Jak się mieszka w Sochaczewie?

0
524

Główny Urząd Statystyczny publikuje co roku dane dotyczące liczby mieszkań oraz ich powierzchni. Dane te stały się wyjściem do analizy przeprowadzonej przez portal RynekPierwotny.pl. Wynika z niej, że w Sochaczewie nadal mamy dużo do zrobienia.

Pod uwagę brane były wszystkie miasta, w których mieszka więcej niż 20 000 osób. Autorzy badania uwzględnili w nim liczbę mieszkań na 1000 mieszkańców oraz średnią powierzchnię mieszkania przypadającą na jednego mieszkańca. Opracowany wskaźnik typuje, że najlepiej w kraju żyje się w Sopocie, Świnoujściu, oraz Warszawie. Najgorzej wypadły Andrychów, Police i Orzesze. Sochaczew znalazł się nieco za połową stawki. Wyżej od nas są Łowicz, Skierniewice, Kutno.

Mamy mało mieszkań, a te które mamy mają za małą powierzchnię względem potrzeb. Nowych inwestycji mieszkaniowych o dobrym poziomie wykonania jest u nas jak na lekarstwo. Kilkanaście mieszkań, które powstają przy ulicy Konstytucji 3-go Maja na pewno nie zapewni nam lepszej pozycji w przyszłorocznym zestawieniu.

Czy możemy coś z tym zrobić? Niestety nie. To Urząd Miasta decyduje w głównej mierze o możliwości realizacji budynków wielorodzinnych na terenie miasta. Terenów przeznaczonych w planie zagospodarowania przestrzennego pod takie inwestycje nie ma, a działki przy Olimpijskiej nadal leżą niezagospodarowane. To samo dotyczy terenów po cegielni na Boryszewie, a w dłuższej perspektywie mogłoby być alternatywną wizją dla Chodakowskiego Chemitexu.

Wydłużony kształt Sochaczewa powoduje, że gmina może odebrać nam jeszcze więcej mieszkańców, oraz miejsc pracy, pozwalając na intensywną zabudowę w takich miejscach jak Kuznocin, Gawłów, Andrzejów Duranowski, Czerwonka-Parcel, Wójtówka. Jeśli ten scenariusz się ziści miasto Sochaczew będziemy tylko pospiesznie mijać przemieszczając się z jednej części gminy do drugiej.

Kompletną tabelę Rankingu Warunków Mieszkaniowych 2017 można znaleźć tutaj.