Sobotni Recital Chopinowski w Żelazowej Woli – Luka Okros

0
103

Położona w odległości 54 kilometrów od Warszawy Żelazowa Wola jest odwiedzana przez wielu turystów i melomanów z kraju i z zagranicy. Tu przyszedł na świat Fryderyk Chopin, tu też znajduje się park i muzeum – Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, w którym odbywają się cykliczne koncerty, zainicjowane w 1954 roku przez prof. Zbigniewa Drzewieckiego, wybitnego polskiego pianistę i pedagoga.

Na Sobotnie Recitale Chopinowskie z udziałem utalentowanych, młodych pianistów Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza od maja do końca września. Recitale odbywają się o godz. 12.00 i 15.00. 21 lipca wystąpi Luka Okros.

Biogram artysty:
Luka Okros jest jednym z najbardziej obiecujących pianistów swojego pokolenia. Urodzony w 1991 r. (Tbilisi, Georgia), rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 4 lat. W wieku 5 lat Luka dał swój pierwszy publiczny występ, zaś w wieku 6 lat zadebiutował z Państwową Orkiestrą w Tbilisi.

W wieku zaledwie 8 lat grał dla czołowego rosyjskiego dyrygenta i skrzypka Vladimira Spivakova, który od razu zaoferował mu stypendium, a później wsparcie finansowe. W 2013 roku Luka Okros ukończył z tytułem licencjata Konserwatorium im. Czajkowskiego w Moskwie pod kierunkiem prof. Siergieja Dorenskiego. W tym samym roku otrzymał pełne stypendium na studia magisterskie w Royal College of Music w Londynie, gdzie studiował grę na fortepianie u prof. Normy Fisher.

Zdobył wiele nagród w międzynarodowych konkursach m.in. pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Hanowerze (2017), pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hongkongu (2016), pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Filharmonii Marokańskiej (2016), pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Walencji (2015), pierwszą nagrodę na Konkursie Piano Campus w Cergy Pontoise (2015).

Wstęp:
W cenie biletu wstępu do Parku.

foto: Małgorzata Kazur