Śladami Chopina w Warszawie i na Mazowszu

0
103

Żelazowa Wola i Sochaczew są ze sobą nierozerwalnie związane. Łączy je nie tylko geograficzne sąsiedztwo, ale przede wszystkim postać Fryderyka Chopina. Teraz, dzięki pracom światowej sławy fotografika Czesława Czaplińskiego będziemy mogli udać się śladami kompozytora – odwiedzić miejsca gdzie spacerował, koncertował, znajdował inspirację.

Efektem współpracy artysty oraz sochaczewskiego ratusza jest unikatowa wystawa, która stanie 26 sierpnia w sercu miasta – na pl. Kościuszki, nieopodal miejsc, które odwiedzał Chopin. Wybór ten jest nieprzypadkowy. To tu w sierpniu 1830 roku, przy dawnym klasztorze dominikanek, na zaproszenie generała Szembeka, Fryderyk dał koncert dla stacjonujących tam żołnierzy. Chopin podczas występu zagrał swoje kompozycje, m.in. Adagio z Koncertu fortepianowego f-moll.

Czesław Czapliński sfotografował nie tylko punkty na terenie Sochaczewa, np. wzgórze zamkowe lub miejsce, gdzie podobno w czasie okupacji przechowywane było serce kompozytora (obecna siedziba Caritas Sochaczew), ale też zabytkowy kościół w Brochowie, w którym ochrzczony został Chopin, Żelazową Wolę, stolicę i wiele innych miejsc. Prace tworzą rodzaj fotograficznego przewodnika – pokazującego miejsca będące znanymi atrakcjami turystycznymi, ale też te mniej znane. Wszystkie one zebrane zostaną na wystawie „Śladami Chopina w Warszawie i na Mazowszu”. W dniu jej otwarcia (26.08) o godz. 17.00 w kramnicach odbędzie się otwarte spotkanie z Czesławem Czaplińskim. Opowie on o swojej pracy, ścieżce kariery, poprowadzi też warsztaty fotograficzne. Nasza redakcja objęła te wydarzenia patronatem. Równolegle zaplanowano rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego ogłoszonego z tej okazji przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sochaczewie. Jedną z nagród dla zwycięzcy będzie książka Czesław Czaplińskiego.

Artysta w ciągu ostatnich 40 lat fotografował najbardziej znane osobistości ze świata biznesu, kultury, polityki, sportu, jak chociażby Muhammada Ali, Oscara de la Renta, Catherine Deneuve, Placido Domingo, Umberto Eco, Michaela Jacksona, Henrego Kissingera, Calvina Kleina czy Andy’ego Warhola. Zdjęcia Czaplińskiego publikowane były m.in. w „The New York Times”, „Time”, „Vanity Fair”, „The Washington Post”. Prace artysty znajdują się w zbiorach Library of Congress w Waszyngtonie, New York Public Library, Muzeum Narodowym w Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Bibliotece Narodowej w Warszawie i wielu kolekcjach prywatnych na całym świecie.