Seniorzy z Iłowa na Szczawińskich Zapustach

0
141

W niedzielne popołudnie wyjątkowo Iłowskich członków Klubu Senior+ można było spotkać…. w Szczawinie Kościelnym! Tego dnia Szczawinem zawładnęły nieziemskie istoty m.in. anioły, diabły, kostuchy, czarownice. Nie zabrakło również chłopów, kominiarzy, cyganek, gospodarzy i karczmarek. Niestety pogoda pokrzyżowała plany organizatorów i z powodu ulewnego deszczu nie odbył się kolorowy korowód odwiedzający domy mieszkańców. Mimo zimna na dworze, atmosfera w sali GOK była gorąca, a moc atrakcji przyciągnęła tłumy widzów, którzy na własne oczy chcieli zobaczyć jak ożywa stary, trochę już zapomniany zwyczaj. Na scenie zaprezentowało się pięć grup z zapustnym repertuarem: Klub Seniora w Szczawinie Kościelnym, Stowarzyszenie Kobiet Gminy Szczawin Kościelny, Zespół Folklorystyczny „Białki” działający przy KGW w Białotarsku, Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet Bielawy-Zwoleń oraz Klub Seniora z Iłowa. Tradycyjne zapusty, a właściwie Szczawiński Festiwal Zapustników został zorganizowany przez Szczawiński GOK oraz Stowarzyszenie Kobiet Gminy Szczawin Kościelny.

Stawiając na integrację międzypokoleniową Iłowscy Seniorzy, „młodzież po 30’tce”, przedstawicielki OSP Suchodół oraz dzieci Szkoły Podstawowej w Iłowie wspólnie zaprezentowali genialne przedstawienie. Zobaczyliśmy m.in. Króla Heroda, Straże, Aniołka, Diabła, Śmierć i niezawodnego Jankiela. Usłyszeliśmy zarówno tradycyjne utwory jak również hity polskich list przebojów. Na każdą ze scen widzowie czekali z zaciekawieniem, a wszystkie kończyły się gromkimi brawami od publiczności. Po prezentacji grup teatralnych zaproszono uczestników festiwalu na poczęstunek a następnie tradycyjną potańcówkę.

Inscenizację zapustów będzie można zobaczyć również w Gminnym Ośrodku Kultury w Iłowie 7 marca z okazji Dnia Kobiet oraz we fragmentach 8 marca w Bibliotece Gminnej. Koordynatorem przedsięwzięcia była Małgorzata Kunz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. Przedsięwzięcie zorganizowano we współpracy z przewodniczącą Koła Emerytów i Rencistów Wiesławą Zientara, oraz pracownikiem Klubu Senior+ Małgorzatą Kurpias. Iłowskim artystom kibicowali nasi mieszkańcy. Wspierali ich także obecni na Festiwalu wójt gminy Iłów Jan Kraśniewski i sekretarz Gminy Iłów Katarzyna Michalska.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Paulina Szczęsna

.