Sierpień – program kulturalny w Żelazowej Woli

0
72

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli to miejsce wyjątkowe dla wielbicieli muzyki Fryderyka Chopina.  Zabytkowa oficyna jest jedynym zachowanym obiektem z czasów, gdy w Żelazowej Woli mieszała rodzina Chopinów. Tu, w 1810 roku przyszedł na świat Fryderyk Chopin.

Muzeum w Żelazowej Woli powstawało w latach 30. ubiegłego stulecia. Wtedy Oficynę Chopinowską przebudowano w stylu dworu polskiego, dostawiając do budynku kolumnowy ganek i otoczono unikatowym, nowoczesnym „pamiątkowym parkiem”. Założenie to pomyślane zostało jako przestrzeń symboliczna, pomnik – wyraz hołdu dla polskiego kompozytora.

Według Franciszka Krzywdy-Polkowskiego, autora projektu parku-pomnika, uprawianie i słuchanie muzyki miało być jednym z najważniejszych elementów związanych z wizytą w miejscu urodzenia Chopina. Jeszcze przed wojną w Żelazowej Woli organizowano nieliczne koncerty, tuż po jej zakończeniu pierwsze recitale odbyły się w zniszczonych wnętrzach Domu Urodzenia Chopina. Od 1954 roku, dzięki inicjatywie prof. Zbigniewa Drzewieckiego, wspaniałego pianisty i pedagoga, w Żelazowej Woli koncerty odbywają się regularnie.

Sezon koncertowy w Żelazowej Woli trwa od maja do końca września. W tym czasie, w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 12.00 i 15.00 można wysłuchać recitali w wykonaniu wybitnych polskich i zagranicznych pianistów, przede wszystkim laureatów Konkursów Chopinowskich.

W miesiącach letnich zapraszamy na Recitale Chopinowskie w wykonaniu światowej klasy pianistów, Piotra Palecznego, Wojciecha Świtały, Krzysztofa Jabłońskiego oraz laureatów ostatniego, XVII Konkursu Chopinowskiego: Erica Lu, Charles’a Richarda-Hamelina.

Szczególnie zapowiada się niedziela 26 sierpnia. Tego dnia zapraszamy do Żelazowej Woli na Dzień Paderewskiego. Wydarzenie nawiązuje do programu tegorocznego, XIV Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”, zbudowanego wokół dwóch ikonicznych postaci dla polskiej kultury, Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego. Z tej okazji, o g. 15.00 odbędzie się nadzwyczajny recital Dang Thai Sona, zdobywcy I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1980 roku.

Ponadto, o g. 17.00 na Tarasie południowym Domu Urodzenia Chopina odbędzie się przedstawienie pt. „Miłości Chopina” w wykonaniu aktorów Teatru Scena. Scenariusz spektaklu, którego autorem jest Andrzej Ferenc, opiera się na fragmentach listów Chopina pisanych i otrzymywanych od ukochanych i bliskich mu osób. Jest udramatyzowaną opowieścią o najważniejszych kobietach w życiu kompozytora. Przedstawia Chopina pełnego namiętności, pasji i miłości. Obok aktorów w spektaklu występują również młodzi pianiści. Przedstawienie jest więc nie tylko koncertem gry aktorskiej, ale również koncertem chopinowskim.

Zapraszamy do odwiedzenia Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli oraz wysłuchania utworów Chopina wykonywanych wprost z pokoju, w którym urodził się kompozytor.

 

Wstęp na recitale jest możliwy w ramach biletu uprawniającego do zwiedzania Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli.

 

Sierpień 2018


Soboty:

4 sierpnia
g. 12.00 – Adam Goździewski
g. 15.00 – Adam Goździewski
11 sierpnia
g. 12.00 – Edwin Kim
g. 15.00 – Edwin Kim
18 sierpnia
g. 12.00 – Marco Antonio Cuevas Riffo
g. 15.00 – Marco Antonio Cuevas Riffo
25 sierpnia
g. 12.00 – Adam Kałduński
g. 15.00 – Adam Kałduński

Niedziele:

    5 sierpnia
g. 12.00 – Eric Lu*
g. 15.00 – Eric Lu
   12 sierpnia
g. 12.00 – Charles-Richard Hamelin
g. 15.00 – Charles-Richard Hamelin
 19 sierpnia
g. 12.00 – Krzysztof Jabłoński
g. 15.00 – Krzysztof Jabłoński
    26 sierpnia
Dzień Paderewskiego w Żelazowej Woli
g. 15.00 – Nadzwyczajny Recital: Dang Thai Son

* Recital Chopinowski na instrumencie historycznym (Erard z 1838 r)

 

foto: Małgorzata Kazur