i lustrzanej oraz dwie plenerowe.

Z racji daty, wrześniowy koncert odbył się pod szyldem 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wystąpili dwaj bardzo młodzi pianiści, laureaci Złotych Parnasów  Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” – Krystian Sekowski i Yurii Danylov.

Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” to jeden z największych projektów edukacyjno-społecznych dla młodych pianistów. Już od 14 lat, na przełomie stycznia i lutego do Sanoka zjeżdża blisko 500 młodych pianistów z kilkunastu krajów Europy. Najlepsi otrzymują stypendia lub propozycje zagrania koncertów. To waśnie Krystian Sekowski i Yurii Danylov zdobyli nagrodę Moniki Patrowicz – dyrektora Europejskiego Centrum Artystycznego im Fryderyka Chopina w Sannikach. Stanowił ją właśnie występ w sannickim pałacu.

Krystian Sekowski jest pianistą i chórmistrzem polsko-kanadyjskiego pochodzenia. Ukończył studia licencjackie na University of Alberta w Kanadzie w klasie fortepianu solowego profesorek Patricii Tao i Janet Scott- Hoyt. Kontynuuje studia na poziomie magisterskim w Akademii im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie fortepianu prof. Jarosława Drzewieckiego

Yurii Danylov urodził się we Lwowie, gdzie wciąż mieszka. Ukończył lwowską licealną szkołę muzyczną im. Sołomiji Kruszelnickiej w 2015 r. w klasie nauczycielki Ludmiły Zakopets. Teraz studiuje w Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej Mykoły Łysenko w klasie słynnego ukraińskiego pianisty Józsefa Örmény.

Pianistom towarzyszył Piotr Ligienza aktor, który zdobył popularność dzięki serialowi „Ranczo”. Ostatnio można było go oglądać w serialach „Dziewczyny ze Lwowa”, „Za Marzenia”, „Korona królów” czy „Pierwsza Miłość”. Ligienza ma też na swoim koncie role filmowe, m.in. w „Maratonie tańca” czy „Planecie Singli” oraz wiele ról teatralnych. Ukończył krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Grał w Starym Teatrze w Krakowie, Teatrze Polskim w Bydgoszczy, warszawskim Teatrze Studio, Na Woli, Och-Teatr, Polonia, IMKA, WARSawy oraz TR Warszawa.

Monika Gadzińska