Sanniki zapraszają – Europejskie Dni Dziedzictwa

0
444

DSCF1936a

W sobotę, 12 września 2015 roku można bezpłatnie zwiedzić siedzibę Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Od godziny 9.00 do 17.00 przewodnik oprowadzi po pałacowych wnętrzach. Ta wyjątkowa oferta wpisuje się w projekt społeczny i edukacyjny, otwierający podwoje europejskich zabytków i ośrodków kultury. Europejskie Dni Dziedzictwa obchodzone są we wrześniu.

Ta inicjatywa narodziła się  w październiku 1985 roku w Hiszpanii. W czasie trwającej tam konferencji Rady Europy, minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie Dni Otwartych Zabytków. Okazało się strzałem w dziesiątkę, budziło ogromne zainteresowanie. To z kolei miało dalsze konsekwencje w postaci ustanowienia przez Radę Europy Europejskich Dni Dziedzictwa. Był to rok 1991.

Wolny wstęp do wielu przybytków kultury, przypominanie o wspólnych korzeniach europejskich, pokazywanie i promowanie dziedzictwa kulturowego różnych regionów – to główny cel Europejskich Dni Dziedzictwa. Wszelkie imprezy organizowane w tych dniach cieszą się coraz większą popularnością, podobnie, jak same założenia EDD. Nie tylko wszystkie państwa Europy, ale i wiele innych coraz chętniej biorą udział w obchodach.

Polska działa na tym polu od 1993 roku i coraz więcej instytucji i placówek kulturalnych dołącza do grona, które udostępnia do masowego zwiedzania zabytki i inne ciekawe miejsca. Organizowane też są festyny, turnieje, konkursy, odczyty naukowe, prelekcje, wystawy.

W całej Polsce możemy doliczyć się około 1000 tego typu imprez. To wyjątkowa okazja, by całkiem bezpłatnie i pod opieka przewodnika zajrzeć do różnych ciekawych miejsc.

Honorowy patronat sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaś koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Więcej informacji na stronie www.edd.nid.pl

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina  w Sannikach zaprasza do zwiedzania piętrowego pałacu z połowy XVIII wieku oraz spaceru po terenie 10-hektarowego parku. W 1828 roku przez dwa wakacyjne miesiące gościem ówczesnych właścicieli był Fryderyk Chopin.

W pałacowej oranżerii mieści się kawiarnia, serwująca smaczne ciasta i lody oraz aromatyczną kawę.

Monika Gadzińska

 

DSCF1934 DSCF1944a